Store Champions League-klø til danskerduo

Med to danskere i startopstillingen blev Salzburg ydmyget på egen bane af Brest i Champions League.



Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.

På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.

Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.

Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.

Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.

Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.

Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.

Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.

Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.

Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Her kan du se AGF mod Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-træner måtte give meget svær besked

AGF – Brøndby IF

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Viborg FF – OB