Dansk klub køber 16-årig rumæner for to millioner

AC Horsens henter rumænsk forsvarstalent, som blandt andre Atletico Madrid også skal have fået øjnene op for.



AC Horsens har det vildt for tiden.

NordicBet Liga-klubben er kommet til penge, efter at de amerikanske ejere har taget over, og millionerne er indtil blevet fyret af på markante forstærkninger set med 1. divisions-briller. 

"Den Gule Fare" har denne sommer hentet spillere som Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, nordmanden Ole Martin Kolskogen samt sidste sæsons topscorer i NordicBet Ligaen Sebastian Pingel.

Men det er ikke kun på førsteholdet, som gerne skulle sikre sig oprykning til Superligaen i den kommende sæson, at der satses.

Der hentes også store talenter til akademiet, og det seneste af slagsen er den blot 16-årige rumæner Tudor Cocu, der skifter fra FC Player i hjemlandet til AC Horsens. FC Player bekræfter skiftet på klubbens Facebook-side. 

Det rumænske medie Prosport har også omtalt transferen, og den er ifølge mediet ganske opsigtsvækkende.

Prosport skriver, at AC Horsens betaler 250.000 euro – knap to millioner kroner – for midtstopperen Tudor Cocu, der er rumænsk ungdomslandsholdsspiller. Mediet skriver ligeledes, at selveste Atletico Madrid også har vist interesse for Cocu, ligesom Rayo Vallecano, Sampdoria og Parma har inviteret ham til prøvetræning.

Tipsbladet ville gerne have spurgt AC Horsens ind til, hvad Tudor Cocu er for en type spiller, men Martin Bloch, der er akademichef i klubben, oplyser, at han ikke ønsker at udtale sig om rumæneren.

Af Prosport beskrives midtstopperen som en "intelligent spiller", som i øvrigt er 185 centimeter høj. 







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Husker du ham? Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Den største genistreg i Superligaen?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Nedtur for Højlund og Napoli