Dansk målhelt er henrykt over Brentfords sejr

Det var en "kæmpe" sejr, siger Mathias Jensen om kampen mod Fulham, hvor danskeren reelt blev matchvinder.



Mathias Jensen er ikke overraskende utrolig glad for Brentfords 3-2-sejr over Fulham på Gtech Community Stadium i Premier League mandag aften.

Den 27-årige danske landsholdsspiller beskriver sejren over lokalrivalen Fulham som "kæmpe". Alligevel indrømmer han, at han er frustreret over, at Brentford lukkede to mål ind.

– Det var en kæmpe sejr, siger Mathias Jensen til Brentfords hjemmeside.

– Jeg er dog lidt skuffet over, at vi lukkede to mål ind. Jeg tror, at vi i de situationer kunne have gjort det bedre. Men det vigtigste er sejren.

Mathias Jensen kæmpede en brav kamp på midtbanen.

– Det var hårdt. Vi ved, at Fulham er gode på bolden, men vi ved også, at de ikke er så gode, når de ikke har bolden. Derfor vidste vi, at vi ville have perioder, hvor vi skulle løbe og forsvare, siger han.

– Jeg synes ikke, at vi lod dem komme frem til for mange chancer. Og jeg synes, at vi skabte en del chancer, så det var godt, tilføjer han.

Danskeren scorede sit fjerde mål i denne sæson, da han med cirka fem minutter tilbage af den ordinære spilletid gjorde det til 3-1.

Scoringen så i første omgang ud til blot at pynte på resultatet for Brentford, men det endte med at blive afgørende efter Carlos Vinícius' reducering dybt inde i tillægstiden.

Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, kalder mandagens sejr "klar og fair".

– Vi var uheldige med det mål, vi lukkede ind i første halvleg. Det var faktisk deres eneste chance i den halvleg, siger han til Brentfords hjemmeside.

– Så kom vi flyvende ud til anden halvleg. Vi kom ud med samme intensitet, og det var en klar og fair sejr.

Cheftræneren fremhæver blandt andet Mikkel Damsgaards præstation.

Den 22-årige dansker startede for første gang på banen i Premier League siden oktober.

– Det var meget glædeligt at se Mikkel klare sig så godt i dag, siger han.

– Han fik lov at starte, fordi han har trænet rigtig godt de seneste tre-fire uger. Han ser skarp ud, og han spiller med intensitet.

Mandagens sejr bringer Brentford op på 38 point på niendepladsen i Premier League. London-klubben har fire point op til Liverpool på femtepladsen, der giver adgang til Europa League i næste sæson. Brentford har dog spillet en kamp færre.

/ritzau/





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Helt vildt: I danskerklub er ALLE til salg

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Atletico Madrid interesseret i dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

FC København sælger Nathan Trott

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre