‘Dansk klubfodbold bør sigte efter top 10’

Målt på investeringer og talentudvikling bør danske klubber præstere bedre i Europa, mener Sune Smith-Nielsen.



Dansk klubfodbold bør have større ambitioner på den europæiske koefficientrangliste end den aktuelle 15.-plads. 

Det mener Sune Smith-Nielsen, der i sommer tiltrådte som sportsdirektør i FC København.

– Jeg kan ikke se, hvorfor dansk klubfodbold ikke skulle komme i top-10 i Europa, siger Sune Smith-Nielsen.

Ordene falder inden FCK’s første Conference League-opgør mod tyske Heidenheim, der blev tabt 1-2 i Parken i torsdags. 

FCK har i årevis skrabet mange point sammen til det danske regnskab, og med den skærpede konkurrence i toppen af Superligaen ser han potentiale til, at dansk fodbold kan løftes på en bred front internationalt. Før forårssæsonen i Superligaen lå syv hold inden for syv point i toppen af rækken.

Smith-Nielsen hilser konkurrencen velkommen, da den kun gør FCK dygtigere. 

– Det er en præmis, vi alle skal være glade for, selv om vores fans ønsker, at vi er fem niveauer over alle konkurrenter og kører mesterskaberne stille hjem. Men sådan er det ikke, erkender sportsdirektøren.

– Vi er flere klubber, der investerer meget i fodboldforretningen og talentudviklingen og har ambitioner om europæisk fodbold samt fokus på stadion, fans og Superligaen som produkt. På alle vigtige parametre er vi i en god udvikling.

Smith-Nielsen peger ikke mindst på den danske talentudvikling som løftestang. Den er på europæisk niveau i flere danske klubber, mener han.

– Effekterne af den talentudvikling, vi satte i gang for 15 år siden, bliver kun større. Vi uddanner bedre og bedre spillere, der får os til at præstere bedre i Europa, og som bidrager til store transfers. Det skaber økonomi til selv at tiltrække bedre spillere udefra.

– Med den positive spiral og stærke økonomiske udvikling er jeg helt overbevist om, at vi har forudsætningerne for at blive bedre i Europa, siger Smith-Nielsen.

Koefficientranglisten danner grundlag for, hvor mange klubber hver nation får med i de tre europæiske turneringer.

Det kræver som minimum en 15.-plads at få to klubber med i kvalifikationen til Champions League, men vejen til det forjættede land bliver nemmere, jo højere man ligger som nation. Med en tiendeplads er ens mester direkte kvalificeret.

– Det irriterer mig at se os danse omkring denne 15.-plads, når Tjekkiet ligger nummer ni. Det fortæller, at det ikke er urealistisk, at vi over de næste tre-fem år kan være i top-10 og gøre adgangen til de europæiske turneringer lettere, siger Smith-Nielsen. 

Selv en stor fodboldnation som Portugal ser han gerne, at Danmark kommer tættere på. 

Han peger på, at samfundsøkonomien i Portugal er mindre end i Danmark, men landets fodboldøkonomi er langt større. 

– Hvor vi har haft talentudvikling på højt niveau i fem til ti år, har de i 35 år dyrket deres fodboldsystemer og faglighed. Over tid kan vi nå et langt højere niveau. 

– På nogle måder mindsker vi afstanden, men når vi er stolte over en handel til 100 millioner, så har Portugal handler til 200 og 300 millioner. Men økonomien i vores talentudvikling er i eksplosiv udvikling, så på den måde kommer vi tættere på.

I denne sæson har Danmark haft to hold med i det nye europæiske ligasystem, og begge deltager i knockoutfasen.

Torsdag spiller FCK returkamp ude mod Heidenheim, mens FC Midtjylland gør det samme ude mod Real Sociedad, ligeledes efter et nederlag i første kamp.

– Vi skal i FCK lave vores point, og respekt for, at FCM er begyndt at hente flere point, men vi skal også gerne have nummer tre og fire med. Det er det, der er sket i Tjekkiet, pointerer Sune Smith-Nielsen.

Han var med til at udvikle FCK’s nye strategi, der blev præsenteret i 2022. 

Heri lød det blandt andet, at klubben skulle i Champions League mindst hvert andet år i snit, men i en fodboldverden, der hele tiden udvikler sig, analyserer FCK lige nu på, hvor overliggeren bør være. 

– På nogle områder har vi fået hurtigere succes end ventet, og på andre områder mindre. Nu har vi et nyt europæisk format og analyserer på, hvordan vi angriber nye muligheder, for vi er først lige begyndt. 

I FCK gør det nas, når Champions League glipper, men når man med en tredjeplads i Superligaen i 2024 ikke gjorde sig fortjent til Europas første klasse, tager man turneringen på tredje klasse dybt alvorligt. 

– Men som klub vil vi hellere gå efter at nå længere i Champions League end at vinde Conference League. Når du først har været i Champions League, mærket de europæiske aftener og fået point i Bayern, så er man frustreret alle de år, hvor du ikke er der, siger FCK-bossen.

/ritzau/





Den værste i 18 år – de overvejer det




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

Den værste i 18 år – de overvejer det

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller imponerer

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dorgu lyner! Manchester United slår City

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Michael Carrick storhylder

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Optur før FC København-brag

‘Det kommer aldrig til at ske’

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Bretonere bøllebanker normannere

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format