Store Champions League-klø til danskerduo

Med to danskere i startopstillingen blev Salzburg ydmyget på egen bane af Brest i Champions League.



Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.

På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.

Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.

Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.

Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.

Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.

Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.

Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.

Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.

Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.

/ritzau/





“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”




LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Spanien var det bedste hold’

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Klar for FC København

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer