O’Riley markerer 100 Celtic-kampe med mål og oplæg

Matt O'Riley rundede 100 kampe for Celtic og bidrog med både mål og assist i 3-0-sejren over St. Mirren.



Danske Matt O'Riley fejrede tirsdag sin kamp nummer 100 for den skotske storklub Celtic med manér.

I udekampen mod midterholdet St. Mirren lavede han efter mindre end ét minuts spil en skarp assist i dybden til den japanske angriber Daizen Maedas 1-0-scoring.

Og en håndfuld minutter senere lynede den 23-årige midtbanespiller selv, da han modtog bolden i feltet og efter et træk sendte den gennem benene på St. Mirrens målmand og i mål til 2-0.

Målet var Matt O'Rileys tiende i ligaen i denne sæson, og han er dermed Celtics mest scorende og kun overgået af Hearts-angriber Lewis Shanklands 13 mål på ligaens topscorerliste.

Derudover er O'Riley også oppe på syv assister, og det er også næstbedst i Premiership, som Celtic topper med otte point ned til Rangers FC. Ærkerivalen har dog to kampe i baghånden.

O'Riley skiftede i januar 2022 fra MK Dons i den tredjebedste engelske række til Celtic og har siden etableret sig som bærende profil og kreativt omdrejningspunkt på den centrale midtbane.

I sine hidtil 100 kampe i Celtic-trøjen er det blevet til 18 mål og 26 assister ifølge transfermarkt.com.

Efter at have spillet ungdomslandskampe for England erklærede O'Riley kort efter sit skifte til Celtic, at han ville spille for Danmark. Det er han berettiget til, da hans mor er dansk.

Efter fem kampe og to scoringer på det danske U21-landshold blev han i efteråret for første gang udtaget til Kasper Hjulmands A-landshold, og i november debuterede han med 61 minutter i 0-2-nederlaget hos Nordirland.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spændende melding

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brasilien – Japan

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jordan – Argentina

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Tyskland – Paraguay