Danny Olsen: Vi har brug for kvalitet

AGF har oven på oprykningen til Superligaen varslet et aktivt transfervindue, og står det til profilen Danny Olsen, skal der hentes spillere til startopstillingen.



AGF er tilbage i Superligaen og går uden tvivl en vigtig sommer i møde i forhold til at sammensætte en trup, der er dygtig nok til at kunne spille med i landets bedste række. En række spillere fra den nuværende trup vil være væk, og ledelsen i klubben har allerede varslet godt med indkøb.
 
Danny Olsen, der har været med til at løfte AGF tilbage til Superliga-livet, er ikke i tvivl, om at der skal tilføres kvalitet til truppen.
 
– Når der er flere spillere, der forlader klubben, giver det sig selv, at der skal nye ind. Jeg er sikker på, at ledelsen satser på at hente spillere til startopstillingen, og det har vi også brug for. Det handler om at øge konkurrencen til pladserne på holdet så meget som muligt, så vi står stærkt til sæsonen i Superligaen, siger Danny Olsen til tipsbladet.dk.
 
– På nuværende tidspunkt er det af samme årsag svært at sige, hvor vi står, men jeg er sikker på, at vi nok skal få dygtige spillere til klubben denne sommer. 
 
Indtil videre er Daniel A. Pedersen hentet ind fra Silkeborg IF til noget, der kan ligne en direkte afløser for Kasper Povlsen, der fortsætter karrieren i Hobro efter kontraktudløb i AGF. 
 
Men både forsvarsspillerne Arthur Sorin og David Cortes samt offensiv-spilleren David Devdariani meldes også færdige i AGF denne sommer på grund af kontraktudløb, og så er angriberen Marcus Solberg tirsdag skiftet til Silkeborg IF.
 
Tidligere på dagen satte bookmakeren NordicBet odds på næste sæsons Superliga-nedrykker og placerede AGF som den største favorit til nedrykning sammen med oprykker-kollegerne fra Viborg FF.
 
Står det til Danny Olsen skal og kan AGF modbevise den dystre spådom. 
 
– Jeg går ud fra, at bookmakeren sikkert også havde Hobro som storfavorit til at rykke ned inden denne sæson. Superligaen er tæt, og selvfølgelig bliver det en udfordring, men vi skal gå ind til sæsonen for at levere og præstere – og måske også overpræstere, siger Danny Olsen,  der personligt stiler højere end at spille om at undgår nedrykning. 
 
– Jeg går ikke ind til en Superliga-sæson med en ambition om at spille for at overleve. Jeg vil spille med i den bedste halvdel, og det bliver målet efter sommerpausen, siger Danny Olsen 
 
AGF gik ind til forårssæsonen som nummer tre i tabellen – seks point efter Viborg FF og Lyngby BK. Med to spillerunder tilbage af sæsonen har AG sikret sig oprykningen – fire point efter Viborg FF men hele otte point foran både Lyngby BK og Viborg FF. 
 
På lørdag gælder det netop Lyngby BK i sæsonens sidste udekamp, mens sæsonen bliver rundet af med en hjemmekamp mod nedrykningstruede AB
 

 





LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Cooper med kontant transfermelding

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

– Han er bare ren verdensklasse!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Storklub har taget kontakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Henter Kamil Wilczek

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

AaB-angriber på vej til Serie A

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Gravesen med vild Neestrup-melding

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Choktransfer på vej? 

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’