Christian Eriksen og co. får velkendt græs under fødderne til hjemmekampene i den kommende Nations League.
Dansk Boldspil-Union (DBU) skriver i en pressemeddelelse, at de tre hjemmekampe i turneringen mod Belgien, England og Island til efteråret skal spilles i Parken i København.
Det glæder Danmarks til den tid debuterende landstræner, Kasper Hjulmand.
– Det bliver fedt at komme i gang, og vi glæder os alle rigtig meget. Det bliver stort at stå i spidsen for holdet for første gang, når vi møder Belgien, og at skulle spille i Telia Parken er noget af det, jeg har glædet mig meget til, siger han til dbu.dk
– Vi håber selvfølgelig også, at vi kan spille kampene med masser af fans på lægterne, for det betyder rigtig meget at have masser af stemning og opbakning, når landsholdet spiller.
Han henviser til, at det endnu ikke vides om og i så fald hvor mange tilskuere der må lukkes ind på stadion til den tid.
Tirsdag gav regeringen lov til, at tilskuerkapaciteten til resten af superligasæsonen kan øges markant, og det giver formentlig håb for DBU og spillerne om, at det som minimum også kan gælde til september, når man indleder Nations League.
Anfører Simon Kjær lægger i hvert fald ikke skjul på, at han håber, coronarestriktionerne vil vil være lempet også til den tid.
– Vi – og de tidligere generationer af landsholdsspillere – har haft mange store stunder i Telia Parken sammen med det danske fodboldfolk, siger han i pressemeddelelsen.
– Så vi håber, at forholdene er til, at vi kan få danske fans på stadion. Deres opbakning betyder altid utroligt meget for os.
Danmark møder Belgien 5. september, mens England kommer på besøg tre dage senere. Den sidste hjemmekamp i gruppen bliver 15. november mod Island.
Efter gruppesejren i efteråret 2018 foran Irland og Wales i næstbedste lag er Danmark i den kommende turnering placeret i øverste lag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
