Danmark skal kæmpe for OB’s forsvarstalent: Norge har ham på blokken

Bare 17-årige Robin Dahl Østrøm fra OB har allerede fået Superliga-kampe, og den tidligere B.93-spiller er eftertragtet, når det kommer til valg af landshold.



Han er født og opvokset i Danmark, har en norsk far og en mor fra Uganda, så der er lidt at vælge imellem for Robin Dahl Østrøm, når det kommer til landshold.

Og nu skriver Aftenposten i Norge så, at kampen om at få Robin Dahl Østrøm allerede er gået i gang.

Stopperen, der skiftede til OB i januar fra B.93 kan altså spille for flere forskellige, og han har ikke noget imod at spille for Norge. Derfor er Norge allerede gået i gang med at kurtisere talentet.

Læs også:OB-trio er klar til AGF-kamp – men fire mand sidder stadig over

Pål Arne Johansen, der er U20-landstræner, kender godt til OB’eren og forklarer, at den kommende U18-landstræner, Luis Pimenta, er ved at se nærmere på de spillere, han gerne vil have på holdet.

– Jeg ved, at Luis allerede er i gang med at klarlægge det hele, og Robin er med på blokken. Han har ikke været så tæt på og aktuelt tidligere, men han har virkelig blomstret i coronaperioden.

– Han har en god fysik, og selv om han har spillet mest back på A-holdet, har han også spillet stopper og på den centrale midtbane. For os, der arbejder med ungdomslandshold, er det vigtigt, at vi har flere alternativer fremadrettet, så det er godt med backer og midtstoppere, så der er mere konkurrence, siger Pål Arne Johansen til Aftenposten.

Læs også:Michelsen tvunget til en enkelt udskiftning før Horsens-kamp

Selv om Robin Dahl Østrøm er lydhør over for forslag fra Norge, er førsteprioriteten dog noget andet.

– Min drøm er at spille for det danske landshold, men jeg har intet imod at spille for Norge. Skal jeg vælge, vælger jeg nok Danmark. Det er, fordi jeg er slået igennem på den danske scene, siger han.

Indtil videre er det blevet til fem Superliga-kampe for Robin Dahl Østrøm, der startede inde mod Silkeborg i runde 32 og ellers er blevet indskiftet i fire kampe i landets bedste række.

Forsvarsspilleren har kontrakt med OB frem til sommeren 2022 – han fylder 18 år i august. Endnu er han ikke noteret for en ungdomslandskamp.

Læs også:Michelsen har OB-truppen klar til deres store kamp mod AC Horsens
Læs også:Startopstillinger: Godt med ændringer til kampen mellem Randers og OB
Læs også:Karantæneramt trio tilbage for OB i kampen om Europa






LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu er de færdige i Superligaen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Overvejer AGF-forlængelse

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Disse to er færdige i Brøndby

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid