Dansk træner får vild Copa America-debut

Danskspanieren Thomas Christiansen skal forsøge at skaffe Panama point mod Uruguay i Copa America-åbning.



Det er ikke kun Silkeborgs back Oliver Sonne, som udgør det danske islæt ved dette års Copa America, Sydamerikas pendant til EM.

Mens han tørner ud for Peru, står danskspanieren Thomas Christiansen på sidelinjen som cheftræner for Panama, der er med for kun anden gang. Og Christiansen får lidt af en ilddåb i sin Copa America-debut.

I første kamp venter de 15-foldige vindere af turneringen og dobbelte verdensmestre fra Uruguay.

– Vi skal møde et af verdens bedste hold, som er inde i en god periode, har fantastiske spillere og en træner med mange ressourcer, lyder det fra Thomas Christiansen på et pressemøde ifølge Reuters.

Den tidligere Barcelona-dansker med to landskampe for Spanien i 1993 har stået i spidsen for Panama siden 2020.

Han ved udmærket, at holdet er underdog både i den første kamp og turneringen generelt. Men han bekymrer sig ikke om, at mange ikke ser store chancer for Panama.

– Hvis der er noget, som Panama har, er det lunger, hjerte og vilje til at gøre det godt, siger han.

– Måske er der ikke mange, som tror på Panamas chancer. Det er jeg ligeglad med. Jeg tænker kun på spillernes motivation og den vilje og intensitet, de vil komme til kampen med.

Panama deltog også ved Copa America i 2016. Dengang røg man ud efter gruppespillet, men fik dog en sejr over Bolivia undervejs. Netop Bolivia samt USA er de to andre hold i gruppen.

Med 15 titler er Uruguay sammen med Argentina den mest vindende nation ved Copa America. Brasilien har ni titler.

Panamas kamp mod Uruguay sparkes i gang natten til mandag dansk tid.

Årets Copa America spilles i USA.

/ritzau/





Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Riemer lover: De får debut

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Bekræfter kæmpebud

Premier League-dansker skal have ny manager



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne