Dansk klub jagter tidligere Milan-talent

En klub i Superligaen viser interesse for offensivspilleren Kingsley Boateng, der har en fortid i AC Milan og på det italienske U21-landshold.



Kort efter nytårsaften åbner transfervinduet i Danmark, og dermed kan Superliga-klubberne gøre klar til at svinge dankortet efter flere måneders forberedelser og jagt på de helt rigtige spillere.

Som altid i transfervinduerne kan man forvente, at helt nye ansigter kommer til dansk fodbold, og i januar kan Superligaen få tilgang af den tidligere AC Milan-spiller Kingsley Boateng, skriver Tuttomercatoweb.

Ifølge det italienske medie er Kingsley Boateng på blokken i en dansk klub, men det forlyder ikke, hvilken der er tale om. Boateng kan begå sig på begge kanter samt i angrebet. Den 22-årige italiener med ghanesiske rødder tørner til dagligt ud for Bari i Serie B, men det er ikke blevet til ret meget spilletid i denne sæson – 47 minutter for at være helt præcis. Derfor trækker det op til et klubskifte i januar.

Foruden en dansk klub skal Kingsley Boateng også være på blokken i Serie B-klubberne Ascoli og Pro Vercelli. Hans kontrakt med Bari udløber til sommer, så han kan erhverves for en beskeden sum i det kommende transfervindue.

Kingsley Boateng har som nævnt en fortid i AC Milan, men han opnåede aldrig en førsteholdskamp for den italienske storklub. Han har også et ophold for NAC Breda i Æresdivisionen på CV’et, og han står noteret for fem U21-landskampe for Italien – den seneste daterer sig tilbage til november sidste år.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Thomas Delaney teaser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet