Danmark falder i Spanien trods flot fight

Danmark kæmpede heroisk mod europamesteren, men tabte 0-1 ude i Nations League på mål af Martin Zubimendi.



Det spanske fodboldlandshold fortsætter med at være en ond ånd for Danmarks ditto.

Lørdag aften kunne Danmark næsten lugte et point i den vanskelige udekamp i Nations League, men det lykkedes alligevel europamesteren at vinde 1-0 efter et stort overtag.

I det 79. minut fik Martin Zubimendi passeret Kasper Schmeichel med et drilsk skud, som den ellers velspillende keeper vil ærgre sig over trillede over stregen.

Med nederlaget er det fortsat 29 år siden, at Danmark har fået point mod spanierne, der nu står noteret for seks indbyrdes sejre i træk.

Vikarierende landstræner Lars Knudsen må også affinde sig med, at han ikke længere er ubesejret i jobbet, selv om hans spillere leverede stor fight.

På forhånd var der lagt op til en stor festaften i Murcia, og de spanske fans fik, hvad de kom efter.

Landsholdet gæster sjældent den sydøstspanske region, og Spaniens Fodboldforbund havde formentlig placeret kampen på et langt større stadion end landets 16.-største, hvis forbundet havde vidst, at det ville blive holdets første hjemmekamp efter EM-guldet.

At den så oveni skulle spilles på Spaniens nationaldag, animerede kun de 29.870 tilskuere til en endnu mere festlig stemning. I flere timer inden kampen var fans i tusindvis samlet for at vente på bussen med de spanske spillere og give dem en heltemodtagelse.

Det samme fik europamestrene, da de løb ud til opvarmningen tre kvarter inden opgøret, og ved kampstart blev utallige spanske flag holdt ud i strakte arme hele vejen rundt på stadionet.

I det ene hjørne bidrog 1650 danskere til at danne en flot ramme om kampen, men det var hovedsageligt hjemmeholdets tilskuere, der styrede lydbilledet med trommer, kompressorhorn og fællessang.

På banen var spanierne også de mest initiativrige. Som ventet og vanligt sad europamestrene mest på bolden, men flyttede den også ofte rundt i lange sekvenser uden at blive farlige.

Danskerne var aggressive og årvågne i forsvarsspillet og spillede næsten en pletfri først halvleg defensivt, men på kanten til tillægstiden svigtede markeringen på lynhurtige Lamine Yamal. Stjerneskuddet strøg alene ned mod Schmeichels mål, men høvlede bolden over målrammen.

Når danskerne var i boldbesiddelse, blev de ofte mødt af et højt spansk pres. De gange, det lykkedes at spille forbi det første pres, var der en motorvej at sætte et kontraangreb ind på.

To gange i første halvleg skabe den opskrift muligheder for Kasper Dolberg, men Spanien-keeper David Raya reddede sit hold.

Efter pausen strammede hjemmeholdet grebet en anelse mere, men spilovertaget blev holdt i skak af et opmærksomt og fightende dansk forsvar. Da opdækningen på anfører Álvaro Morata kiksede to gange i anden halvleg, tog Schmeichel fra med skrappe redninger i målet.

En pointdeling begyndte at lure i den lune oktoberluft, men der var ingen tvivl om, at både de spanske spillere og fans satte næsen op efter tre point. Derfor var jublen næsten endeløs, da Martin Zubimendis skud sneg sig i mål med 11 minutter tilbage af den ordinære spilletid.

De danske spillere var tossede på kampens slovakiske dommer, fordi han forinden ikke havde fløjtet frispark på Victor Nelsson.

Et VAR-gennemsyn hjalp ikke på de danske spilleres humør, målet stod og endte med at sikre Spanien sejren.

Landsholdet skal nu forberede sig på en helt anden type kamp, når modstanderen tirsdag er Schweiz i St. Gallen.

Den kamp bliver uden både Morten Hjulmand og Victor Kristiansen, der begge pådrog sig et gult kort mod Spanien og dermed er i karantæne.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Reagerer på ansættelsen af ny FCM-boss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Bombe – Superliga-klub nævnes

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Der får David at vide, at han er fyret

Mourinho tog røven på Zeca

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Deler nyt om fremtiden

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

I svime over Filip Jørgensen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Nu svarer David Nielsen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Reagerer på Brøndby-bombe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Tottenhams nedtur fortsætter

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Skal han på landsholdet, Riemer?

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Jonas Schwartz lander nyt job

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon