I dag udgøres AC Milans offensiv af internationale stjerner som Zlatan Ibrahimovic, Robinho og Alexandre Pato. Men i fremtiden kan en ung dansker måske liste sig ind imellem disse navne. FC Midtjyllands 16-årige angriber, Viktor Fischer, er således på vej til Milano, hvor han skal se forholdene an i den italienske storklub.
Fischer blev i forrige uge sat i meget tæt forbindelse med den hollandske klub Ajax Amsterdam. Og så sent som i weekenden var den unge angriber faktisk på plads i Amsterdam, hvor han så på forholdene i klubben, der til daglig huser to af hans landsmænd i form af Christian Eriksen og Nicolai Boilesen. Men Ajax får kamp til stregen i bestræbelserne på at sikre sig Viktor Fischer. Blandt andet fra AC Milan.
– Vi er stadig i den orienterende fase, vil jeg kalde det. Det er helt åbent. Viktor kigger på et par forskellige klubber. Han har været nede og se på tingene i Ajax, og i morgen tager han til AC Milan for at gøre det samme dér, siger Fischers agent, Søren Lerby, til tipsbladet.dk.
Fischer, der i sidste sæson blev U17-topscorer med suveræne 25 scoringer i 22 kampe, er på kontrakt i FC Midtjylland indtil sommeren 2013. Men midtjyderne udelukker ikke at sende angriberen videre til en af Europas storklubber allerede i nær fremtid.
– Der er rigtig mange klubber, som er interesseret i Viktor. Vi har en drøm om at sælge alle vore akademispillere til udlandet, når vi mener de er klar, og når de selv og deres forældre mener det samme. Præcis som det skete med eksempelvis Simon Kjær og Winston Reid. Men det skal være den rigtige klub og det rigtige tidspunkt, siger FC Midtjylllands akademidirektør, Claus Steinlein, inden han insinuerer, at det rigtige tidspunkt snart kan komme for Viktor Fischer.
– Viktor er en meget moden, ung mand, og det er de individuelle ting, som afgør, om det rigtige tidspunkt er kommet, bedyrer Steinlein.
FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard, har tidligere fortalt Ekstrabladet, at klubben har modtaget et enkelt bud på Viktor Fischer fra en europæisk klub. Hvilken klub det drejer sig om, melder historien imidlertid ikke noget om.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA spiller sig videre trods rødt kort