Dansk klub jagter tidligere Milan-talent

En klub i Superligaen viser interesse for offensivspilleren Kingsley Boateng, der har en fortid i AC Milan og på det italienske U21-landshold.



Kort efter nytårsaften åbner transfervinduet i Danmark, og dermed kan Superliga-klubberne gøre klar til at svinge dankortet efter flere måneders forberedelser og jagt på de helt rigtige spillere.

Som altid i transfervinduerne kan man forvente, at helt nye ansigter kommer til dansk fodbold, og i januar kan Superligaen få tilgang af den tidligere AC Milan-spiller Kingsley Boateng, skriver Tuttomercatoweb.

Ifølge det italienske medie er Kingsley Boateng på blokken i en dansk klub, men det forlyder ikke, hvilken der er tale om. Boateng kan begå sig på begge kanter samt i angrebet. Den 22-årige italiener med ghanesiske rødder tørner til dagligt ud for Bari i Serie B, men det er ikke blevet til ret meget spilletid i denne sæson – 47 minutter for at være helt præcis. Derfor trækker det op til et klubskifte i januar.

Foruden en dansk klub skal Kingsley Boateng også være på blokken i Serie B-klubberne Ascoli og Pro Vercelli. Hans kontrakt med Bari udløber til sommer, så han kan erhverves for en beskeden sum i det kommende transfervindue.

Kingsley Boateng har som nævnt en fortid i AC Milan, men han opnåede aldrig en førsteholdskamp for den italienske storklub. Han har også et ophold for NAC Breda i Æresdivisionen på CV’et, og han står noteret for fem U21-landskampe for Italien – den seneste daterer sig tilbage til november sidste år.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Norge – Frankrig

De er enige med Mathias Jensen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afslører: FCK ringede aldrig

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Senegal – Irak

Uruguay – Spanien

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen