Parken bliver vært for Danmarks Nations League-kampe

Det danske landshold får Parken som hjemmebane i efterårets tre hjemmekampe i Nations League, bekræfter DBU.



Christian Eriksen og co. får velkendt græs under fødderne til hjemmekampene i den kommende Nations League.

Dansk Boldspil-Union (DBU) skriver i en pressemeddelelse, at de tre hjemmekampe i turneringen mod Belgien, England og Island til efteråret skal spilles i Parken i København.

Det glæder Danmarks til den tid debuterende landstræner, Kasper Hjulmand.

– Det bliver fedt at komme i gang, og vi glæder os alle rigtig meget. Det bliver stort at stå i spidsen for holdet for første gang, når vi møder Belgien, og at skulle spille i Telia Parken er noget af det, jeg har glædet mig meget til, siger han til dbu.dk

– Vi håber selvfølgelig også, at vi kan spille kampene med masser af fans på lægterne, for det betyder rigtig meget at have masser af stemning og opbakning, når landsholdet spiller.

Han henviser til, at det endnu ikke vides om og i så fald hvor mange tilskuere der må lukkes ind på stadion til den tid.

Tirsdag gav regeringen lov til, at tilskuerkapaciteten til resten af superligasæsonen kan øges markant, og det giver formentlig håb for DBU og spillerne om, at det som minimum også kan gælde til september, når man indleder Nations League.

Anfører Simon Kjær lægger i hvert fald ikke skjul på, at han håber, coronarestriktionerne vil vil være lempet også til den tid.

– Vi – og de tidligere generationer af landsholdsspillere – har haft mange store stunder i Telia Parken sammen med det danske fodboldfolk, siger han i pressemeddelelsen.

– Så vi håber, at forholdene er til, at vi kan få danske fans på stadion. Deres opbakning betyder altid utroligt meget for os.

Danmark møder Belgien 5. september, mens England kommer på besøg tre dage senere. Den sidste hjemmekamp i gruppen bliver 15. november mod Island.

Efter gruppesejren i efteråret 2018 foran Irland og Wales i næstbedste lag er Danmark i den kommende turnering placeret i øverste lag.

/ritzau/



Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Her kan du se Villarreal mod FC København

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

De vil hente Andreas Maxsø

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

Trist Kvistgaarden-melding

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

FCM-stjerne færdig for i år

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Lothar Matthaüs storroser dansker

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Rigtig dårlig melding

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK