O’Riley markerer 100 Celtic-kampe med mål og oplæg

Matt O'Riley rundede 100 kampe for Celtic og bidrog med både mål og assist i 3-0-sejren over St. Mirren.



Danske Matt O'Riley fejrede tirsdag sin kamp nummer 100 for den skotske storklub Celtic med manér.

I udekampen mod midterholdet St. Mirren lavede han efter mindre end ét minuts spil en skarp assist i dybden til den japanske angriber Daizen Maedas 1-0-scoring.

Og en håndfuld minutter senere lynede den 23-årige midtbanespiller selv, da han modtog bolden i feltet og efter et træk sendte den gennem benene på St. Mirrens målmand og i mål til 2-0.

Målet var Matt O'Rileys tiende i ligaen i denne sæson, og han er dermed Celtics mest scorende og kun overgået af Hearts-angriber Lewis Shanklands 13 mål på ligaens topscorerliste.

Derudover er O'Riley også oppe på syv assister, og det er også næstbedst i Premiership, som Celtic topper med otte point ned til Rangers FC. Ærkerivalen har dog to kampe i baghånden.

O'Riley skiftede i januar 2022 fra MK Dons i den tredjebedste engelske række til Celtic og har siden etableret sig som bærende profil og kreativt omdrejningspunkt på den centrale midtbane.

I sine hidtil 100 kampe i Celtic-trøjen er det blevet til 18 mål og 26 assister ifølge transfermarkt.com.

Efter at have spillet ungdomslandskampe for England erklærede O'Riley kort efter sit skifte til Celtic, at han ville spille for Danmark. Det er han berettiget til, da hans mor er dansk.

Efter fem kampe og to scoringer på det danske U21-landshold blev han i efteråret for første gang udtaget til Kasper Hjulmands A-landshold, og i november debuterede han med 61 minutter i 0-2-nederlaget hos Nordirland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Felix Beijmo er færdig i AGF

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Vil hente FC Midtjylland-profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken