Dansk popstjerne lokker OB-profil med intimkoncert

Sangeren Andreas Odbjerg er en stor beundrer af OB-profilen Jeppe Tverskov



Det var et hårdt slag for den fynske popstjerne Andreas Odbjerg, da OB mistede Armin Gigovic til FC Midtjylland. Nu vil hitmageren nødigt risikere, at OB mister endnu en stor mand.

Og så må man jo bruge de kort, man nu engang har på hånden.

Til sommer udløber Jeppe Tverskovs kontrakt med fynboerne, og dermed er OB i fare for at miste klubbens anfører og en spiller med flere end 200 OB-kampe på CV'et. Det vil Andreas Odbjerg helst ikke være vidne til.

Derfor har han fremsat noget af et tilbud i et forsøg på at drysse noget fynsk kærlighed ud over københavneren Tverskov. 

– Jeg skrev til Jeppe for nyligt på Instagram. Jeg roste ham for at være et fantastisk menneske og en fantastisk anfører. Jeg skrev også til ham, at han bare skal sige til, hvis jeg skal komme og spille til en fødselsdag eller sådan noget. Det skal ikke koste ham noget, siger Andreas Odbjerg til Stemmer Fra Ådalen.

Sangeren fortæller videre, at han fik et svar retur fra Jeppe Tverskov, der takkede for tilbuddet og fastslog, at han måske vil tage ham på ordet.

I første omgang har OB-fansene dog blikket rettet mod søndag, hvor fynboerne møder AGF på udebane. Andreas Alms mandskab er pisket til at vinde, hvis OB skal med i mesterskabsspillet.

Andreas Odbjerg krydser fingre for en fynsk sejr mod århusianerne, som han ikke just er imponeret over. 

– Det er til at blive deprimeret over den fodbold, AGF spiller. Det er godt nok noget grimt noget, siger Odbjerg, der dog hylder "Superligaens bedste forsvarsspiller" Yann Aurel Bisseck.

Opgøret mellem AGF og OB fløjtes i gang søndag klokken 15.00 – det gør alle kampe i sidste runde af Superligaens grundspil. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AC Milan kigger på dansker

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Sådan bør strukturen i Superligaen være



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Brian Riemer peger på tre årsager

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite del af stor transferplan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen