Da FC Midtjylland vandt klubbens første mesterskab i 2015, var Sylvester Igboun en bærende spiller og havde været det i flere sæsoner, siden Jonas Dal og trænerne i klubben havde grebet og hjulpet forwarden gennem svære perioder tidligt i tiden på FC Midtjyllands førstehold.
Dengang for over 10 år siden kneb det med afslutningerne, men det gør det ikke længere og forwarden, der scorede i hver fjerde kamp for FC Midtjylland og siden spillede fire år i den russiske provinsklub FC Ufa.
Fra 2019 til begyndelsen af denne måned spillede Sylvester Igboun så for hovedstadsklubben Dynamo Moskva, hvor han var holdkammerater med blandt andre den tidligere FCK’er Guillermo Varela og den tidligere Tottenham- og Marseille-spiller Clinton N’Jie.
Igboun befandt sig i en reserverolle i klubben og var nær stoppet sidste sommer, men her i januar var afskeden så en realitet.
Ikke overraskende er fritstillingen af den 31-årige forwards blevet bemærket i blandt andet Danmark, hvor flere klubber ifølge Tipsbladets oplysninger har testet nigerianerens lyst til at vende tilbage til Superligaen.
Koblingen giver mening med Igbouns mange år i Danmark, og den 31-årige nigerianer har sin familie boende her i landet.
Det lader dog til, at udlandet har førsteprioritet for den tidligere FC Midtjylland-spiller, der med 6½ år i Rusland kommer med god erfaring og fra et højt lønniveau, der kan blive svært at matche for danske klubber.
Andre russiske klubber og hold i Mellemøsten med økonomien i orden kan have Igboun i kikkerten, og en ny svensk skatteordning, der kan minde om forskerordningen i Danmark, ser også ud til at gøre det nemmere for svenske klubber at hente spillere til.
Læs også dette interview med Randers-spilleren Stephen Odey, der kender Sylvester Igboun fra deres fælles fortid i en af storbyen Lagos’ forstæder.
Har særligt bånd til tidligere FCM-stjerne #sldk #rfcfcm https://t.co/eZhMcK4Hte
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 30, 2021
LIVE
Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER
