Dansk stortalent på vej til AC Milan

Den italienske storklub AC Milan er interesseret i et af dansk fodbolds største angrebstalenter. Spilleren rejser til Milano i morgen.



I dag udgøres AC Milans offensiv af internationale stjerner som Zlatan Ibrahimovic, Robinho og Alexandre Pato. Men i fremtiden kan en ung dansker måske liste sig ind imellem disse navne. FC Midtjyllands 16-årige angriber, Viktor Fischer, er således på vej til Milano, hvor han skal se forholdene an i den italienske storklub.

Fischer blev i forrige uge sat i meget tæt forbindelse med den hollandske klub Ajax Amsterdam. Og så sent som i weekenden var den unge angriber faktisk på plads i Amsterdam, hvor han så på forholdene i klubben, der til daglig huser to af hans landsmænd i form af Christian Eriksen og Nicolai Boilesen. Men Ajax får kamp til stregen i bestræbelserne på at sikre sig Viktor Fischer. Blandt andet fra AC Milan.

– Vi er stadig i den orienterende fase, vil jeg kalde det. Det er helt åbent. Viktor kigger på et par forskellige klubber. Han har været nede og se på tingene i Ajax, og i morgen tager han til AC Milan for at gøre det samme dér, siger Fischers agent, Søren Lerby, til tipsbladet.dk.

Fischer, der i sidste sæson blev U17-topscorer med suveræne 25 scoringer i 22 kampe, er på kontrakt i FC Midtjylland indtil sommeren 2013. Men midtjyderne udelukker ikke at sende angriberen videre til en af Europas storklubber allerede i nær fremtid.

– Der er rigtig mange klubber, som er interesseret  i Viktor. Vi har en drøm om at sælge alle vore akademispillere til udlandet, når vi mener de er klar, og når de selv og deres forældre mener det samme. Præcis som det skete med eksempelvis Simon Kjær og Winston Reid. Men det skal være den rigtige klub og det rigtige tidspunkt, siger FC Midtjylllands akademidirektør, Claus Steinlein, inden han insinuerer, at det rigtige tidspunkt snart kan komme for Viktor Fischer.

– Viktor er en meget moden, ung mand, og det er de individuelle ting, som afgør, om det rigtige tidspunkt er kommet, bedyrer Steinlein.

FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard, har tidligere fortalt Ekstrabladet, at klubben har modtaget et enkelt bud på Viktor Fischer fra en europæisk klub. Hvilken klub det drejer sig om, melder historien imidlertid ikke noget om.





LIVE

TransferLIVE: Stor transfer kollapser

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tæt på en falliterklæring, FCK

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Han er på vej væk fra AGF

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Per Frimann hylder Brøndby

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Forlader AGF – lægetjek booket

Brøndby afviser to danske klubber

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Afviser kæmpebud

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding