Dansk klubfodbold bør have større ambitioner på den europæiske koefficientrangliste end den aktuelle 15.-plads.
Det mener Sune Smith-Nielsen, der i sommer tiltrådte som sportsdirektør i FC København.
– Jeg kan ikke se, hvorfor dansk klubfodbold ikke skulle komme i top-10 i Europa, siger Sune Smith-Nielsen.
Ordene falder inden FCK’s første Conference League-opgør mod tyske Heidenheim, der blev tabt 1-2 i Parken i torsdags.
FCK har i årevis skrabet mange point sammen til det danske regnskab, og med den skærpede konkurrence i toppen af Superligaen ser han potentiale til, at dansk fodbold kan løftes på en bred front internationalt. Før forårssæsonen i Superligaen lå syv hold inden for syv point i toppen af rækken.
Smith-Nielsen hilser konkurrencen velkommen, da den kun gør FCK dygtigere.
– Det er en præmis, vi alle skal være glade for, selv om vores fans ønsker, at vi er fem niveauer over alle konkurrenter og kører mesterskaberne stille hjem. Men sådan er det ikke, erkender sportsdirektøren.
– Vi er flere klubber, der investerer meget i fodboldforretningen og talentudviklingen og har ambitioner om europæisk fodbold samt fokus på stadion, fans og Superligaen som produkt. På alle vigtige parametre er vi i en god udvikling.
Smith-Nielsen peger ikke mindst på den danske talentudvikling som løftestang. Den er på europæisk niveau i flere danske klubber, mener han.
– Effekterne af den talentudvikling, vi satte i gang for 15 år siden, bliver kun større. Vi uddanner bedre og bedre spillere, der får os til at præstere bedre i Europa, og som bidrager til store transfers. Det skaber økonomi til selv at tiltrække bedre spillere udefra.
– Med den positive spiral og stærke økonomiske udvikling er jeg helt overbevist om, at vi har forudsætningerne for at blive bedre i Europa, siger Smith-Nielsen.
Koefficientranglisten danner grundlag for, hvor mange klubber hver nation får med i de tre europæiske turneringer.
Det kræver som minimum en 15.-plads at få to klubber med i kvalifikationen til Champions League, men vejen til det forjættede land bliver nemmere, jo højere man ligger som nation. Med en tiendeplads er ens mester direkte kvalificeret.
– Det irriterer mig at se os danse omkring denne 15.-plads, når Tjekkiet ligger nummer ni. Det fortæller, at det ikke er urealistisk, at vi over de næste tre-fem år kan være i top-10 og gøre adgangen til de europæiske turneringer lettere, siger Smith-Nielsen.
Selv en stor fodboldnation som Portugal ser han gerne, at Danmark kommer tættere på.
Han peger på, at samfundsøkonomien i Portugal er mindre end i Danmark, men landets fodboldøkonomi er langt større.
– Hvor vi har haft talentudvikling på højt niveau i fem til ti år, har de i 35 år dyrket deres fodboldsystemer og faglighed. Over tid kan vi nå et langt højere niveau.
– På nogle måder mindsker vi afstanden, men når vi er stolte over en handel til 100 millioner, så har Portugal handler til 200 og 300 millioner. Men økonomien i vores talentudvikling er i eksplosiv udvikling, så på den måde kommer vi tættere på.
I denne sæson har Danmark haft to hold med i det nye europæiske ligasystem, og begge deltager i knockoutfasen.
Torsdag spiller FCK returkamp ude mod Heidenheim, mens FC Midtjylland gør det samme ude mod Real Sociedad, ligeledes efter et nederlag i første kamp.
– Vi skal i FCK lave vores point, og respekt for, at FCM er begyndt at hente flere point, men vi skal også gerne have nummer tre og fire med. Det er det, der er sket i Tjekkiet, pointerer Sune Smith-Nielsen.
Han var med til at udvikle FCK’s nye strategi, der blev præsenteret i 2022.
Heri lød det blandt andet, at klubben skulle i Champions League mindst hvert andet år i snit, men i en fodboldverden, der hele tiden udvikler sig, analyserer FCK lige nu på, hvor overliggeren bør være.
– På nogle områder har vi fået hurtigere succes end ventet, og på andre områder mindre. Nu har vi et nyt europæisk format og analyserer på, hvordan vi angriber nye muligheder, for vi er først lige begyndt.
I FCK gør det nas, når Champions League glipper, men når man med en tredjeplads i Superligaen i 2024 ikke gjorde sig fortjent til Europas første klasse, tager man turneringen på tredje klasse dybt alvorligt.
– Men som klub vil vi hellere gå efter at nå længere i Champions League end at vinde Conference League. Når du først har været i Champions League, mærket de europæiske aftener og fået point i Bayern, så er man frustreret alle de år, hvor du ikke er der, siger FCK-bossen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT