Esbjerg-spiller slipper for sag om millionsvindel

Kevin Conboy har været politianmeldt, efter at hans firma angiveligt snød boligforeninger for millionbeløb.



Der bliver ikke rejst nogen sag mod fodboldspilleren Kevin Conboy, der har været politianmeldt for svindel for millioner af kroner.

Det skriver Avisen Danmark.

Ifølge avisen fremgår afgørelsen af den afsluttende redegørelse i konkursboet efter hans tidligere selskab DK Administration.

Dermed bliver han ikke frataget retten til at drive virksomhed, selv om hans konkursramte firma angiveligt har snydt flere boligforeninger for millioner.

Conboy, der er skiftet fra Randers FC til Esbjerg fB, blev anmeldt sidste år.

Hans administrationsselskab gik konkurs, efter at Conboys tidligere svoger angiveligt misbrugte både virksomheden og Conboys navn til at snyde en række boligforeninger på Fyn for store beløb.

Conboy havde i flere år overladt driften af selskabet til ekssvogeren, der i 2018 dog fik konkurskarantæne. Conboy blev samme år indsat som direktør.

Derfor risikerede han ligeledes at blive ramt af erstatningskrav og konkurskarantæne. Men det kommer altså ikke til at ske.

Årsagen er, at det er ekssvogeren, der har haft ansvaret for uberettigede hævninger. Det siger konkursadvokat Bo Møller Jensen.

– Helt lavpraktisk er det min opfattelse, at en af medarbejderne har foretaget nogle hævninger direkte fra kundernes konti, uden at kunderne er orienteret om det, og uden at den registrerede ledelse var orienteret om det.

– Og så har man brugt de penge til at dække huller andre steder, siger Bo Møller Jensen, der som kurator har ryddet op efter konkursboet.

Advokaten bakker dermed også op om Conboys egen forklaring.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

De er enige med Mathias Jensen

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen