Danmark ikke aktuel for Kalilou Traoré

Kalilou Traoré har tidligere været en stor Superliga-profil, og nu kan han erhverves gratis – men det kommer en dansk klub ikke til at nyde godt af.



En tidligere Superliga-profil blev for to uger siden fri på markedet, da den franske klub Sochaux ophævede samarbejdet med eks OB-spilleren Kalilou Traoré et år før kontraktens udløb. Midtbanespilleren fik hele den forgangne sæson ødelagt af skader, og da klubben samtidig rykkede ud af den bedste franske række, blev de to parter i fællesskab enige om at kappe båndene.

Dermed skal Kalilou Traoré finde en ny klub, hvor han kan få karrieren tilbage på ret køl, og da afrikaneren tidligere har været en stor succes i Danmark, er det oplagt at tænke, om en tilbagevenden til OB eller en anden klub i Superligaen kunne være en mulighed.

Til det spørgsmål er svaret dog et ganske klart nej.

– Sochaux rykkede ned i den næstbedste række, og Kalilou vil ikke spille i Ligue 2, så derfor blev de to parter enige om at afbryde samarbejdet, siger Kalilou Traorés agent Sylvain Honnang til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg tror ikke, at det bliver aktuelt for Kalilou at vende tilbage til Danmark. Han har allerede vist sig godt frem i Danmark, og han er på et andet niveau nu. Der er gode klubber fra Frankrig, England og Tyskland, der viser interesse, så vi har fokus andre steder end Danmark.

Helt udelukket er det dog ikke, at den tidligere landsholdsspiller fra Mali kommer til Danmark – men så er det blot for at mellemlande.

– Det kan godt blive aktuelt for Kalilou at holde formen ved lige i en dansk klub, indtil han finder en ny klub. I den forbindelse vil OB selvfølgelig være oplagt at ringe til, bedyrer agenten.

26-årige Kalilou Traoré blev i 2012 solgt fra OB for omkring 15 millioner kroner.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Derfor trækker FC København-transfer ud