Den 23-årige offensivspiller Christian Tue Jensen er færdig i sin finske klub KuPS. Fredag har den tidligere FC Midtjylland-spiller ophævet sin kontrakt, som løb frem til årets udgang.
Det oplyser Christian Tue Jensen i en mail til Tipsbladet.
Danskeren har blot spillet 52 minutter i ligaen for KuPS, hvilket langt fra er tilstrækkeligt, og manglende spilletid er da også årsagen til Christian Tue Jensens exit i Finland.
– Alle spillere, også jeg, trives bedst, når der er udsigt til føsteholdsminutter, og da jeg som 23 årig har brug for kamptræning og vise det, jeg gennem årene har lært på træningsbanerne, har jeg bedt KuPS om at få kontrakten ophævet, hvilket de heldigvis er gået med til, så nu går jagten på en ny klub ind, skriver Christian Tue Jensen og tilføjer:
– Om min karriere skal fortsætte i Danmark, eller om jeg for tredje gang søger mod udlandet, ved jeg endnu ikke. En ting er dog sikkert, og det er, at min nye klub skal kunne se mine styrker og mit potentiale, for jeg er stadig meget ambitiøs og har store drømme for min fremtid.
– KuPS er på alle måder en god klub, og jeg fortryder på ingen måde, jeg i sin tid skiftede hertil. Jeg rejser herfra med nye venskaber, samt med en masse ny viden og mange erfaringer i rygsækken. Finsk fodbold er meget bedre, end de fleste danskere tror, og jeg vil ikke fraråde andre unge danskere at se i den retning.
Christian Tue Jensen har fået sin fodboldopdragelse i FC Midtjylland, men han har også tørnet ud for Brentford FC, FC Fredericia og altså senest KuPS. Han nåede hverken førsteholdskampe i FC Midtjylland eller Brentford.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller