Den 23-årige offensivspiller Christian Tue Jensen er færdig i sin finske klub KuPS. Fredag har den tidligere FC Midtjylland-spiller ophævet sin kontrakt, som løb frem til årets udgang.
Det oplyser Christian Tue Jensen i en mail til Tipsbladet.
Danskeren har blot spillet 52 minutter i ligaen for KuPS, hvilket langt fra er tilstrækkeligt, og manglende spilletid er da også årsagen til Christian Tue Jensens exit i Finland.
– Alle spillere, også jeg, trives bedst, når der er udsigt til føsteholdsminutter, og da jeg som 23 årig har brug for kamptræning og vise det, jeg gennem årene har lært på træningsbanerne, har jeg bedt KuPS om at få kontrakten ophævet, hvilket de heldigvis er gået med til, så nu går jagten på en ny klub ind, skriver Christian Tue Jensen og tilføjer:
– Om min karriere skal fortsætte i Danmark, eller om jeg for tredje gang søger mod udlandet, ved jeg endnu ikke. En ting er dog sikkert, og det er, at min nye klub skal kunne se mine styrker og mit potentiale, for jeg er stadig meget ambitiøs og har store drømme for min fremtid.
– KuPS er på alle måder en god klub, og jeg fortryder på ingen måde, jeg i sin tid skiftede hertil. Jeg rejser herfra med nye venskaber, samt med en masse ny viden og mange erfaringer i rygsækken. Finsk fodbold er meget bedre, end de fleste danskere tror, og jeg vil ikke fraråde andre unge danskere at se i den retning.
Christian Tue Jensen har fået sin fodboldopdragelse i FC Midtjylland, men han har også tørnet ud for Brentford FC, FC Fredericia og altså senest KuPS. Han nåede hverken førsteholdskampe i FC Midtjylland eller Brentford.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
NYHEDER