Dansk interesse for tidligere Superliga-profil

Siden ophævelsen af kontrakten i Dynamo Moskva har Sylvester Igboun været en eftertragtet spiller, også på det danske marked. Det mest sandsynlige er dog, at karrieren fortsætter i udlandet.



Da FC Midtjylland vandt klubbens første mesterskab i 2015, var Sylvester Igboun en bærende spiller og havde været det i flere sæsoner, siden Jonas Dal og trænerne i klubben havde grebet og hjulpet forwarden gennem svære perioder tidligt i tiden på FC Midtjyllands førstehold.

Dengang for over 10 år siden kneb det med afslutningerne, men det gør det ikke længere og forwarden, der scorede i hver fjerde kamp for FC Midtjylland og siden spillede fire år i den russiske provinsklub FC Ufa.

Fra 2019 til begyndelsen af denne måned spillede Sylvester Igboun så for hovedstadsklubben Dynamo Moskva, hvor han var holdkammerater med blandt andre den tidligere FCK’er Guillermo Varela og den tidligere Tottenham- og Marseille-spiller Clinton N’Jie.

Igboun befandt sig i en reserverolle i klubben og var nær stoppet sidste sommer, men her i januar var afskeden så en realitet.

Ikke overraskende er fritstillingen af den 31-årige forwards blevet bemærket i blandt andet Danmark, hvor flere klubber ifølge Tipsbladets oplysninger har testet nigerianerens lyst til at vende tilbage til Superligaen.

Koblingen giver mening med Igbouns mange år i Danmark, og den 31-årige nigerianer har sin familie boende her i landet.

Det lader dog til, at udlandet har førsteprioritet for den tidligere FC Midtjylland-spiller, der med 6½ år i Rusland kommer med god erfaring og fra et højt lønniveau, der kan blive svært at matche for danske klubber.

Andre russiske klubber og hold i Mellemøsten med økonomien i orden kan have Igboun i kikkerten, og en ny svensk skatteordning, der kan minde om forskerordningen i Danmark, ser også ud til at gøre det nemmere for svenske klubber at hente spillere til.

Læs også dette interview med Randers-spilleren Stephen Odey, der kender Sylvester Igboun fra deres fælles fortid i en af storbyen Lagos’ forstæder.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

UEFA med vild ændring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria