Store Champions League-klø til danskerduo

Med to danskere i startopstillingen blev Salzburg ydmyget på egen bane af Brest i Champions League.



Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.

På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.

Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.

Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.

Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.

Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.

Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.

Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.

Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.

Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Dårligt nyt for Isaksen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby med transferscoop?

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Her er Jonas Winds nye klub