Dansk stjerne tog selv kontakt til Brøndby

Andreas Maxsø tog selv kontakt til Brøndby IF for at få lov til at træne med, mens sæsonen i Colorado Rapids er gået på vinterpause.



Tipsbladet i Brøndby.

Søndag den 22. oktober sluttede MLS-sæsonen for Andreas Maxsø og Colorado Rapids, da man endte på sidstepladsen i den vestlige konference, og dermed ikke går videre til slutspillet.

Fem dage senere kunne Brøndby IF så fortælle, at 29-årige Andreas Maxsø er tilbage i Brøndby IF, hvor han træner med og holder formen ved lige, mens sæsonen ligger stille for Colorado Rapids.

Kampprogrammet for 2024-sæsonen i MLS er ikke blevet offentliggjort, men i denne sæson startede Colorado Rapids først i slutningen af februar, og dermed er der altså tale om en lang vinterpause for MLS-klubberne.

Det fik Andreas Maxsø til at gribe knoglen og ringe til sin tidligere klub Brøndby IF.

– Han henvendte sig til mig og til "CV" [fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, red.], fordi det er klart, at Colorado også skal være med på, at han træner med og holder formen ved lige her. På den måde har vi så fået det i stand, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet.

Andreas Maxsø opnåede legendestatus i Brøndby IF, da han med anførerbindet om armen var med til at sikre klubben sit første mesterskab i 16 år tilbage i 2021. Nu er han så tilbage, selvom han af gode grunde ikke er med i samme omfang, som da han var på kontrakt i klubben.

– Han har fået lov til at træne med i det omfang, vi er her. Det er klart, at han selvfølgelig ikke bliver prioriteret op i træningerne. Det giver sig selv, og det ved han også godt. Det er den aftale, vi har, men lige så snart, der er mulighed for det, så er han med i nogle af de ting, vi laver.

Andreas Maxsø forlod Brøndby IF i vintertransfervinudet efter knap fire år i klubben. Nu er han tilbage igen på lånt tid, og det er et glædeligt gensyn.

– Det er fint for os. Vi har heldigivs mange dygtige spillere, og jeg håber, at Maxsø nyder at være et sted, hvor han kan tale dansk med dem, han spiller sammen med og forhåbentligt også får noget træning, som kan stimulere ham.

Jesper Sørensen fortæller desuden, at Andreas Maxsø ventes at træne med, indtil Brøndby IF går på vinterpause. Tidligere har man set spillere som Thierry Henry og David Beckham blive udlejet fra MLS til europæisk klubfodbold for at holde formen ved lige i den amerikanske vinterpause.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Målmagert i Farum

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Silkeborg IF – FC København

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

De er tilbage i Superligaen

Atletico Madrid interesseret i dansker

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FC København sælger Nathan Trott

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’