Danmark ikke aktuel for Kalilou Traoré

Kalilou Traoré har tidligere været en stor Superliga-profil, og nu kan han erhverves gratis – men det kommer en dansk klub ikke til at nyde godt af.



En tidligere Superliga-profil blev for to uger siden fri på markedet, da den franske klub Sochaux ophævede samarbejdet med eks OB-spilleren Kalilou Traoré et år før kontraktens udløb. Midtbanespilleren fik hele den forgangne sæson ødelagt af skader, og da klubben samtidig rykkede ud af den bedste franske række, blev de to parter i fællesskab enige om at kappe båndene.

Dermed skal Kalilou Traoré finde en ny klub, hvor han kan få karrieren tilbage på ret køl, og da afrikaneren tidligere har været en stor succes i Danmark, er det oplagt at tænke, om en tilbagevenden til OB eller en anden klub i Superligaen kunne være en mulighed.

Til det spørgsmål er svaret dog et ganske klart nej.

– Sochaux rykkede ned i den næstbedste række, og Kalilou vil ikke spille i Ligue 2, så derfor blev de to parter enige om at afbryde samarbejdet, siger Kalilou Traorés agent Sylvain Honnang til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg tror ikke, at det bliver aktuelt for Kalilou at vende tilbage til Danmark. Han har allerede vist sig godt frem i Danmark, og han er på et andet niveau nu. Der er gode klubber fra Frankrig, England og Tyskland, der viser interesse, så vi har fokus andre steder end Danmark.

Helt udelukket er det dog ikke, at den tidligere landsholdsspiller fra Mali kommer til Danmark – men så er det blot for at mellemlande.

– Det kan godt blive aktuelt for Kalilou at holde formen ved lige i en dansk klub, indtil han finder en ny klub. I den forbindelse vil OB selvfølgelig være oplagt at ringe til, bedyrer agenten.

26-årige Kalilou Traoré blev i 2012 solgt fra OB for omkring 15 millioner kroner.





LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

De jagter Henrik Meister

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Brasiliansk VM-mavepuster



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’