Dansk stortalent på vej til AC Milan

Den italienske storklub AC Milan er interesseret i et af dansk fodbolds største angrebstalenter. Spilleren rejser til Milano i morgen.



I dag udgøres AC Milans offensiv af internationale stjerner som Zlatan Ibrahimovic, Robinho og Alexandre Pato. Men i fremtiden kan en ung dansker måske liste sig ind imellem disse navne. FC Midtjyllands 16-årige angriber, Viktor Fischer, er således på vej til Milano, hvor han skal se forholdene an i den italienske storklub.

Fischer blev i forrige uge sat i meget tæt forbindelse med den hollandske klub Ajax Amsterdam. Og så sent som i weekenden var den unge angriber faktisk på plads i Amsterdam, hvor han så på forholdene i klubben, der til daglig huser to af hans landsmænd i form af Christian Eriksen og Nicolai Boilesen. Men Ajax får kamp til stregen i bestræbelserne på at sikre sig Viktor Fischer. Blandt andet fra AC Milan.

– Vi er stadig i den orienterende fase, vil jeg kalde det. Det er helt åbent. Viktor kigger på et par forskellige klubber. Han har været nede og se på tingene i Ajax, og i morgen tager han til AC Milan for at gøre det samme dér, siger Fischers agent, Søren Lerby, til tipsbladet.dk.

Fischer, der i sidste sæson blev U17-topscorer med suveræne 25 scoringer i 22 kampe, er på kontrakt i FC Midtjylland indtil sommeren 2013. Men midtjyderne udelukker ikke at sende angriberen videre til en af Europas storklubber allerede i nær fremtid.

– Der er rigtig mange klubber, som er interesseret  i Viktor. Vi har en drøm om at sælge alle vore akademispillere til udlandet, når vi mener de er klar, og når de selv og deres forældre mener det samme. Præcis som det skete med eksempelvis Simon Kjær og Winston Reid. Men det skal være den rigtige klub og det rigtige tidspunkt, siger FC Midtjylllands akademidirektør, Claus Steinlein, inden han insinuerer, at det rigtige tidspunkt snart kan komme for Viktor Fischer.

– Viktor er en meget moden, ung mand, og det er de individuelle ting, som afgør, om det rigtige tidspunkt er kommet, bedyrer Steinlein.

FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard, har tidligere fortalt Ekstrabladet, at klubben har modtaget et enkelt bud på Viktor Fischer fra en europæisk klub. Hvilken klub det drejer sig om, melder historien imidlertid ikke noget om.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Brøndby meldes tæt på dansk profil

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Lerager overrasket over én ting efter skifte

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby præsenterer ny profil

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller