En tidligere Superliga-profil blev for to uger siden fri på markedet, da den franske klub Sochaux ophævede samarbejdet med eks OB-spilleren Kalilou Traoré et år før kontraktens udløb. Midtbanespilleren fik hele den forgangne sæson ødelagt af skader, og da klubben samtidig rykkede ud af den bedste franske række, blev de to parter i fællesskab enige om at kappe båndene.
Dermed skal Kalilou Traoré finde en ny klub, hvor han kan få karrieren tilbage på ret køl, og da afrikaneren tidligere har været en stor succes i Danmark, er det oplagt at tænke, om en tilbagevenden til OB eller en anden klub i Superligaen kunne være en mulighed.
Til det spørgsmål er svaret dog et ganske klart nej.
– Sochaux rykkede ned i den næstbedste række, og Kalilou vil ikke spille i Ligue 2, så derfor blev de to parter enige om at afbryde samarbejdet, siger Kalilou Traorés agent Sylvain Honnang til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg tror ikke, at det bliver aktuelt for Kalilou at vende tilbage til Danmark. Han har allerede vist sig godt frem i Danmark, og han er på et andet niveau nu. Der er gode klubber fra Frankrig, England og Tyskland, der viser interesse, så vi har fokus andre steder end Danmark.
Helt udelukket er det dog ikke, at den tidligere landsholdsspiller fra Mali kommer til Danmark – men så er det blot for at mellemlande.
– Det kan godt blive aktuelt for Kalilou at holde formen ved lige i en dansk klub, indtil han finder en ny klub. I den forbindelse vil OB selvfølgelig være oplagt at ringe til, bedyrer agenten.
26-årige Kalilou Traoré blev i 2012 solgt fra OB for omkring 15 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Chok – henter første VM-point nogensinde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny kontrakt før VM-åbner
OPTAKT
