Dansk klub køber 16-årig rumæner for to millioner

AC Horsens henter rumænsk forsvarstalent, som blandt andre Atletico Madrid også skal have fået øjnene op for.



AC Horsens har det vildt for tiden.

NordicBet Liga-klubben er kommet til penge, efter at de amerikanske ejere har taget over, og millionerne er indtil blevet fyret af på markante forstærkninger set med 1. divisions-briller. 

"Den Gule Fare" har denne sommer hentet spillere som Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, nordmanden Ole Martin Kolskogen samt sidste sæsons topscorer i NordicBet Ligaen Sebastian Pingel.

Men det er ikke kun på førsteholdet, som gerne skulle sikre sig oprykning til Superligaen i den kommende sæson, at der satses.

Der hentes også store talenter til akademiet, og det seneste af slagsen er den blot 16-årige rumæner Tudor Cocu, der skifter fra FC Player i hjemlandet til AC Horsens. FC Player bekræfter skiftet på klubbens Facebook-side. 

Det rumænske medie Prosport har også omtalt transferen, og den er ifølge mediet ganske opsigtsvækkende.

Prosport skriver, at AC Horsens betaler 250.000 euro – knap to millioner kroner – for midtstopperen Tudor Cocu, der er rumænsk ungdomslandsholdsspiller. Mediet skriver ligeledes, at selveste Atletico Madrid også har vist interesse for Cocu, ligesom Rayo Vallecano, Sampdoria og Parma har inviteret ham til prøvetræning.

Tipsbladet ville gerne have spurgt AC Horsens ind til, hvad Tudor Cocu er for en type spiller, men Martin Bloch, der er akademichef i klubben, oplyser, at han ikke ønsker at udtale sig om rumæneren.

Af Prosport beskrives midtstopperen som en "intelligent spiller", som i øvrigt er 185 centimeter høj. 





Wayne Rooney vild med dansk angriber




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Enorm interesse – millionregn over FCK?