Dansk stortalent på vej til AC Milan

Den italienske storklub AC Milan er interesseret i et af dansk fodbolds største angrebstalenter. Spilleren rejser til Milano i morgen.



I dag udgøres AC Milans offensiv af internationale stjerner som Zlatan Ibrahimovic, Robinho og Alexandre Pato. Men i fremtiden kan en ung dansker måske liste sig ind imellem disse navne. FC Midtjyllands 16-årige angriber, Viktor Fischer, er således på vej til Milano, hvor han skal se forholdene an i den italienske storklub.

Fischer blev i forrige uge sat i meget tæt forbindelse med den hollandske klub Ajax Amsterdam. Og så sent som i weekenden var den unge angriber faktisk på plads i Amsterdam, hvor han så på forholdene i klubben, der til daglig huser to af hans landsmænd i form af Christian Eriksen og Nicolai Boilesen. Men Ajax får kamp til stregen i bestræbelserne på at sikre sig Viktor Fischer. Blandt andet fra AC Milan.

– Vi er stadig i den orienterende fase, vil jeg kalde det. Det er helt åbent. Viktor kigger på et par forskellige klubber. Han har været nede og se på tingene i Ajax, og i morgen tager han til AC Milan for at gøre det samme dér, siger Fischers agent, Søren Lerby, til tipsbladet.dk.

Fischer, der i sidste sæson blev U17-topscorer med suveræne 25 scoringer i 22 kampe, er på kontrakt i FC Midtjylland indtil sommeren 2013. Men midtjyderne udelukker ikke at sende angriberen videre til en af Europas storklubber allerede i nær fremtid.

– Der er rigtig mange klubber, som er interesseret  i Viktor. Vi har en drøm om at sælge alle vore akademispillere til udlandet, når vi mener de er klar, og når de selv og deres forældre mener det samme. Præcis som det skete med eksempelvis Simon Kjær og Winston Reid. Men det skal være den rigtige klub og det rigtige tidspunkt, siger FC Midtjylllands akademidirektør, Claus Steinlein, inden han insinuerer, at det rigtige tidspunkt snart kan komme for Viktor Fischer.

– Viktor er en meget moden, ung mand, og det er de individuelle ting, som afgør, om det rigtige tidspunkt er kommet, bedyrer Steinlein.

FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard, har tidligere fortalt Ekstrabladet, at klubben har modtaget et enkelt bud på Viktor Fischer fra en europæisk klub. Hvilken klub det drejer sig om, melder historien imidlertid ikke noget om.





Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

FC København med overtidssejr over Randers

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Tottenham under stregen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Han ender i Premier League

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København