Dansk agent advarer: Det kan ikke være rigtigt

Forslag om nye regler for spillerepræsentanter møder stor modstand fra den danske agent John Sivebæk.



FIFA arbejder på at indføre nye regler for agenter, og ét af de forslag, der er på bordet, ér, at der i fremtiden skal være et loft over, hvad spillerrepræsentanterne må putte i egen lomme.

Én af de seneste versioner af forslaget, som FIFA har forhandlet med interessenterne på transfermarkedet gennem flere år, går på, at agenter højst må tage tre procent af en spillers løn som honorar for rådgivning, og at en agent maksimalt må få et beløb svarende til 10 procent af en transfer.

Den danske agent John Sivebæk, der repræsenterer et væld af spillere i Superligaen og NordicBet Ligaen, er meget imod det forslag.

– Jeg ved ikke, om jeg vil kalde det en deregulering. Jeg kender ikke andre brancher, hvor en organisation på den måde bestemmer, hvor meget man må tjene. Det synes jeg ikke er fair. Det er ikke fair i forhold til det, vi laver. Så skulle vi også have et loft på nogle antal procent på, hvad man må tjene i alle mulige andre brancher. Det kan jo ikke være rigtigt. Det må være op til de to parter, der forhandler, hvad honoraret i givet fald skal være. Det kan ikke være en organisation, der skal bestemme det, siger John Sivebæk til Tipsbladet og tilføjer:

– For os i Danmark og Skandinavien er det især begrænsningen på at tjene tre procent af spillerens løn, jeg opponerer imod. Man kan ikke få en forretning ud af det i vores del af verden. Det kræver i hvert fald sindssygt mange handler, hvis man som agent skal have en god forretning.”

– Har man to spillere i Premier League, der hver tjener 40-50 millioner kroner i løn om året, og man som agent får tre procent af deres løn, så kan man nok godt få en fornuftig forretning ud af det. Men har man ti spillere, der tjener 500.000 om året i Danmark, har man svært ved at skrue en forretning sammen. Det er en uligevægt, der ikke er rimelig.

Du kan læse meget mere om krigen om de nye agentregler i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_21januar22







LIVE

LIVE: SL-profil ĂĄbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

El Clásico kan afgøre det hele



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

I dialog om Albert Grønbæk

Afsløring: DBU-boss stopper

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Serie A-klub afviste tilbud pĂĄ milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

StĂĄr klar med 675 mio. for Barca-stjerne

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’