Dansk agent advarer: Det kan ikke være rigtigt

Forslag om nye regler for spillerepræsentanter møder stor modstand fra den danske agent John Sivebæk.



FIFA arbejder på at indføre nye regler for agenter, og ét af de forslag, der er på bordet, ér, at der i fremtiden skal være et loft over, hvad spillerrepræsentanterne må putte i egen lomme.

Én af de seneste versioner af forslaget, som FIFA har forhandlet med interessenterne på transfermarkedet gennem flere år, går på, at agenter højst må tage tre procent af en spillers løn som honorar for rådgivning, og at en agent maksimalt må få et beløb svarende til 10 procent af en transfer.

Den danske agent John Sivebæk, der repræsenterer et væld af spillere i Superligaen og NordicBet Ligaen, er meget imod det forslag.

– Jeg ved ikke, om jeg vil kalde det en deregulering. Jeg kender ikke andre brancher, hvor en organisation på den måde bestemmer, hvor meget man må tjene. Det synes jeg ikke er fair. Det er ikke fair i forhold til det, vi laver. Så skulle vi også have et loft på nogle antal procent på, hvad man må tjene i alle mulige andre brancher. Det kan jo ikke være rigtigt. Det må være op til de to parter, der forhandler, hvad honoraret i givet fald skal være. Det kan ikke være en organisation, der skal bestemme det, siger John Sivebæk til Tipsbladet og tilføjer:

– For os i Danmark og Skandinavien er det især begrænsningen på at tjene tre procent af spillerens løn, jeg opponerer imod. Man kan ikke få en forretning ud af det i vores del af verden. Det kræver i hvert fald sindssygt mange handler, hvis man som agent skal have en god forretning.”

– Har man to spillere i Premier League, der hver tjener 40-50 millioner kroner i løn om året, og man som agent får tre procent af deres løn, så kan man nok godt få en fornuftig forretning ud af det. Men har man ti spillere, der tjener 500.000 om året i Danmark, har man svært ved at skrue en forretning sammen. Det er en uligevægt, der ikke er rimelig.

Du kan læse meget mere om krigen om de nye agentregler i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_21januar22





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Afslører Brøndbys transferplaner

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen