Dansk fodbold kan få ekstra Europa-plads i aften

Conference League-finalen byder på et møde mellem Olympiakos og Fiorentina. Vinder sidstnævnte, ender dansk fodbold med en ekstra plads i europæisk fodbold.



Fiorentina vælter sig ikke i fans fra Danmark, men danskere med en interesse for fodbold har alligevel en god grund til at heppe på klubben fra Firenze i onsdagens finale i Conference League.

Der er nemlig – for dansk fodbolds vedkommende – en ekstra eftertragtet billet til Champions League på spil, når italienerne tørner sammen med græske Olympiakos.

Hvis Fiorentina vinder, eller hvis kampens ordinære og forlængede spilletid ender uafgjort, så slutter Danmark nemlig som nummer 15 på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste.

Den afgør, hvor mange pladser de enkelte lande får i de forskellige europæiske klubturneringer.

At ende på 15.-pladsen vil sikre, at fem danske hold i 2025/26-sæsonen skal spille europæisk fodbold. Det er ét mere end de nuværende fire. To af de fem – og ikke bare ét hold, som det har været tilfældet i et stykke tid – skal i aktion i kontinentets mest prestigefyldte turnering, Champions League.

– Det er en kæmpe kamp for dansk fodbold, der jo så ikke selv er herre over tingene, siger Mads Junker, der er fodboldekspert på TV 2.

– Det kan være skelsættende for dansk fodbold. Økosystemet kan blive vandet eller udtørret afhængigt af resultatet i finalen. Jo flere hold, der er med i europæisk fodbold, jo flere penge kan der komme ind i dansk fodbold.

– Det er jo også mere attraktivt som spiller at komme til en klub, der skal spille europæisk fodbold, så på den front betyder det også noget. Det vil give dansk fodbold et boost.

Vinder Olympiakos finalen i ordinær eller forlænget spilletid, vil Danmark blive overhalet af Grækenland, der så vil ende på 15.-pladsen på koefficientranglisten og tage de fem pladser i europæisk fodbold.

Europæiske finaler spilles på et i forvejen udvalgt stadion. Oftest er begge hold på neutral grund, men Olympiakos – der har hjemme i Piræus, en forstad til Athen – kan se frem til nærmest at være på hjemmebane.

Finalen spilles nemlig i Athen. Der er kickoff klokken 21 på Agia Sophia Stadium.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Monstrøs PL-transfer tæt på

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou