Dansk popstjerne lokker OB-profil med intimkoncert

Sangeren Andreas Odbjerg er en stor beundrer af OB-profilen Jeppe Tverskov



Det var et hårdt slag for den fynske popstjerne Andreas Odbjerg, da OB mistede Armin Gigovic til FC Midtjylland. Nu vil hitmageren nødigt risikere, at OB mister endnu en stor mand.

Og så må man jo bruge de kort, man nu engang har på hånden.

Til sommer udløber Jeppe Tverskovs kontrakt med fynboerne, og dermed er OB i fare for at miste klubbens anfører og en spiller med flere end 200 OB-kampe på CV'et. Det vil Andreas Odbjerg helst ikke være vidne til.

Derfor har han fremsat noget af et tilbud i et forsøg på at drysse noget fynsk kærlighed ud over københavneren Tverskov. 

– Jeg skrev til Jeppe for nyligt på Instagram. Jeg roste ham for at være et fantastisk menneske og en fantastisk anfører. Jeg skrev også til ham, at han bare skal sige til, hvis jeg skal komme og spille til en fødselsdag eller sådan noget. Det skal ikke koste ham noget, siger Andreas Odbjerg til Stemmer Fra Ådalen.

Sangeren fortæller videre, at han fik et svar retur fra Jeppe Tverskov, der takkede for tilbuddet og fastslog, at han måske vil tage ham på ordet.

I første omgang har OB-fansene dog blikket rettet mod søndag, hvor fynboerne møder AGF på udebane. Andreas Alms mandskab er pisket til at vinde, hvis OB skal med i mesterskabsspillet.

Andreas Odbjerg krydser fingre for en fynsk sejr mod århusianerne, som han ikke just er imponeret over. 

– Det er til at blive deprimeret over den fodbold, AGF spiller. Det er godt nok noget grimt noget, siger Odbjerg, der dog hylder "Superligaens bedste forsvarsspiller" Yann Aurel Bisseck.

Opgøret mellem AGF og OB fløjtes i gang søndag klokken 15.00 – det gør alle kampe i sidste runde af Superligaens grundspil. 







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!