Når spillerne på det danske fodboldlandshold er kommet igennem fredagens træning, har de stort set fri, indtil de søndag formiddag indleder forberedelserne til Danmarks afgørende kamp mod Serbien.
Langt de fleste af landsholdsspillerne skal nemlig ikke træne lørdag, i stedet skal de koble af og nyde en fridag for første gang siden 2. juni.
Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand.
– Vi har en stille lørdag, hvor langt, langt de fleste ikke skal træne, men komme sig og lave andre aktiviteter, og så skal vi holde nogle møder i stedet for. Der vil være enkelte som træner, men de andre spillere har fri.
– Det bliver spillernes første fridag siden 2. juni, og det er vigtigt lige at komme lidt væk. Der er ikke planlagt noget, det kan være det kommer senere, men jeg tror, spillerne har brug for at slikke sårene og hygge sig lidt.
– Spillerne har fri halvandet døgn, hvor de skal komme sig mentalt og fysisk efter de to første kampe, siger Kasper Hjulmand.
Hjemme på kurhotellet i det dunkelgrønne og naturskønne Schwarzwald har de danske spillere et hav af aktiviteter, de kan fordrive fritiden med.
Hvis de ikke bare vil læse en bog på en liggestol foran poolen, kan de eksempelvis ty til konkurrencer i Counter-Strike, basketball, bordtennis, bordfodbold, dart eller brætspil.
De kan også snuppe en cykel og sætte kurs mod den nærliggende sydtyske provinsby Freudenstadt for at spise is, drikke kaffe eller gå en runde på byens velrenommerede minigolfbane.
Fredagens træning i Freudenstadt var opdelt i to grupper. De spillere, der startede inde torsdag mod England, lavede restitutionstræning på lavt blus. De øvrige spillere trænede hårdt inden hviledagen.
Blandt de få spillere, der skal træne lørdag, finder man Thomas Delaney, der har været inaktiv på grund af utilpashed de seneste dage.
Når holdet fra søndag kigger frem mod den afgørende gruppekamp mod serberne, har en hemmelighedsfuld Kasper Hjulmand nøje planlagt de taktiske greb, der skal indøves.
– Søndag starter vi træningen op mod Serbien-kampen, og vi har en præcis plan for, hvordan vi skal forberede os, siger Kasper Hjulmand, som ikke ønsker at uddybe planen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
DAGENS SPILFORSLAG
Djævle pelser Løver i Emerald City
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
England – DR Congo
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TOPNYHED