Danmark ikke aktuel for Kalilou Traoré

Kalilou Traoré har tidligere været en stor Superliga-profil, og nu kan han erhverves gratis – men det kommer en dansk klub ikke til at nyde godt af.



En tidligere Superliga-profil blev for to uger siden fri på markedet, da den franske klub Sochaux ophævede samarbejdet med eks OB-spilleren Kalilou Traoré et år før kontraktens udløb. Midtbanespilleren fik hele den forgangne sæson ødelagt af skader, og da klubben samtidig rykkede ud af den bedste franske række, blev de to parter i fællesskab enige om at kappe båndene.

Dermed skal Kalilou Traoré finde en ny klub, hvor han kan få karrieren tilbage på ret køl, og da afrikaneren tidligere har været en stor succes i Danmark, er det oplagt at tænke, om en tilbagevenden til OB eller en anden klub i Superligaen kunne være en mulighed.

Til det spørgsmål er svaret dog et ganske klart nej.

– Sochaux rykkede ned i den næstbedste række, og Kalilou vil ikke spille i Ligue 2, så derfor blev de to parter enige om at afbryde samarbejdet, siger Kalilou Traorés agent Sylvain Honnang til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg tror ikke, at det bliver aktuelt for Kalilou at vende tilbage til Danmark. Han har allerede vist sig godt frem i Danmark, og han er på et andet niveau nu. Der er gode klubber fra Frankrig, England og Tyskland, der viser interesse, så vi har fokus andre steder end Danmark.

Helt udelukket er det dog ikke, at den tidligere landsholdsspiller fra Mali kommer til Danmark – men så er det blot for at mellemlande.

– Det kan godt blive aktuelt for Kalilou at holde formen ved lige i en dansk klub, indtil han finder en ny klub. I den forbindelse vil OB selvfølgelig være oplagt at ringe til, bedyrer agenten.

26-årige Kalilou Traoré blev i 2012 solgt fra OB for omkring 15 millioner kroner.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Smadrer transferrekord

Spanien har et ekstra øje på Messi

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Transferchok på Amager: Er det 1. april?