Danske fans: Landsholdet skal boykotte VM i Qatar

Landsholdet skal ikke deltage i et VM, der har kostet tusinder af menneskeliv, mener gruppe af fodboldfans.



Det danske fodboldlandshold indleder senere på måneden jagten på en plads ved næste års VM i Qatar.

Men skulle det ende med en dansk kvalifikation til slutrunden, så bør landsholdet ikke vise sig, når VM skydes i gang om halvandet år i den lille ørkenstat.

Sådan lyder opfordringen fra en gruppe fodboldfans med Casper Fischer Raavig i spidsen.

– Det var en skandaløs beslutning at tildele VM til Qatar.

– Til trods for mange års forsøg fra dansk side på at skabe forandring i Qatar, er virkeligheden, at der ikke er sket særlig mange forbedringer.

– Derfor mener vi ikke, at landsholdet bør deltage, siger Casper Fischer Raavig.

I december var den inkarnerede FC København-tilhænger sammen med fem fans fra FCK, Brøndby og AaB med til at stille et borgerforslag til Folketinget om en boykot af VM.

En boykot kan potentielt føre til udelukkelser af Danmark fra fremtidige slutrunder og et stort indtægtstab for dansk fodbold.

– Vi mener, at det er en risiko, man må tage. I bund og grund handler det om at stå fast på de værdier, vi har.

– Vi håber, at ønsket om en boykot spreder sig, som vi ser i Norge, siger Casper Fischer Raavig.

Han henviser til, at flere norske topklubber den seneste uge har opfordret Norges fodboldforbund til en VM-boykot.

– Men står Danmark alene, så må det være sådan. Det er trods alt bare sport, og selv om jeg elsker fodbold af hele mit hjerte, så er det svært at argumentere for andet end en boykot.

– Der er en masse mennesker, der er døde som en direkte konsekvens af, at man skal spille fodbold i Qatar, siger han.

Siden Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) i 2010 tildelte VM til Qatar, er ørkenstaten blevet kritiseret for at behandle sine gæstearbejdere under slavelignende forhold.

I sidste uge opgjorde avisen The Guardian, at 6500 gæstearbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka har mistet livet under arbejdet med VM.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har fra start været uenig i beslutningen om at placere VM i Qatar, men i stedet for en boykot søger unionen gennem kritisk dialog at skabe forbedringer for arbejderne.

Presset fra især de nordiske lande har medvirket til, at Qatar har ændret flere love, men der er fortællinger fremme om, at implementeringen af lovændringerne går for langsomt.

Casper Fischer Raavig mener ikke, at det er lykkedes omverdenen at lægge pres nok på Qatar. Han har savnet, at større fodboldnationer end de nordiske er gået mere end i sagen.

– Vi er helt enige om, at man skal starte med dialogen, men når man indser, at det ikke virker, så savner vi nogle trusler.

– Der har manglet nogle deadlines for forandringerne. Enten har Qatar ikke nået de deadlines, ellers har de ikke været der. Der mangler noget gennemsigtighed, mener han.

– Hvad har man truet Qatar med? Hvilke målsætninger har man sat op? Hvad er succeskriterierne?

– Vi har været for alene i de nordiske lande til at presse Qatar. Det har ikke virket. Dialogen havde nok været stærkere, hvis eksempelvis en stor fodboldnation som England eller Uefa (Det Europæiske Fodboldforbund) havde været med, siger Casper Fischer Raavig.

DBU vil først overveje en VM-boykot, hvis der er flertal i Folketinget. Og Danmarks Idrætsforbund (DIF) kalder en boykot for symbolpolitik, hvis ikke den er “bred politisk, økonomisk og diplomatisk”.

Fra politisk side har kulturminister Joy Mogensen (S) sagt, at vurderingen om en VM-boykot må ligge hos idrætten, hvilket Casper Fischer Raavig tilslutter sig.

– Sporten er nødt til at tage ansvar for sportens beslutninger. Det er sporten, der har planlagt VM, så at man vil skubbe det over på politikerne og gøre det til et udenrigspolitisk spil, det skuffer mig. Det er søgt og ansvarsløst, mener han.

Det danske landshold indleder VM-kvalifikationen 25. marts på udebane mod Israel. Senere venter kampe mod Moldova, Østrig, Skotland og Færøerne.

/ritzau/







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Manchester United jagter Liverpool-profil



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Superliga-stortalenter topper international liste

Medie peger på FC København

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Brøndby henter stort målmandstalent

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

– Det er absolut bekymrende!

Rundens hold i Superligaen – 20. runde



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Celtic – Stuttgart

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge