Den 23-årige offensivspiller Christian Tue Jensen er færdig i sin finske klub KuPS. Fredag har den tidligere FC Midtjylland-spiller ophævet sin kontrakt, som løb frem til årets udgang.
Det oplyser Christian Tue Jensen i en mail til Tipsbladet.
Danskeren har blot spillet 52 minutter i ligaen for KuPS, hvilket langt fra er tilstrækkeligt, og manglende spilletid er da også årsagen til Christian Tue Jensens exit i Finland.
– Alle spillere, også jeg, trives bedst, når der er udsigt til føsteholdsminutter, og da jeg som 23 årig har brug for kamptræning og vise det, jeg gennem årene har lært på træningsbanerne, har jeg bedt KuPS om at få kontrakten ophævet, hvilket de heldigvis er gået med til, så nu går jagten på en ny klub ind, skriver Christian Tue Jensen og tilføjer:
– Om min karriere skal fortsætte i Danmark, eller om jeg for tredje gang søger mod udlandet, ved jeg endnu ikke. En ting er dog sikkert, og det er, at min nye klub skal kunne se mine styrker og mit potentiale, for jeg er stadig meget ambitiøs og har store drømme for min fremtid.
– KuPS er på alle måder en god klub, og jeg fortryder på ingen måde, jeg i sin tid skiftede hertil. Jeg rejser herfra med nye venskaber, samt med en masse ny viden og mange erfaringer i rygsækken. Finsk fodbold er meget bedre, end de fleste danskere tror, og jeg vil ikke fraråde andre unge danskere at se i den retning.
Christian Tue Jensen har fået sin fodboldopdragelse i FC Midtjylland, men han har også tørnet ud for Brentford FC, FC Fredericia og altså senest KuPS. Han nåede hverken førsteholdskampe i FC Midtjylland eller Brentford.
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
Dansk træner færdig ved VM
Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED