Dansk stortalent på vej til AC Milan

Den italienske storklub AC Milan er interesseret i et af dansk fodbolds største angrebstalenter. Spilleren rejser til Milano i morgen.



I dag udgøres AC Milans offensiv af internationale stjerner som Zlatan Ibrahimovic, Robinho og Alexandre Pato. Men i fremtiden kan en ung dansker måske liste sig ind imellem disse navne. FC Midtjyllands 16-årige angriber, Viktor Fischer, er således på vej til Milano, hvor han skal se forholdene an i den italienske storklub.

Fischer blev i forrige uge sat i meget tæt forbindelse med den hollandske klub Ajax Amsterdam. Og så sent som i weekenden var den unge angriber faktisk på plads i Amsterdam, hvor han så på forholdene i klubben, der til daglig huser to af hans landsmænd i form af Christian Eriksen og Nicolai Boilesen. Men Ajax får kamp til stregen i bestræbelserne på at sikre sig Viktor Fischer. Blandt andet fra AC Milan.

– Vi er stadig i den orienterende fase, vil jeg kalde det. Det er helt åbent. Viktor kigger på et par forskellige klubber. Han har været nede og se på tingene i Ajax, og i morgen tager han til AC Milan for at gøre det samme dér, siger Fischers agent, Søren Lerby, til tipsbladet.dk.

Fischer, der i sidste sæson blev U17-topscorer med suveræne 25 scoringer i 22 kampe, er på kontrakt i FC Midtjylland indtil sommeren 2013. Men midtjyderne udelukker ikke at sende angriberen videre til en af Europas storklubber allerede i nær fremtid.

– Der er rigtig mange klubber, som er interesseret  i Viktor. Vi har en drøm om at sælge alle vore akademispillere til udlandet, når vi mener de er klar, og når de selv og deres forældre mener det samme. Præcis som det skete med eksempelvis Simon Kjær og Winston Reid. Men det skal være den rigtige klub og det rigtige tidspunkt, siger FC Midtjylllands akademidirektør, Claus Steinlein, inden han insinuerer, at det rigtige tidspunkt snart kan komme for Viktor Fischer.

– Viktor er en meget moden, ung mand, og det er de individuelle ting, som afgør, om det rigtige tidspunkt er kommet, bedyrer Steinlein.

FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard, har tidligere fortalt Ekstrabladet, at klubben har modtaget et enkelt bud på Viktor Fischer fra en europæisk klub. Hvilken klub det drejer sig om, melder historien imidlertid ikke noget om.







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund