FIFA arbejder på at indføre nye regler for agenter, og ét af de forslag, der er på bordet, ér, at der i fremtiden skal være et loft over, hvad spillerrepræsentanterne må putte i egen lomme.
Én af de seneste versioner af forslaget, som FIFA har forhandlet med interessenterne på transfermarkedet gennem flere år, går på, at agenter højst må tage tre procent af en spillers løn som honorar for rådgivning, og at en agent maksimalt må få et beløb svarende til 10 procent af en transfer.
Den danske agent John Sivebæk, der repræsenterer et væld af spillere i Superligaen og NordicBet Ligaen, er meget imod det forslag.
– Jeg ved ikke, om jeg vil kalde det en deregulering. Jeg kender ikke andre brancher, hvor en organisation på den måde bestemmer, hvor meget man må tjene. Det synes jeg ikke er fair. Det er ikke fair i forhold til det, vi laver. Så skulle vi også have et loft på nogle antal procent på, hvad man må tjene i alle mulige andre brancher. Det kan jo ikke være rigtigt. Det må være op til de to parter, der forhandler, hvad honoraret i givet fald skal være. Det kan ikke være en organisation, der skal bestemme det, siger John Sivebæk til Tipsbladet og tilføjer:
– For os i Danmark og Skandinavien er det især begrænsningen på at tjene tre procent af spillerens løn, jeg opponerer imod. Man kan ikke få en forretning ud af det i vores del af verden. Det kræver i hvert fald sindssygt mange handler, hvis man som agent skal have en god forretning.”
– Har man to spillere i Premier League, der hver tjener 40-50 millioner kroner i løn om året, og man som agent får tre procent af deres løn, så kan man nok godt få en fornuftig forretning ud af det. Men har man ti spillere, der tjener 500.000 om året i Danmark, har man svært ved at skrue en forretning sammen. Det er en uligevægt, der ikke er rimelig.
Du kan læse meget mere om krigen om de nye agentregler i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
