Da FC Midtjylland vandt klubbens første mesterskab i 2015, var Sylvester Igboun en bærende spiller og havde været det i flere sæsoner, siden Jonas Dal og trænerne i klubben havde grebet og hjulpet forwarden gennem svære perioder tidligt i tiden på FC Midtjyllands førstehold.
Dengang for over 10 år siden kneb det med afslutningerne, men det gør det ikke længere og forwarden, der scorede i hver fjerde kamp for FC Midtjylland og siden spillede fire år i den russiske provinsklub FC Ufa.
Fra 2019 til begyndelsen af denne måned spillede Sylvester Igboun så for hovedstadsklubben Dynamo Moskva, hvor han var holdkammerater med blandt andre den tidligere FCK’er Guillermo Varela og den tidligere Tottenham- og Marseille-spiller Clinton N’Jie.
Igboun befandt sig i en reserverolle i klubben og var nær stoppet sidste sommer, men her i januar var afskeden så en realitet.
Ikke overraskende er fritstillingen af den 31-årige forwards blevet bemærket i blandt andet Danmark, hvor flere klubber ifølge Tipsbladets oplysninger har testet nigerianerens lyst til at vende tilbage til Superligaen.
Koblingen giver mening med Igbouns mange år i Danmark, og den 31-årige nigerianer har sin familie boende her i landet.
Det lader dog til, at udlandet har førsteprioritet for den tidligere FC Midtjylland-spiller, der med 6½ år i Rusland kommer med god erfaring og fra et højt lønniveau, der kan blive svært at matche for danske klubber.
Andre russiske klubber og hold i Mellemøsten med økonomien i orden kan have Igboun i kikkerten, og en ny svensk skatteordning, der kan minde om forskerordningen i Danmark, ser også ud til at gøre det nemmere for svenske klubber at hente spillere til.
Læs også dette interview med Randers-spilleren Stephen Odey, der kender Sylvester Igboun fra deres fælles fortid i en af storbyen Lagos’ forstæder.
Har særligt bånd til tidligere FCM-stjerne #sldk #rfcfcm https://t.co/eZhMcK4Hte
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 30, 2021

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Legende revser Højlund-beslutning

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

‘Hvad fanden er det!?’

Hylder Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

FCK-stjernes video går viralt

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Hylder tidligere Superliga-stjerne

Peger på særligt problem fra dag ét

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Medie: Kæmpeklub i Parken

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

– Raketterne fløj om ørerne på os

Værdien styrtdykker

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

West Ham-boss med god Hermansen-melding

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Storroser SL-spiller: ‘Banker på til landsholdet’

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem

Tottenham forfremmer dansker til toppost

Engelsk avis med kæmpe hæder til Jacob Ambæk

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

– Jeg fik mange tilbud fra Bundesliga-klubber

Aalborg banker bundprop i Champions League

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Medie rangerer Norge over Danmark

Fyret efter fiasko

Solbakken slagter komet: ‘Virkelig dårlig’

Offensiv udmelding

Afvist af dansker: Nu går storklub efter Solskjær

Disse danskeres værdi er eksploderet mest i 2025
