Stod bag vild bedrift: Nu hyldes han af dansker

Brian Riemer kunne torsdag aften se sin målmand holde sit mål rent i europæisk straffesparkskonkurrence.



Anderlechts danske træner, Brian Riemer, er euforisk efter at have set sin målmand levere en bemærkelsesværdig præstation torsdag aften.

Fra sidelinjen kunne Riemer se keeperen Bart Verbruggen holde sit mål rent i straffesparkskonkurrencen mod bulgarske Ludogorets i Conference League.

Bulgarerne brændte således tre forsøg på stribe mod Verbruggen. Da tre Anderlecht-spillere samtidig var fejlfri fra pletten, var kampen afgjort og belgierne videre i turneringen.

– Helt ærligt, jeg har aldrig set det før. Han virkede til at være helt rolig indeni og reddede det ene forsøg efter det andet.

– Han havde allerede spillet en god kamp, og han sluttede den på en utrolig facon, siger Brian Riemer til avisen Le Soir.

20-årige Bart Verbruggen er først for nylig avanceret til førstevalg i den belgiske storklub. Gennem det meste af sæsonen er det den mere erfarne Hendrik Van Crombrugge, der har vogtet målet.

Med sin præstation mod Ludogorets trådte Verbruggen i fodsporene på rumæneren Helmuth Duckadam, der i 1986 gjorde sig til europæisk klubfodbolds mest berømte straffesparksdræber.

I Europa Cup-finalen for mesterhold reddede den daværende Steaua Bukarest-keeper samtlige fire Barcelona-spark og sikrede sit hold den prestigefyldte pokal.

Ved VM sidste år stod Marokkos målmand, Bono, for en tilsvarende bedrift, da han holdt målet rent i en straffesparkskonkurrence mod Spanien.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Det er et større problem for os’

Frankrig – Spanien

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

FC København i intense transferforhandlinger

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Hylder FC København og Brøndby

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten