Store Champions League-klø til danskerduo

Med to danskere i startopstillingen blev Salzburg ydmyget på egen bane af Brest i Champions League.



Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.

På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.

Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.

Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.

Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.

Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.

Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.

Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.

Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.

Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.

/ritzau/






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby med transferscoop?

England – DR Congo

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Kolding køber stor profil

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Han ryger 100 procent!’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier