Kort efter nytårsaften åbner transfervinduet i Danmark, og dermed kan Superliga-klubberne gøre klar til at svinge dankortet efter flere måneders forberedelser og jagt på de helt rigtige spillere.
Som altid i transfervinduerne kan man forvente, at helt nye ansigter kommer til dansk fodbold, og i januar kan Superligaen få tilgang af den tidligere AC Milan-spiller Kingsley Boateng, skriver Tuttomercatoweb.
Ifølge det italienske medie er Kingsley Boateng på blokken i en dansk klub, men det forlyder ikke, hvilken der er tale om. Boateng kan begå sig på begge kanter samt i angrebet. Den 22-årige italiener med ghanesiske rødder tørner til dagligt ud for Bari i Serie B, men det er ikke blevet til ret meget spilletid i denne sæson – 47 minutter for at være helt præcis. Derfor trækker det op til et klubskifte i januar.
Foruden en dansk klub skal Kingsley Boateng også være på blokken i Serie B-klubberne Ascoli og Pro Vercelli. Hans kontrakt med Bari udløber til sommer, så han kan erhverves for en beskeden sum i det kommende transfervindue.
Kingsley Boateng har som nævnt en fortid i AC Milan, men han opnåede aldrig en førsteholdskamp for den italienske storklub. Han har også et ophold for NAC Breda i Æresdivisionen på CV’et, og han står noteret for fem U21-landskampe for Italien – den seneste daterer sig tilbage til november sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Landsholdet forsinket
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Uventet skifte?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
