O’Riley markerer 100 Celtic-kampe med mål og oplæg

Matt O'Riley rundede 100 kampe for Celtic og bidrog med både mål og assist i 3-0-sejren over St. Mirren.



Danske Matt O'Riley fejrede tirsdag sin kamp nummer 100 for den skotske storklub Celtic med manér.

I udekampen mod midterholdet St. Mirren lavede han efter mindre end ét minuts spil en skarp assist i dybden til den japanske angriber Daizen Maedas 1-0-scoring.

Og en håndfuld minutter senere lynede den 23-årige midtbanespiller selv, da han modtog bolden i feltet og efter et træk sendte den gennem benene på St. Mirrens målmand og i mål til 2-0.

Målet var Matt O'Rileys tiende i ligaen i denne sæson, og han er dermed Celtics mest scorende og kun overgået af Hearts-angriber Lewis Shanklands 13 mål på ligaens topscorerliste.

Derudover er O'Riley også oppe på syv assister, og det er også næstbedst i Premiership, som Celtic topper med otte point ned til Rangers FC. Ærkerivalen har dog to kampe i baghånden.

O'Riley skiftede i januar 2022 fra MK Dons i den tredjebedste engelske række til Celtic og har siden etableret sig som bærende profil og kreativt omdrejningspunkt på den centrale midtbane.

I sine hidtil 100 kampe i Celtic-trøjen er det blevet til 18 mål og 26 assister ifølge transfermarkt.com.

Efter at have spillet ungdomslandskampe for England erklærede O'Riley kort efter sit skifte til Celtic, at han ville spille for Danmark. Det er han berettiget til, da hans mor er dansk.

Efter fem kampe og to scoringer på det danske U21-landshold blev han i efteråret for første gang udtaget til Kasper Hjulmands A-landshold, og i november debuterede han med 61 minutter i 0-2-nederlaget hos Nordirland.

/ritzau/





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Irak – Norge

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Japan overrasker mod Holland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Spanien – Kap Verde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Belgien – Egypten

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!