Når spillerne på det danske fodboldlandshold er kommet igennem fredagens træning, har de stort set fri, indtil de søndag formiddag indleder forberedelserne til Danmarks afgørende kamp mod Serbien.
Langt de fleste af landsholdsspillerne skal nemlig ikke træne lørdag, i stedet skal de koble af og nyde en fridag for første gang siden 2. juni.
Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand.
– Vi har en stille lørdag, hvor langt, langt de fleste ikke skal træne, men komme sig og lave andre aktiviteter, og så skal vi holde nogle møder i stedet for. Der vil være enkelte som træner, men de andre spillere har fri.
– Det bliver spillernes første fridag siden 2. juni, og det er vigtigt lige at komme lidt væk. Der er ikke planlagt noget, det kan være det kommer senere, men jeg tror, spillerne har brug for at slikke sårene og hygge sig lidt.
– Spillerne har fri halvandet døgn, hvor de skal komme sig mentalt og fysisk efter de to første kampe, siger Kasper Hjulmand.
Hjemme på kurhotellet i det dunkelgrønne og naturskønne Schwarzwald har de danske spillere et hav af aktiviteter, de kan fordrive fritiden med.
Hvis de ikke bare vil læse en bog på en liggestol foran poolen, kan de eksempelvis ty til konkurrencer i Counter-Strike, basketball, bordtennis, bordfodbold, dart eller brætspil.
De kan også snuppe en cykel og sætte kurs mod den nærliggende sydtyske provinsby Freudenstadt for at spise is, drikke kaffe eller gå en runde på byens velrenommerede minigolfbane.
Fredagens træning i Freudenstadt var opdelt i to grupper. De spillere, der startede inde torsdag mod England, lavede restitutionstræning på lavt blus. De øvrige spillere trænede hårdt inden hviledagen.
Blandt de få spillere, der skal træne lørdag, finder man Thomas Delaney, der har været inaktiv på grund af utilpashed de seneste dage.
Når holdet fra søndag kigger frem mod den afgørende gruppekamp mod serberne, har en hemmelighedsfuld Kasper Hjulmand nøje planlagt de taktiske greb, der skal indøves.
– Søndag starter vi træningen op mod Serbien-kampen, og vi har en præcis plan for, hvordan vi skal forberede os, siger Kasper Hjulmand, som ikke ønsker at uddybe planen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT