Det var et hårdt slag for den fynske popstjerne Andreas Odbjerg, da OB mistede Armin Gigovic til FC Midtjylland. Nu vil hitmageren nødigt risikere, at OB mister endnu en stor mand.
Og så må man jo bruge de kort, man nu engang har på hånden.
Til sommer udløber Jeppe Tverskovs kontrakt med fynboerne, og dermed er OB i fare for at miste klubbens anfører og en spiller med flere end 200 OB-kampe på CV'et. Det vil Andreas Odbjerg helst ikke være vidne til.
Derfor har han fremsat noget af et tilbud i et forsøg på at drysse noget fynsk kærlighed ud over københavneren Tverskov.
– Jeg skrev til Jeppe for nyligt på Instagram. Jeg roste ham for at være et fantastisk menneske og en fantastisk anfører. Jeg skrev også til ham, at han bare skal sige til, hvis jeg skal komme og spille til en fødselsdag eller sådan noget. Det skal ikke koste ham noget, siger Andreas Odbjerg til Stemmer Fra Ådalen.
Sangeren fortæller videre, at han fik et svar retur fra Jeppe Tverskov, der takkede for tilbuddet og fastslog, at han måske vil tage ham på ordet.
I første omgang har OB-fansene dog blikket rettet mod søndag, hvor fynboerne møder AGF på udebane. Andreas Alms mandskab er pisket til at vinde, hvis OB skal med i mesterskabsspillet.
Andreas Odbjerg krydser fingre for en fynsk sejr mod århusianerne, som han ikke just er imponeret over.
– Det er til at blive deprimeret over den fodbold, AGF spiller. Det er godt nok noget grimt noget, siger Odbjerg, der dog hylder "Superligaens bedste forsvarsspiller" Yann Aurel Bisseck.
Opgøret mellem AGF og OB fløjtes i gang søndag klokken 15.00 – det gør alle kampe i sidste runde af Superligaens grundspil.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Bo Svensson skriver Superliga-historie
FCM stanger lang karantæne ud til fan
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED