Dansk trænerduel ender uden vinder i Mainz

Bo Henriksen og Bo Svensson kunne tage et point med hver fra Bundesliga-premieren efter 1-1 i Mainz.



I sin Bundesliga-debut for Union Berlin stod den danske træner Bo Svensson på udebane over for sin tidligere arbejdsgiver Mainz 05. På hjemmeholdets sidelinje står navnebror og landsmand Bo Henriksen nu med ansvaret.

Begge cheftrænere kunne efter 90 underholdende og afvekslende minutter notere sig, at man var på pointtavlen fra start.

1-1 endte kampen, som havde Frederik Rønnow i Union-målet.

Trænerne havde tydeligvis begge dikteret høj intensitet i presspillet. Det gav en kamp i højt tempo fra start og aktivitet i begge ender af banen.

Bo Henriksens hjemmehold havde de bedste tilbud, men navnebror Svenssons mandskab kom også til pæne muligheder.

Det blev ikke til scoringer før pausen, men det var også det eneste, publikum kunne beklage sig over. Begge spillede offensivt og pågående, og man sad med en klar fornemmelse af, at der nok skulle komme mål.

Det kom der også mindre end ti minutter efter pausen. Og hvilket et af slagsen. Frederik Rønnow kunne kun blot se til, da Nadiem Amiris frispark fra små 25 meter bragede ind i hjørnet med 103 kilometer i timen.

Den forrygende scoring var helt fortjent, efter at gæsterne havde efterladt al intensitet i omklædningsrummet.

Berlinerne blev trykket tilbage på banen, og de offensive indslag var stort set ikke eksisterende.

Først i forbindelse med vandpausen midtvejs i halvlegen i det vestlige Tyskland lykkedes det Bo Svensson at få råbt sit hold i gang igen. Bagkæden trådte længere frem, presset blev hårdere igen, og man arbejdede sig ind i kampen.

Det gav pote et kvarter før tid. Tre minutter efter sin indskiftning vendte László Bénes flot rundt på kanten af feltet. En lille afretning af forsøget gjorde bolden utagelig, og så var der udlignet.

Derfra var det gæsterne, som overtog initiativet, men begge havde chancerne i slutminutter til at løbe af med sejren.

Bundesligaens tredje cheftræner, Jess Thorup, fik også et point ud af premiererunden med 2-2 hjemme mod Werder Bremen.

Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim vandt hjemme 3-2 over Holstein Kiel, mens Yussuf Poulsen fik et kvarter i Leipzigs 1-0-sejr over Bochum.

Freiburg åbnede med 3-1 hjemme over Stuttgart.

/ritzau/





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Nu drømmer de stort i AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Han kommer til at have mareridt i nat

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Her sætter Vingegaard grænsen

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

AGF kriger sejren hjem

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Kæmpe triumf for Frank

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool