Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.
På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.
Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.
Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.
Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.
Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.
Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.
Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.
Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.
Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER