FC Nordsjælland kommer snart til at score kassen – spørgsmålet er egentlig bare, hvor mange millioner der ender i Farum.
Patrick Dorgu har enorm succes i Lecce, og 2024 var et stort år for venstrekanten, hvis næste højdepunkt uden tvivl bliver et kæmpesalg. Det kan ske nu, men mere sandsynligt er, at det sker til sommer.
Den dag, Lecce sælger det danske stortalent, kan champagnepropperne også springe i FC Nordsjælland.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Nordsjælland en videresalgsklausul på 15 procent på Patrick Dorgu, som klubben solgte til Lecce i 2022, og med det prisskilt, der lige nu nævnes, kan Superliga-klubben ikke undgå at tjene kassen.
Der florerer naturligvis mange rygter om prisen på 20-årige Patrick Dorgu, og det eksakte beløb kender kun Lecce, men alt tyder på, at Serie A-klubben satser på at ramme et beløb i omegnen af 250 millioner kroner.
Tager vi det som udgangspunkt, kan FC Nordsjælland se frem til at modtage tæt på 40 millioner kroner.
Liverpool, Napoli, Tottenham og Manchester United er bare nogle af de klubber, der på det seneste har været sat i forbindelse med Patrick Dorgu, og backen er gennem længere tid blevet scoutet grundigt af en lang række topklubber.
Dorgu er blevet brugt i en række forskellige roller i Lecce, både som venstre back og som kantspiller i den modsatte side. Dorgus hurtighed og solide fysik er et plus, ligesom han har fået plusser for både at passe sine defensive pligter og for evnen til komme med frem i angrebsspillet til afslutninger og i kombinationsspillet med holdkammeraterne.
Hør seneste afsnit af Tipsbladet Transfer Talk med Farzam Abolhosseini herunder:
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Panama – England
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Colombia – Portugal
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER