Dansk målhelt er henrykt over Brentfords sejr

Det var en "kæmpe" sejr, siger Mathias Jensen om kampen mod Fulham, hvor danskeren reelt blev matchvinder.



Mathias Jensen er ikke overraskende utrolig glad for Brentfords 3-2-sejr over Fulham på Gtech Community Stadium i Premier League mandag aften.

Den 27-årige danske landsholdsspiller beskriver sejren over lokalrivalen Fulham som "kæmpe". Alligevel indrømmer han, at han er frustreret over, at Brentford lukkede to mål ind.

– Det var en kæmpe sejr, siger Mathias Jensen til Brentfords hjemmeside.

– Jeg er dog lidt skuffet over, at vi lukkede to mål ind. Jeg tror, at vi i de situationer kunne have gjort det bedre. Men det vigtigste er sejren.

Mathias Jensen kæmpede en brav kamp på midtbanen.

– Det var hårdt. Vi ved, at Fulham er gode på bolden, men vi ved også, at de ikke er så gode, når de ikke har bolden. Derfor vidste vi, at vi ville have perioder, hvor vi skulle løbe og forsvare, siger han.

– Jeg synes ikke, at vi lod dem komme frem til for mange chancer. Og jeg synes, at vi skabte en del chancer, så det var godt, tilføjer han.

Danskeren scorede sit fjerde mål i denne sæson, da han med cirka fem minutter tilbage af den ordinære spilletid gjorde det til 3-1.

Scoringen så i første omgang ud til blot at pynte på resultatet for Brentford, men det endte med at blive afgørende efter Carlos Vinícius' reducering dybt inde i tillægstiden.

Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, kalder mandagens sejr "klar og fair".

– Vi var uheldige med det mål, vi lukkede ind i første halvleg. Det var faktisk deres eneste chance i den halvleg, siger han til Brentfords hjemmeside.

– Så kom vi flyvende ud til anden halvleg. Vi kom ud med samme intensitet, og det var en klar og fair sejr.

Cheftræneren fremhæver blandt andet Mikkel Damsgaards præstation.

Den 22-årige dansker startede for første gang på banen i Premier League siden oktober.

– Det var meget glædeligt at se Mikkel klare sig så godt i dag, siger han.

– Han fik lov at starte, fordi han har trænet rigtig godt de seneste tre-fire uger. Han ser skarp ud, og han spiller med intensitet.

Mandagens sejr bringer Brentford op på 38 point på niendepladsen i Premier League. London-klubben har fire point op til Liverpool på femtepladsen, der giver adgang til Europa League i næste sæson. Brentford har dog spillet en kamp færre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Messi sætter ord på vildt drama

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Spændende transfermelding om Maxsø

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

‘Det var verdens undergang’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Er han løsningen i AGF?

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Det er jeg træt af’

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’