Dansk stjerne tog selv kontakt til Brøndby

Andreas Maxsø tog selv kontakt til Brøndby IF for at få lov til at træne med, mens sæsonen i Colorado Rapids er gået på vinterpause.



Tipsbladet i Brøndby.

Søndag den 22. oktober sluttede MLS-sæsonen for Andreas Maxsø og Colorado Rapids, da man endte på sidstepladsen i den vestlige konference, og dermed ikke går videre til slutspillet.

Fem dage senere kunne Brøndby IF så fortælle, at 29-årige Andreas Maxsø er tilbage i Brøndby IF, hvor han træner med og holder formen ved lige, mens sæsonen ligger stille for Colorado Rapids.

Kampprogrammet for 2024-sæsonen i MLS er ikke blevet offentliggjort, men i denne sæson startede Colorado Rapids først i slutningen af februar, og dermed er der altså tale om en lang vinterpause for MLS-klubberne.

Det fik Andreas Maxsø til at gribe knoglen og ringe til sin tidligere klub Brøndby IF.

– Han henvendte sig til mig og til "CV" [fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, red.], fordi det er klart, at Colorado også skal være med på, at han træner med og holder formen ved lige her. På den måde har vi så fået det i stand, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet.

Andreas Maxsø opnåede legendestatus i Brøndby IF, da han med anførerbindet om armen var med til at sikre klubben sit første mesterskab i 16 år tilbage i 2021. Nu er han så tilbage, selvom han af gode grunde ikke er med i samme omfang, som da han var på kontrakt i klubben.

– Han har fået lov til at træne med i det omfang, vi er her. Det er klart, at han selvfølgelig ikke bliver prioriteret op i træningerne. Det giver sig selv, og det ved han også godt. Det er den aftale, vi har, men lige så snart, der er mulighed for det, så er han med i nogle af de ting, vi laver.

Andreas Maxsø forlod Brøndby IF i vintertransfervinudet efter knap fire år i klubben. Nu er han tilbage igen på lånt tid, og det er et glædeligt gensyn.

– Det er fint for os. Vi har heldigivs mange dygtige spillere, og jeg håber, at Maxsø nyder at være et sted, hvor han kan tale dansk med dem, han spiller sammen med og forhåbentligt også får noget træning, som kan stimulere ham.

Jesper Sørensen fortæller desuden, at Andreas Maxsø ventes at træne med, indtil Brøndby IF går på vinterpause. Tidligere har man set spillere som Thierry Henry og David Beckham blive udlejet fra MLS til europæisk klubfodbold for at holde formen ved lige i den amerikanske vinterpause.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Jubler over ny Brøndby-chef

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Troels Bech slår fast: Glem det!

Presset træner vil rotere mod FCM



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Enorme Superliga-talenter udtaget

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Voldsom udmelding om Froholdt

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Barcelona vandt 7-2

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’