Store Champions League-klø til danskerduo

Med to danskere i startopstillingen blev Salzburg ydmyget på egen bane af Brest i Champions League.



Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.

På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.

Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.

Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.

Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.

Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.

Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.

Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.

Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.

Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De vinder Superligaen

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’