Dansk målhelt er henrykt over Brentfords sejr

Det var en "kæmpe" sejr, siger Mathias Jensen om kampen mod Fulham, hvor danskeren reelt blev matchvinder.



Mathias Jensen er ikke overraskende utrolig glad for Brentfords 3-2-sejr over Fulham på Gtech Community Stadium i Premier League mandag aften.

Den 27-årige danske landsholdsspiller beskriver sejren over lokalrivalen Fulham som "kæmpe". Alligevel indrømmer han, at han er frustreret over, at Brentford lukkede to mål ind.

– Det var en kæmpe sejr, siger Mathias Jensen til Brentfords hjemmeside.

– Jeg er dog lidt skuffet over, at vi lukkede to mål ind. Jeg tror, at vi i de situationer kunne have gjort det bedre. Men det vigtigste er sejren.

Mathias Jensen kæmpede en brav kamp på midtbanen.

– Det var hårdt. Vi ved, at Fulham er gode på bolden, men vi ved også, at de ikke er så gode, når de ikke har bolden. Derfor vidste vi, at vi ville have perioder, hvor vi skulle løbe og forsvare, siger han.

– Jeg synes ikke, at vi lod dem komme frem til for mange chancer. Og jeg synes, at vi skabte en del chancer, så det var godt, tilføjer han.

Danskeren scorede sit fjerde mål i denne sæson, da han med cirka fem minutter tilbage af den ordinære spilletid gjorde det til 3-1.

Scoringen så i første omgang ud til blot at pynte på resultatet for Brentford, men det endte med at blive afgørende efter Carlos Vinícius' reducering dybt inde i tillægstiden.

Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, kalder mandagens sejr "klar og fair".

– Vi var uheldige med det mål, vi lukkede ind i første halvleg. Det var faktisk deres eneste chance i den halvleg, siger han til Brentfords hjemmeside.

– Så kom vi flyvende ud til anden halvleg. Vi kom ud med samme intensitet, og det var en klar og fair sejr.

Cheftræneren fremhæver blandt andet Mikkel Damsgaards præstation.

Den 22-årige dansker startede for første gang på banen i Premier League siden oktober.

– Det var meget glædeligt at se Mikkel klare sig så godt i dag, siger han.

– Han fik lov at starte, fordi han har trænet rigtig godt de seneste tre-fire uger. Han ser skarp ud, og han spiller med intensitet.

Mandagens sejr bringer Brentford op på 38 point på niendepladsen i Premier League. London-klubben har fire point op til Liverpool på femtepladsen, der giver adgang til Europa League i næste sæson. Brentford har dog spillet en kamp færre.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Kan sikre millioner til AGF