Store Champions League-klø til danskerduo

Med to danskere i startopstillingen blev Salzburg ydmyget på egen bane af Brest i Champions League.



Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.

På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.

Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.

Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.

Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.

Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.

Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.

Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.

Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.

Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Spår FCK-fiasko

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

AGF – Brøndby IF

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

AC Horsens – FC Nordsjælland

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Beijmo med kontant AGF-udmelding