Da FC Midtjylland vandt klubbens første mesterskab i 2015, var Sylvester Igboun en bærende spiller og havde været det i flere sæsoner, siden Jonas Dal og trænerne i klubben havde grebet og hjulpet forwarden gennem svære perioder tidligt i tiden på FC Midtjyllands førstehold.
Dengang for over 10 år siden kneb det med afslutningerne, men det gør det ikke længere og forwarden, der scorede i hver fjerde kamp for FC Midtjylland og siden spillede fire år i den russiske provinsklub FC Ufa.
Fra 2019 til begyndelsen af denne måned spillede Sylvester Igboun så for hovedstadsklubben Dynamo Moskva, hvor han var holdkammerater med blandt andre den tidligere FCK’er Guillermo Varela og den tidligere Tottenham- og Marseille-spiller Clinton N’Jie.
Igboun befandt sig i en reserverolle i klubben og var nær stoppet sidste sommer, men her i januar var afskeden så en realitet.
Ikke overraskende er fritstillingen af den 31-årige forwards blevet bemærket i blandt andet Danmark, hvor flere klubber ifølge Tipsbladets oplysninger har testet nigerianerens lyst til at vende tilbage til Superligaen.
Koblingen giver mening med Igbouns mange år i Danmark, og den 31-årige nigerianer har sin familie boende her i landet.
Det lader dog til, at udlandet har førsteprioritet for den tidligere FC Midtjylland-spiller, der med 6½ år i Rusland kommer med god erfaring og fra et højt lønniveau, der kan blive svært at matche for danske klubber.
Andre russiske klubber og hold i Mellemøsten med økonomien i orden kan have Igboun i kikkerten, og en ny svensk skatteordning, der kan minde om forskerordningen i Danmark, ser også ud til at gøre det nemmere for svenske klubber at hente spillere til.
Læs også dette interview med Randers-spilleren Stephen Odey, der kender Sylvester Igboun fra deres fælles fortid i en af storbyen Lagos’ forstæder.
Har særligt bånd til tidligere FCM-stjerne #sldk #rfcfcm https://t.co/eZhMcK4Hte
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 30, 2021
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
LIVE
VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
