AC Horsens har det vildt for tiden.
NordicBet Liga-klubben er kommet til penge, efter at de amerikanske ejere har taget over, og millionerne er indtil blevet fyret af på markante forstærkninger set med 1. divisions-briller.
"Den Gule Fare" har denne sommer hentet spillere som Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, nordmanden Ole Martin Kolskogen samt sidste sæsons topscorer i NordicBet Ligaen Sebastian Pingel.
Men det er ikke kun på førsteholdet, som gerne skulle sikre sig oprykning til Superligaen i den kommende sæson, at der satses.
Der hentes også store talenter til akademiet, og det seneste af slagsen er den blot 16-årige rumæner Tudor Cocu, der skifter fra FC Player i hjemlandet til AC Horsens. FC Player bekræfter skiftet på klubbens Facebook-side.
Det rumænske medie Prosport har også omtalt transferen, og den er ifølge mediet ganske opsigtsvækkende.
Prosport skriver, at AC Horsens betaler 250.000 euro – knap to millioner kroner – for midtstopperen Tudor Cocu, der er rumænsk ungdomslandsholdsspiller. Mediet skriver ligeledes, at selveste Atletico Madrid også har vist interesse for Cocu, ligesom Rayo Vallecano, Sampdoria og Parma har inviteret ham til prøvetræning.
Tipsbladet ville gerne have spurgt AC Horsens ind til, hvad Tudor Cocu er for en type spiller, men Martin Bloch, der er akademichef i klubben, oplyser, at han ikke ønsker at udtale sig om rumæneren.
Af Prosport beskrives midtstopperen som en "intelligent spiller", som i øvrigt er 185 centimeter høj.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Offentliggøres i dag
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT