Dansk stjerne tog selv kontakt til Brøndby

Andreas Maxsø tog selv kontakt til Brøndby IF for at få lov til at træne med, mens sæsonen i Colorado Rapids er gået på vinterpause.



Tipsbladet i Brøndby.

Søndag den 22. oktober sluttede MLS-sæsonen for Andreas Maxsø og Colorado Rapids, da man endte på sidstepladsen i den vestlige konference, og dermed ikke går videre til slutspillet.

Fem dage senere kunne Brøndby IF så fortælle, at 29-årige Andreas Maxsø er tilbage i Brøndby IF, hvor han træner med og holder formen ved lige, mens sæsonen ligger stille for Colorado Rapids.

Kampprogrammet for 2024-sæsonen i MLS er ikke blevet offentliggjort, men i denne sæson startede Colorado Rapids først i slutningen af februar, og dermed er der altså tale om en lang vinterpause for MLS-klubberne.

Det fik Andreas Maxsø til at gribe knoglen og ringe til sin tidligere klub Brøndby IF.

– Han henvendte sig til mig og til "CV" [fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, red.], fordi det er klart, at Colorado også skal være med på, at han træner med og holder formen ved lige her. På den måde har vi så fået det i stand, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet.

Andreas Maxsø opnåede legendestatus i Brøndby IF, da han med anførerbindet om armen var med til at sikre klubben sit første mesterskab i 16 år tilbage i 2021. Nu er han så tilbage, selvom han af gode grunde ikke er med i samme omfang, som da han var på kontrakt i klubben.

– Han har fået lov til at træne med i det omfang, vi er her. Det er klart, at han selvfølgelig ikke bliver prioriteret op i træningerne. Det giver sig selv, og det ved han også godt. Det er den aftale, vi har, men lige så snart, der er mulighed for det, så er han med i nogle af de ting, vi laver.

Andreas Maxsø forlod Brøndby IF i vintertransfervinudet efter knap fire år i klubben. Nu er han tilbage igen på lånt tid, og det er et glædeligt gensyn.

– Det er fint for os. Vi har heldigivs mange dygtige spillere, og jeg håber, at Maxsø nyder at være et sted, hvor han kan tale dansk med dem, han spiller sammen med og forhåbentligt også får noget træning, som kan stimulere ham.

Jesper Sørensen fortæller desuden, at Andreas Maxsø ventes at træne med, indtil Brøndby IF går på vinterpause. Tidligere har man set spillere som Thierry Henry og David Beckham blive udlejet fra MLS til europæisk klubfodbold for at holde formen ved lige i den amerikanske vinterpause.





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Angriber meldes tæt på

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby præsenterer stor profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Norwich har budt på stor dansk profil

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Brøndby vil holde på stjerne

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Kommer til AGF efter monstersæson



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansker bomber løs mod Manchester City

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere