FIFA arbejder på at indføre nye regler for agenter, og ét af de forslag, der er på bordet, ér, at der i fremtiden skal være et loft over, hvad spillerrepræsentanterne må putte i egen lomme.
Én af de seneste versioner af forslaget, som FIFA har forhandlet med interessenterne på transfermarkedet gennem flere år, går på, at agenter højst må tage tre procent af en spillers løn som honorar for rådgivning, og at en agent maksimalt må få et beløb svarende til 10 procent af en transfer.
Den danske agent John Sivebæk, der repræsenterer et væld af spillere i Superligaen og NordicBet Ligaen, er meget imod det forslag.
– Jeg ved ikke, om jeg vil kalde det en deregulering. Jeg kender ikke andre brancher, hvor en organisation på den måde bestemmer, hvor meget man må tjene. Det synes jeg ikke er fair. Det er ikke fair i forhold til det, vi laver. Så skulle vi også have et loft på nogle antal procent på, hvad man må tjene i alle mulige andre brancher. Det kan jo ikke være rigtigt. Det må være op til de to parter, der forhandler, hvad honoraret i givet fald skal være. Det kan ikke være en organisation, der skal bestemme det, siger John Sivebæk til Tipsbladet og tilføjer:
– For os i Danmark og Skandinavien er det især begrænsningen på at tjene tre procent af spillerens løn, jeg opponerer imod. Man kan ikke få en forretning ud af det i vores del af verden. Det kræver i hvert fald sindssygt mange handler, hvis man som agent skal have en god forretning.”
– Har man to spillere i Premier League, der hver tjener 40-50 millioner kroner i løn om året, og man som agent får tre procent af deres løn, så kan man nok godt få en fornuftig forretning ud af det. Men har man ti spillere, der tjener 500.000 om året i Danmark, har man svært ved at skrue en forretning sammen. Det er en uligevægt, der ikke er rimelig.
Du kan læse meget mere om krigen om de nye agentregler i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
