Dansker drillede AC Milan i Kjær-comeback

Morten Hjulmand var en afgørende figur, da Lecce smed en 2-0-føring og spillede 2-2 mod AC Milan.



Morten Hjulmand bidrog med generelt stærk indsats og en assist, og Simon Kjær fik comeback for AC Milan i en livlig kamp i den italienske Serie A lørdag aften.

Hjulmands Lecce var fortjent foran 2-0 ved pausen, men det forsvarende mesterhold svarede tilbage efter pausen og fik et point i hus efter scoringer af Rafael Leao og Davide Calabria.

Simon Kjær blev skiftet ind efter 86 minutter i sin første optræden siden den skuffende VM-slutrunde, hvor han på grund af en skade spillede en minimal rolle.

Med resultatet kravler Milan akkurat forbi Juventus og op på andenpladsen i Serie A. Der er dog hele ni point op til førende Napoli.

Fra bænken så Simon Kjær stopperrivalen Pierre Kalulu dumme sig gevaldigt efter tre minutter, da han med en alt for slap aflevering servede bolden for en Lecce-spiller.

Det endte med et indlæg, som venstrebacken Lucas Hernández forsøgte at cleare, men i stedet endte med at støde i nettet med brystet.

Midtbanespilleren Tommaso Pobega og veteranangriberen Olivier Giroud kom frem til Milans bedste chancer før pausen, men havde ikke dygtigheden eller heldet til at overliste Wladimiro Falcone i Lecces mål.

I stedet blev det 2-0 knap midtvejs gennem første halvleg. Efter en hjørnesparkskombination svingede Hjulmand bolden ind i feltet, hvor forsvarsspilleren Federico Baschirotto kom højst og fordoblede føringen.

Milan kom langt bedre ud til anden halvleg, og efter en lille times spil lynede den portugisiske offensivstjerne Rafael Leao efter et træk og et kort aftræk.

Godt ti minutter senere headede Olivier Giroud uselvisk et indlæg på tværs til forsvarskollega Davide Calabria, som forholdsvist nemt scorede sit første sæsonmål. Og derved blev det, selv om mandskaber havde fine muligheder for at sikre sig alle point.

Mens Milan altså fik uafgjort, så gik det bedre for lokalrivalerne for Inter, der lørdag aften tog imod Verona på San Siro.

Det endte med en 1-0-sejr til Inter på et mål af Lautaro Martinez, som blev scoret efter kun et par minutter. Inter har 37 point, ét færre end AC Milans total, på fjerdepladsen.

/ritzau/





LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Det er tæt på uforklarligt’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

FC København-fans raser

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt skænderi i FC København

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Henter kæmpe Superliga-flop

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

I chok: ‘Tragikomisk’

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Lamine Yamal med karrierens første

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet