Dansk målhelt er henrykt over Brentfords sejr

Det var en "kæmpe" sejr, siger Mathias Jensen om kampen mod Fulham, hvor danskeren reelt blev matchvinder.



Mathias Jensen er ikke overraskende utrolig glad for Brentfords 3-2-sejr over Fulham på Gtech Community Stadium i Premier League mandag aften.

Den 27-årige danske landsholdsspiller beskriver sejren over lokalrivalen Fulham som "kæmpe". Alligevel indrømmer han, at han er frustreret over, at Brentford lukkede to mål ind.

– Det var en kæmpe sejr, siger Mathias Jensen til Brentfords hjemmeside.

– Jeg er dog lidt skuffet over, at vi lukkede to mål ind. Jeg tror, at vi i de situationer kunne have gjort det bedre. Men det vigtigste er sejren.

Mathias Jensen kæmpede en brav kamp på midtbanen.

– Det var hårdt. Vi ved, at Fulham er gode på bolden, men vi ved også, at de ikke er så gode, når de ikke har bolden. Derfor vidste vi, at vi ville have perioder, hvor vi skulle løbe og forsvare, siger han.

– Jeg synes ikke, at vi lod dem komme frem til for mange chancer. Og jeg synes, at vi skabte en del chancer, så det var godt, tilføjer han.

Danskeren scorede sit fjerde mål i denne sæson, da han med cirka fem minutter tilbage af den ordinære spilletid gjorde det til 3-1.

Scoringen så i første omgang ud til blot at pynte på resultatet for Brentford, men det endte med at blive afgørende efter Carlos Vinícius' reducering dybt inde i tillægstiden.

Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, kalder mandagens sejr "klar og fair".

– Vi var uheldige med det mål, vi lukkede ind i første halvleg. Det var faktisk deres eneste chance i den halvleg, siger han til Brentfords hjemmeside.

– Så kom vi flyvende ud til anden halvleg. Vi kom ud med samme intensitet, og det var en klar og fair sejr.

Cheftræneren fremhæver blandt andet Mikkel Damsgaards præstation.

Den 22-årige dansker startede for første gang på banen i Premier League siden oktober.

– Det var meget glædeligt at se Mikkel klare sig så godt i dag, siger han.

– Han fik lov at starte, fordi han har trænet rigtig godt de seneste tre-fire uger. Han ser skarp ud, og han spiller med intensitet.

Mandagens sejr bringer Brentford op på 38 point på niendepladsen i Premier League. London-klubben har fire point op til Liverpool på femtepladsen, der giver adgang til Europa League i næste sæson. Brentford har dog spillet en kamp færre.

/ritzau/





TransferLIVE: Serie A-klubber udviser interesse




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Holland – Sverige

Tyskland – Elfenbenskysten

Vil smadre transferrekord

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’