AC Horsens har det vildt for tiden.
NordicBet Liga-klubben er kommet til penge, efter at de amerikanske ejere har taget over, og millionerne er indtil blevet fyret af på markante forstærkninger set med 1. divisions-briller.
"Den Gule Fare" har denne sommer hentet spillere som Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, nordmanden Ole Martin Kolskogen samt sidste sæsons topscorer i NordicBet Ligaen Sebastian Pingel.
Men det er ikke kun på førsteholdet, som gerne skulle sikre sig oprykning til Superligaen i den kommende sæson, at der satses.
Der hentes også store talenter til akademiet, og det seneste af slagsen er den blot 16-årige rumæner Tudor Cocu, der skifter fra FC Player i hjemlandet til AC Horsens. FC Player bekræfter skiftet på klubbens Facebook-side.
Det rumænske medie Prosport har også omtalt transferen, og den er ifølge mediet ganske opsigtsvækkende.
Prosport skriver, at AC Horsens betaler 250.000 euro – knap to millioner kroner – for midtstopperen Tudor Cocu, der er rumænsk ungdomslandsholdsspiller. Mediet skriver ligeledes, at selveste Atletico Madrid også har vist interesse for Cocu, ligesom Rayo Vallecano, Sampdoria og Parma har inviteret ham til prøvetræning.
Tipsbladet ville gerne have spurgt AC Horsens ind til, hvad Tudor Cocu er for en type spiller, men Martin Bloch, der er akademichef i klubben, oplyser, at han ikke ønsker at udtale sig om rumæneren.
Af Prosport beskrives midtstopperen som en "intelligent spiller", som i øvrigt er 185 centimeter høj.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
EKSKLUSIVT