Det var et hårdt slag for den fynske popstjerne Andreas Odbjerg, da OB mistede Armin Gigovic til FC Midtjylland. Nu vil hitmageren nødigt risikere, at OB mister endnu en stor mand.
Og så må man jo bruge de kort, man nu engang har på hånden.
Til sommer udløber Jeppe Tverskovs kontrakt med fynboerne, og dermed er OB i fare for at miste klubbens anfører og en spiller med flere end 200 OB-kampe på CV'et. Det vil Andreas Odbjerg helst ikke være vidne til.
Derfor har han fremsat noget af et tilbud i et forsøg på at drysse noget fynsk kærlighed ud over københavneren Tverskov.
– Jeg skrev til Jeppe for nyligt på Instagram. Jeg roste ham for at være et fantastisk menneske og en fantastisk anfører. Jeg skrev også til ham, at han bare skal sige til, hvis jeg skal komme og spille til en fødselsdag eller sådan noget. Det skal ikke koste ham noget, siger Andreas Odbjerg til Stemmer Fra Ådalen.
Sangeren fortæller videre, at han fik et svar retur fra Jeppe Tverskov, der takkede for tilbuddet og fastslog, at han måske vil tage ham på ordet.
I første omgang har OB-fansene dog blikket rettet mod søndag, hvor fynboerne møder AGF på udebane. Andreas Alms mandskab er pisket til at vinde, hvis OB skal med i mesterskabsspillet.
Andreas Odbjerg krydser fingre for en fynsk sejr mod århusianerne, som han ikke just er imponeret over.
– Det er til at blive deprimeret over den fodbold, AGF spiller. Det er godt nok noget grimt noget, siger Odbjerg, der dog hylder "Superligaens bedste forsvarsspiller" Yann Aurel Bisseck.
Opgøret mellem AGF og OB fløjtes i gang søndag klokken 15.00 – det gør alle kampe i sidste runde af Superligaens grundspil.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED