Dansk og udenlandsk interesse: AGF’er ville blive

Luka Callø fortæller til Tipsbladet, at klubber i Danmark og udlandet viste interesse for ham, men han var aldrig i tvivl om at forlænge kontrakten med AGF.



18-årige Luka Callø er blevet en fast del af førsteholdstruppen i AGF, da han lige har forlænget kontrakten med Superliga-klubben til sommeren 2028. 

Der var dog andre klubber, der havde et godt øje til den unge forsvarer inden kontraktforlængelsen.

Callø fortæller nemlig til Tipsbladet, at han hørte om dansk og udenlandsk interesse for ham. Hans eneste fokus var dog at blive i AGF. 

Forsvareren mener, at han gjorde sig godt bemærket i den seneste sæson med blandt andet 90 minutter mod FCK.

– Nu havde jeg kun et år tilbage af min kontrakt, og jeg havde spillet de her tre Superliga-kampe, og jeg synes, at jeg gjorde det meget godt. Det syntes folk nok også, så selvfølgelig var der andre klubber.

– Jeg var egentlig fast på, at AGF ville være stedet, hvor jeg ville slå igennem fra start af. Så var det bare med at komme helt på plads, så jeg kunne komme fast op i førsteholdstruppen, siger Luka Callø til Tipsbladet. 

Var interessen både fra Danmark og udlandet?

– Det var begge dele, men jeg hørte mest fra udlandet. Jeg hørte dog ikke så meget om det, da det ikke var i min interesse. Jeg har sat mig for, at AGF er min vej, og jeg har været der i så lang tid. Det er en kæmpe drøm at slå igennem i AGF. 

Selvom Callø aldrig i tvivl om at blive i AGF, så glæder det ham, at flere klubber viste interesse for ham.

– Det er jo et skulderklap, når andre klubber lægger mærke til én, så det er super fedt. Igen er det AGF, som jeg vil nu. Så kan det være om nogle år, når jeg forhåbentlig har spillet en masse flere Superliga-kampe, at der skal tænkes over det, når jeg forhåbentlig har slået igennem i AGF, og måske skal videre, siger Luka Callø til Tipsbladet. 

Callø har stadig Superliga-minutter til gode i denne sæson. 

AGF møder Sønderjyske på fredag i Superligaen.





Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn




► LIVE

LIVE: Giver stjerne fri

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Går i rette med Viaplay-ekspert

Ronaldo hylder Messi

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Her er Kasper Hjulmands nye job



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Victor Froholdt vinder endnu en pris

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Tjente millioner på FCK-kamp

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur

Noah Nartey stråler – skæbnekampe venter Danmark

Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas

AGF vil have mangemillionær på toppost

Skiftede til Superligaen – drømmer om retur

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio