Morten Hjulmand bidrog med generelt stærk indsats og en assist, og Simon Kjær fik comeback for AC Milan i en livlig kamp i den italienske Serie A lørdag aften.
Hjulmands Lecce var fortjent foran 2-0 ved pausen, men det forsvarende mesterhold svarede tilbage efter pausen og fik et point i hus efter scoringer af Rafael Leao og Davide Calabria.
Simon Kjær blev skiftet ind efter 86 minutter i sin første optræden siden den skuffende VM-slutrunde, hvor han på grund af en skade spillede en minimal rolle.
Med resultatet kravler Milan akkurat forbi Juventus og op på andenpladsen i Serie A. Der er dog hele ni point op til førende Napoli.
Fra bænken så Simon Kjær stopperrivalen Pierre Kalulu dumme sig gevaldigt efter tre minutter, da han med en alt for slap aflevering servede bolden for en Lecce-spiller.
Det endte med et indlæg, som venstrebacken Lucas Hernández forsøgte at cleare, men i stedet endte med at støde i nettet med brystet.
Midtbanespilleren Tommaso Pobega og veteranangriberen Olivier Giroud kom frem til Milans bedste chancer før pausen, men havde ikke dygtigheden eller heldet til at overliste Wladimiro Falcone i Lecces mål.
I stedet blev det 2-0 knap midtvejs gennem første halvleg. Efter en hjørnesparkskombination svingede Hjulmand bolden ind i feltet, hvor forsvarsspilleren Federico Baschirotto kom højst og fordoblede føringen.
Milan kom langt bedre ud til anden halvleg, og efter en lille times spil lynede den portugisiske offensivstjerne Rafael Leao efter et træk og et kort aftræk.
Godt ti minutter senere headede Olivier Giroud uselvisk et indlæg på tværs til forsvarskollega Davide Calabria, som forholdsvist nemt scorede sit første sæsonmål. Og derved blev det, selv om mandskaber havde fine muligheder for at sikre sig alle point.
Mens Milan altså fik uafgjort, så gik det bedre for lokalrivalerne for Inter, der lørdag aften tog imod Verona på San Siro.
Det endte med en 1-0-sejr til Inter på et mål af Lautaro Martinez, som blev scoret efter kun et par minutter. Inter har 37 point, ét færre end AC Milans total, på fjerdepladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW