Den 23-årige offensivspiller Christian Tue Jensen er færdig i sin finske klub KuPS. Fredag har den tidligere FC Midtjylland-spiller ophævet sin kontrakt, som løb frem til årets udgang.
Det oplyser Christian Tue Jensen i en mail til Tipsbladet.
Danskeren har blot spillet 52 minutter i ligaen for KuPS, hvilket langt fra er tilstrækkeligt, og manglende spilletid er da også årsagen til Christian Tue Jensens exit i Finland.
– Alle spillere, også jeg, trives bedst, når der er udsigt til føsteholdsminutter, og da jeg som 23 årig har brug for kamptræning og vise det, jeg gennem årene har lært på træningsbanerne, har jeg bedt KuPS om at få kontrakten ophævet, hvilket de heldigvis er gået med til, så nu går jagten på en ny klub ind, skriver Christian Tue Jensen og tilføjer:
– Om min karriere skal fortsætte i Danmark, eller om jeg for tredje gang søger mod udlandet, ved jeg endnu ikke. En ting er dog sikkert, og det er, at min nye klub skal kunne se mine styrker og mit potentiale, for jeg er stadig meget ambitiøs og har store drømme for min fremtid.
– KuPS er på alle måder en god klub, og jeg fortryder på ingen måde, jeg i sin tid skiftede hertil. Jeg rejser herfra med nye venskaber, samt med en masse ny viden og mange erfaringer i rygsækken. Finsk fodbold er meget bedre, end de fleste danskere tror, og jeg vil ikke fraråde andre unge danskere at se i den retning.
Christian Tue Jensen har fået sin fodboldopdragelse i FC Midtjylland, men han har også tørnet ud for Brentford FC, FC Fredericia og altså senest KuPS. Han nåede hverken førsteholdskampe i FC Midtjylland eller Brentford.
LIVE
TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller
Superliga-LIVE: Brøndby-profiler er tilbage
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
Viborg FF – OB
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE