Dansker drillede AC Milan i Kjær-comeback

Morten Hjulmand var en afgørende figur, da Lecce smed en 2-0-føring og spillede 2-2 mod AC Milan.



Morten Hjulmand bidrog med generelt stærk indsats og en assist, og Simon Kjær fik comeback for AC Milan i en livlig kamp i den italienske Serie A lørdag aften.

Hjulmands Lecce var fortjent foran 2-0 ved pausen, men det forsvarende mesterhold svarede tilbage efter pausen og fik et point i hus efter scoringer af Rafael Leao og Davide Calabria.

Simon Kjær blev skiftet ind efter 86 minutter i sin første optræden siden den skuffende VM-slutrunde, hvor han på grund af en skade spillede en minimal rolle.

Med resultatet kravler Milan akkurat forbi Juventus og op på andenpladsen i Serie A. Der er dog hele ni point op til førende Napoli.

Fra bænken så Simon Kjær stopperrivalen Pierre Kalulu dumme sig gevaldigt efter tre minutter, da han med en alt for slap aflevering servede bolden for en Lecce-spiller.

Det endte med et indlæg, som venstrebacken Lucas Hernández forsøgte at cleare, men i stedet endte med at støde i nettet med brystet.

Midtbanespilleren Tommaso Pobega og veteranangriberen Olivier Giroud kom frem til Milans bedste chancer før pausen, men havde ikke dygtigheden eller heldet til at overliste Wladimiro Falcone i Lecces mål.

I stedet blev det 2-0 knap midtvejs gennem første halvleg. Efter en hjørnesparkskombination svingede Hjulmand bolden ind i feltet, hvor forsvarsspilleren Federico Baschirotto kom højst og fordoblede føringen.

Milan kom langt bedre ud til anden halvleg, og efter en lille times spil lynede den portugisiske offensivstjerne Rafael Leao efter et træk og et kort aftræk.

Godt ti minutter senere headede Olivier Giroud uselvisk et indlæg på tværs til forsvarskollega Davide Calabria, som forholdsvist nemt scorede sit første sæsonmål. Og derved blev det, selv om mandskaber havde fine muligheder for at sikre sig alle point.

Mens Milan altså fik uafgjort, så gik det bedre for lokalrivalerne for Inter, der lørdag aften tog imod Verona på San Siro.

Det endte med en 1-0-sejr til Inter på et mål af Lautaro Martinez, som blev scoret efter kun et par minutter. Inter har 37 point, ét færre end AC Milans total, på fjerdepladsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

OB siger farvel til seks spillere

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Chelsea – Manchester United

Helt vild med Brøndby-profil

Ivan Toney klar på choktransfer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Brøndby IF – Sønderjyske

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Fremhæver stort Brøndby-talent

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!