En tidligere Superliga-profil blev for to uger siden fri på markedet, da den franske klub Sochaux ophævede samarbejdet med eks OB-spilleren Kalilou Traoré et år før kontraktens udløb. Midtbanespilleren fik hele den forgangne sæson ødelagt af skader, og da klubben samtidig rykkede ud af den bedste franske række, blev de to parter i fællesskab enige om at kappe båndene.
Dermed skal Kalilou Traoré finde en ny klub, hvor han kan få karrieren tilbage på ret køl, og da afrikaneren tidligere har været en stor succes i Danmark, er det oplagt at tænke, om en tilbagevenden til OB eller en anden klub i Superligaen kunne være en mulighed.
Til det spørgsmål er svaret dog et ganske klart nej.
– Sochaux rykkede ned i den næstbedste række, og Kalilou vil ikke spille i Ligue 2, så derfor blev de to parter enige om at afbryde samarbejdet, siger Kalilou Traorés agent Sylvain Honnang til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg tror ikke, at det bliver aktuelt for Kalilou at vende tilbage til Danmark. Han har allerede vist sig godt frem i Danmark, og han er på et andet niveau nu. Der er gode klubber fra Frankrig, England og Tyskland, der viser interesse, så vi har fokus andre steder end Danmark.
Helt udelukket er det dog ikke, at den tidligere landsholdsspiller fra Mali kommer til Danmark – men så er det blot for at mellemlande.
– Det kan godt blive aktuelt for Kalilou at holde formen ved lige i en dansk klub, indtil han finder en ny klub. I den forbindelse vil OB selvfølgelig være oplagt at ringe til, bedyrer agenten.
26-årige Kalilou Traoré blev i 2012 solgt fra OB for omkring 15 millioner kroner.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Holland – Japan
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
