FC Nordsjælland kommer snart til at score kassen – spørgsmålet er egentlig bare, hvor mange millioner der ender i Farum.
Patrick Dorgu har enorm succes i Lecce, og 2024 var et stort år for venstrekanten, hvis næste højdepunkt uden tvivl bliver et kæmpesalg. Det kan ske nu, men mere sandsynligt er, at det sker til sommer.
Den dag, Lecce sælger det danske stortalent, kan champagnepropperne også springe i FC Nordsjælland.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Nordsjælland en videresalgsklausul på 15 procent på Patrick Dorgu, som klubben solgte til Lecce i 2022, og med det prisskilt, der lige nu nævnes, kan Superliga-klubben ikke undgå at tjene kassen.
Der florerer naturligvis mange rygter om prisen på 20-årige Patrick Dorgu, og det eksakte beløb kender kun Lecce, men alt tyder på, at Serie A-klubben satser på at ramme et beløb i omegnen af 250 millioner kroner.
Tager vi det som udgangspunkt, kan FC Nordsjælland se frem til at modtage tæt på 40 millioner kroner.
Liverpool, Napoli, Tottenham og Manchester United er bare nogle af de klubber, der på det seneste har været sat i forbindelse med Patrick Dorgu, og backen er gennem længere tid blevet scoutet grundigt af en lang række topklubber.
Dorgu er blevet brugt i en række forskellige roller i Lecce, både som venstre back og som kantspiller i den modsatte side. Dorgus hurtighed og solide fysik er et plus, ligesom han har fået plusser for både at passe sine defensive pligter og for evnen til komme med frem i angrebsspillet til afslutninger og i kombinationsspillet med holdkammeraterne.
Hør seneste afsnit af Tipsbladet Transfer Talk med Farzam Abolhosseini herunder:
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
HELT VILDT
En voldsom ulighed
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE