I dag udgøres AC Milans offensiv af internationale stjerner som Zlatan Ibrahimovic, Robinho og Alexandre Pato. Men i fremtiden kan en ung dansker måske liste sig ind imellem disse navne. FC Midtjyllands 16-årige angriber, Viktor Fischer, er således på vej til Milano, hvor han skal se forholdene an i den italienske storklub.
Fischer blev i forrige uge sat i meget tæt forbindelse med den hollandske klub Ajax Amsterdam. Og så sent som i weekenden var den unge angriber faktisk på plads i Amsterdam, hvor han så på forholdene i klubben, der til daglig huser to af hans landsmænd i form af Christian Eriksen og Nicolai Boilesen. Men Ajax får kamp til stregen i bestræbelserne på at sikre sig Viktor Fischer. Blandt andet fra AC Milan.
– Vi er stadig i den orienterende fase, vil jeg kalde det. Det er helt åbent. Viktor kigger på et par forskellige klubber. Han har været nede og se på tingene i Ajax, og i morgen tager han til AC Milan for at gøre det samme dér, siger Fischers agent, Søren Lerby, til tipsbladet.dk.
Fischer, der i sidste sæson blev U17-topscorer med suveræne 25 scoringer i 22 kampe, er på kontrakt i FC Midtjylland indtil sommeren 2013. Men midtjyderne udelukker ikke at sende angriberen videre til en af Europas storklubber allerede i nær fremtid.
– Der er rigtig mange klubber, som er interesseret i Viktor. Vi har en drøm om at sælge alle vore akademispillere til udlandet, når vi mener de er klar, og når de selv og deres forældre mener det samme. Præcis som det skete med eksempelvis Simon Kjær og Winston Reid. Men det skal være den rigtige klub og det rigtige tidspunkt, siger FC Midtjylllands akademidirektør, Claus Steinlein, inden han insinuerer, at det rigtige tidspunkt snart kan komme for Viktor Fischer.
– Viktor er en meget moden, ung mand, og det er de individuelle ting, som afgør, om det rigtige tidspunkt er kommet, bedyrer Steinlein.
FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard, har tidligere fortalt Ekstrabladet, at klubben har modtaget et enkelt bud på Viktor Fischer fra en europæisk klub. Hvilken klub det drejer sig om, melder historien imidlertid ikke noget om.
LIVE
LIVE: Ikke sket i over 28 år
OPTAKT
OB – Randers FC
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
OB siger farvel til seks spillere
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT