Dansk og udenlandsk interesse: AGF’er ville blive

Luka Callø fortæller til Tipsbladet, at klubber i Danmark og udlandet viste interesse for ham, men han var aldrig i tvivl om at forlænge kontrakten med AGF.



18-årige Luka Callø er blevet en fast del af førsteholdstruppen i AGF, da han lige har forlænget kontrakten med Superliga-klubben til sommeren 2028. 

Der var dog andre klubber, der havde et godt øje til den unge forsvarer inden kontraktforlængelsen.

Callø fortæller nemlig til Tipsbladet, at han hørte om dansk og udenlandsk interesse for ham. Hans eneste fokus var dog at blive i AGF. 

Forsvareren mener, at han gjorde sig godt bemærket i den seneste sæson med blandt andet 90 minutter mod FCK.

– Nu havde jeg kun et år tilbage af min kontrakt, og jeg havde spillet de her tre Superliga-kampe, og jeg synes, at jeg gjorde det meget godt. Det syntes folk nok også, så selvfølgelig var der andre klubber.

– Jeg var egentlig fast på, at AGF ville være stedet, hvor jeg ville slå igennem fra start af. Så var det bare med at komme helt på plads, så jeg kunne komme fast op i førsteholdstruppen, siger Luka Callø til Tipsbladet. 

Var interessen både fra Danmark og udlandet?

– Det var begge dele, men jeg hørte mest fra udlandet. Jeg hørte dog ikke så meget om det, da det ikke var i min interesse. Jeg har sat mig for, at AGF er min vej, og jeg har været der i så lang tid. Det er en kæmpe drøm at slå igennem i AGF. 

Selvom Callø aldrig i tvivl om at blive i AGF, så glæder det ham, at flere klubber viste interesse for ham.

– Det er jo et skulderklap, når andre klubber lægger mærke til én, så det er super fedt. Igen er det AGF, som jeg vil nu. Så kan det være om nogle år, når jeg forhåbentlig har spillet en masse flere Superliga-kampe, at der skal tænkes over det, når jeg forhåbentlig har slået igennem i AGF, og måske skal videre, siger Luka Callø til Tipsbladet. 

Callø har stadig Superliga-minutter til gode i denne sæson. 

AGF møder Sønderjyske på fredag i Superligaen.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Han er VM’s bedste spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Svensson giver status på Huescas

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Fin lodtrækning for FCK

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Her er VM-turneringens hold

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England