O’Riley markerer 100 Celtic-kampe med mål og oplæg

Matt O'Riley rundede 100 kampe for Celtic og bidrog med både mål og assist i 3-0-sejren over St. Mirren.



Danske Matt O'Riley fejrede tirsdag sin kamp nummer 100 for den skotske storklub Celtic med manér.

I udekampen mod midterholdet St. Mirren lavede han efter mindre end ét minuts spil en skarp assist i dybden til den japanske angriber Daizen Maedas 1-0-scoring.

Og en håndfuld minutter senere lynede den 23-årige midtbanespiller selv, da han modtog bolden i feltet og efter et træk sendte den gennem benene på St. Mirrens målmand og i mål til 2-0.

Målet var Matt O'Rileys tiende i ligaen i denne sæson, og han er dermed Celtics mest scorende og kun overgået af Hearts-angriber Lewis Shanklands 13 mål på ligaens topscorerliste.

Derudover er O'Riley også oppe på syv assister, og det er også næstbedst i Premiership, som Celtic topper med otte point ned til Rangers FC. Ærkerivalen har dog to kampe i baghånden.

O'Riley skiftede i januar 2022 fra MK Dons i den tredjebedste engelske række til Celtic og har siden etableret sig som bærende profil og kreativt omdrejningspunkt på den centrale midtbane.

I sine hidtil 100 kampe i Celtic-trøjen er det blevet til 18 mål og 26 assister ifølge transfermarkt.com.

Efter at have spillet ungdomslandskampe for England erklærede O'Riley kort efter sit skifte til Celtic, at han ville spille for Danmark. Det er han berettiget til, da hans mor er dansk.

Efter fem kampe og to scoringer på det danske U21-landshold blev han i efteråret for første gang udtaget til Kasper Hjulmands A-landshold, og i november debuterede han med 61 minutter i 0-2-nederlaget hos Nordirland.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Iran får grønt lys til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil