Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.
På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.
Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.
Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.
Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.
Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.
Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.
Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.
Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.
Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
MEDIE