Dansk klub jagter tidligere Milan-talent

En klub i Superligaen viser interesse for offensivspilleren Kingsley Boateng, der har en fortid i AC Milan og på det italienske U21-landshold.



Kort efter nytårsaften åbner transfervinduet i Danmark, og dermed kan Superliga-klubberne gøre klar til at svinge dankortet efter flere måneders forberedelser og jagt på de helt rigtige spillere.

Som altid i transfervinduerne kan man forvente, at helt nye ansigter kommer til dansk fodbold, og i januar kan Superligaen få tilgang af den tidligere AC Milan-spiller Kingsley Boateng, skriver Tuttomercatoweb.

Ifølge det italienske medie er Kingsley Boateng på blokken i en dansk klub, men det forlyder ikke, hvilken der er tale om. Boateng kan begå sig på begge kanter samt i angrebet. Den 22-årige italiener med ghanesiske rødder tørner til dagligt ud for Bari i Serie B, men det er ikke blevet til ret meget spilletid i denne sæson – 47 minutter for at være helt præcis. Derfor trækker det op til et klubskifte i januar.

Foruden en dansk klub skal Kingsley Boateng også være på blokken i Serie B-klubberne Ascoli og Pro Vercelli. Hans kontrakt med Bari udløber til sommer, så han kan erhverves for en beskeden sum i det kommende transfervindue.

Kingsley Boateng har som nævnt en fortid i AC Milan, men han opnåede aldrig en førsteholdskamp for den italienske storklub. Han har også et ophold for NAC Breda i Æresdivisionen på CV’et, og han står noteret for fem U21-landskampe for Italien – den seneste daterer sig tilbage til november sidste år.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklub har kontaktet Brøndby

‘Det er slut’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

OB jagter tidligere Superliga-profil

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard