Det spanske fodboldlandshold fortsætter med at være en ond ånd for Danmarks ditto.
Lørdag aften kunne Danmark næsten lugte et point i den vanskelige udekamp i Nations League, men det lykkedes alligevel europamesteren at vinde 1-0 efter et stort overtag.
I det 79. minut fik Martin Zubimendi passeret Kasper Schmeichel med et drilsk skud, som den ellers velspillende keeper vil ærgre sig over trillede over stregen.
Med nederlaget er det fortsat 29 år siden, at Danmark har fået point mod spanierne, der nu står noteret for seks indbyrdes sejre i træk.
Vikarierende landstræner Lars Knudsen må også affinde sig med, at han ikke længere er ubesejret i jobbet, selv om hans spillere leverede stor fight.
På forhånd var der lagt op til en stor festaften i Murcia, og de spanske fans fik, hvad de kom efter.
Landsholdet gæster sjældent den sydøstspanske region, og Spaniens Fodboldforbund havde formentlig placeret kampen på et langt større stadion end landets 16.-største, hvis forbundet havde vidst, at det ville blive holdets første hjemmekamp efter EM-guldet.
At den så oveni skulle spilles på Spaniens nationaldag, animerede kun de 29.870 tilskuere til en endnu mere festlig stemning. I flere timer inden kampen var fans i tusindvis samlet for at vente på bussen med de spanske spillere og give dem en heltemodtagelse.
Det samme fik europamestrene, da de løb ud til opvarmningen tre kvarter inden opgøret, og ved kampstart blev utallige spanske flag holdt ud i strakte arme hele vejen rundt på stadionet.
I det ene hjørne bidrog 1650 danskere til at danne en flot ramme om kampen, men det var hovedsageligt hjemmeholdets tilskuere, der styrede lydbilledet med trommer, kompressorhorn og fællessang.
På banen var spanierne også de mest initiativrige. Som ventet og vanligt sad europamestrene mest på bolden, men flyttede den også ofte rundt i lange sekvenser uden at blive farlige.
Danskerne var aggressive og årvågne i forsvarsspillet og spillede næsten en pletfri først halvleg defensivt, men på kanten til tillægstiden svigtede markeringen på lynhurtige Lamine Yamal. Stjerneskuddet strøg alene ned mod Schmeichels mål, men høvlede bolden over målrammen.
Når danskerne var i boldbesiddelse, blev de ofte mødt af et højt spansk pres. De gange, det lykkedes at spille forbi det første pres, var der en motorvej at sætte et kontraangreb ind på.
To gange i første halvleg skabe den opskrift muligheder for Kasper Dolberg, men Spanien-keeper David Raya reddede sit hold.
Efter pausen strammede hjemmeholdet grebet en anelse mere, men spilovertaget blev holdt i skak af et opmærksomt og fightende dansk forsvar. Da opdækningen på anfører Álvaro Morata kiksede to gange i anden halvleg, tog Schmeichel fra med skrappe redninger i målet.
En pointdeling begyndte at lure i den lune oktoberluft, men der var ingen tvivl om, at både de spanske spillere og fans satte næsen op efter tre point. Derfor var jublen næsten endeløs, da Martin Zubimendis skud sneg sig i mål med 11 minutter tilbage af den ordinære spilletid.
De danske spillere var tossede på kampens slovakiske dommer, fordi han forinden ikke havde fløjtet frispark på Victor Nelsson.
Et VAR-gennemsyn hjalp ikke på de danske spilleres humør, målet stod og endte med at sikre Spanien sejren.
Landsholdet skal nu forberede sig på en helt anden type kamp, når modstanderen tirsdag er Schweiz i St. Gallen.
Den kamp bliver uden både Morten Hjulmand og Victor Kristiansen, der begge pådrog sig et gult kort mod Spanien og dermed er i karantæne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Ser I med, Brøndby?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
– Det er et møghold!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde