Danmark slipper for at møde La Ligas norske målræv

Simon Kjær og Andreas Christensen kommer ikke til at stå over for Alexander Sørloth i den kommende testkamp.



Den norske landsholdsangriber Alexander Sørloth har tirsdag meldt fra til de kommende testkampe mod Kosovo og Danmark. Det oplyser Norges Fodboldforbund på X.

Dermed slipper Danmark for at møde Sørloth, der på det seneste har vist god målform i den bedste spanske fodboldrække.

Sørloth scorede blandt andet fire mål for Villarreal i 4-4-kampen mod Real Madrid i La Liga tidligere i maj. Sørloth endte på andenpladsen på La Ligas topscorerliste med 23 mål.

I den sidste ligakamp i Spanien pådrog Sørloth sig en skade i baglåret og udgik efter et kvarters spil. Det er den skade, der holder ham ude af de kommende landskampe.

I stedet for Sørloth er Malmö FF-angriberen Erik Botheim blevet udtaget af landstræner Ståle Solbakken.

Sørloths skade opstod, netop som han var i gang med at jagte førstepladsen på topscorerlisten i La Liga. Girona-angriberen Artem Dovbyk endte med at blive ligatopscorer med 24 mål.

Både Sørloth og Dovbyk har en fortid i superligaklubben FC Midtjylland.

Mens Sørloth ikke er med mod Danmark, råder Solbakken stadig over Manchester City-stjernen Erling Haaland samt Arsenal-playmakeren Martin Ødegaard i truppen.

Norge skal møde Danmark i Brøndby 8. juni. Tre dage forinden tager Norge imod Kosovo på stadionet Ullevaal i Oslo, mens Danmark samme dag får besøg af Sverige i Parken.

Danmarks kampe mod Sverige og Norge fungerer som forberedelse til sommerens EM. Norge er ikke med ved EM-slutrunden i Tyskland.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Uruguay – Kap Verde

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

New Zealand – Egypten

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Argentina – Østrig

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Jordan – Algeriet

Interessant melding om VM-profil

Norge – Senegal

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sender opfordring til Superliga-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner