Dansk stortalent på vej til AC Milan

Den italienske storklub AC Milan er interesseret i et af dansk fodbolds største angrebstalenter. Spilleren rejser til Milano i morgen.



I dag udgøres AC Milans offensiv af internationale stjerner som Zlatan Ibrahimovic, Robinho og Alexandre Pato. Men i fremtiden kan en ung dansker måske liste sig ind imellem disse navne. FC Midtjyllands 16-årige angriber, Viktor Fischer, er således på vej til Milano, hvor han skal se forholdene an i den italienske storklub.

Fischer blev i forrige uge sat i meget tæt forbindelse med den hollandske klub Ajax Amsterdam. Og så sent som i weekenden var den unge angriber faktisk på plads i Amsterdam, hvor han så på forholdene i klubben, der til daglig huser to af hans landsmænd i form af Christian Eriksen og Nicolai Boilesen. Men Ajax får kamp til stregen i bestræbelserne på at sikre sig Viktor Fischer. Blandt andet fra AC Milan.

– Vi er stadig i den orienterende fase, vil jeg kalde det. Det er helt åbent. Viktor kigger på et par forskellige klubber. Han har været nede og se på tingene i Ajax, og i morgen tager han til AC Milan for at gøre det samme dér, siger Fischers agent, Søren Lerby, til tipsbladet.dk.

Fischer, der i sidste sæson blev U17-topscorer med suveræne 25 scoringer i 22 kampe, er på kontrakt i FC Midtjylland indtil sommeren 2013. Men midtjyderne udelukker ikke at sende angriberen videre til en af Europas storklubber allerede i nær fremtid.

– Der er rigtig mange klubber, som er interesseret  i Viktor. Vi har en drøm om at sælge alle vore akademispillere til udlandet, når vi mener de er klar, og når de selv og deres forældre mener det samme. Præcis som det skete med eksempelvis Simon Kjær og Winston Reid. Men det skal være den rigtige klub og det rigtige tidspunkt, siger FC Midtjylllands akademidirektør, Claus Steinlein, inden han insinuerer, at det rigtige tidspunkt snart kan komme for Viktor Fischer.

– Viktor er en meget moden, ung mand, og det er de individuelle ting, som afgør, om det rigtige tidspunkt er kommet, bedyrer Steinlein.

FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard, har tidligere fortalt Ekstrabladet, at klubben har modtaget et enkelt bud på Viktor Fischer fra en europæisk klub. Hvilken klub det drejer sig om, melder historien imidlertid ikke noget om.





Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København tager vild sejr i Champions League

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Peger på mulig gave til FCK

Brøndbys store karantænemareridt

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

FCM-stjerne færdig for i år

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Stort spansk medie fremhæver William Clem

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Her kan du se Villarreal mod FC København

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker