Stod bag vild bedrift: Nu hyldes han af dansker

Brian Riemer kunne torsdag aften se sin målmand holde sit mål rent i europæisk straffesparkskonkurrence.



Anderlechts danske træner, Brian Riemer, er euforisk efter at have set sin målmand levere en bemærkelsesværdig præstation torsdag aften.

Fra sidelinjen kunne Riemer se keeperen Bart Verbruggen holde sit mål rent i straffesparkskonkurrencen mod bulgarske Ludogorets i Conference League.

Bulgarerne brændte således tre forsøg på stribe mod Verbruggen. Da tre Anderlecht-spillere samtidig var fejlfri fra pletten, var kampen afgjort og belgierne videre i turneringen.

– Helt ærligt, jeg har aldrig set det før. Han virkede til at være helt rolig indeni og reddede det ene forsøg efter det andet.

– Han havde allerede spillet en god kamp, og han sluttede den på en utrolig facon, siger Brian Riemer til avisen Le Soir.

20-årige Bart Verbruggen er først for nylig avanceret til førstevalg i den belgiske storklub. Gennem det meste af sæsonen er det den mere erfarne Hendrik Van Crombrugge, der har vogtet målet.

Med sin præstation mod Ludogorets trådte Verbruggen i fodsporene på rumæneren Helmuth Duckadam, der i 1986 gjorde sig til europæisk klubfodbolds mest berømte straffesparksdræber.

I Europa Cup-finalen for mesterhold reddede den daværende Steaua Bukarest-keeper samtlige fire Barcelona-spark og sikrede sit hold den prestigefyldte pokal.

Ved VM sidste år stod Marokkos målmand, Bono, for en tilsvarende bedrift, da han holdt målet rent i en straffesparkskonkurrence mod Spanien.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

FC Midtjylland – AC Horsens

‘En trøstepræmie af en turnering’

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AaB spiller sig på førstepladsen

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Er de også færdige i OB?



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

De vil have Jelert