Det danske fodboldlandshold indleder senere på måneden jagten på en plads ved næste års VM i Qatar.
Men skulle det ende med en dansk kvalifikation til slutrunden, så bør landsholdet ikke vise sig, når VM skydes i gang om halvandet år i den lille ørkenstat.
Sådan lyder opfordringen fra en gruppe fodboldfans med Casper Fischer Raavig i spidsen.
– Det var en skandaløs beslutning at tildele VM til Qatar.
– Til trods for mange års forsøg fra dansk side på at skabe forandring i Qatar, er virkeligheden, at der ikke er sket særlig mange forbedringer.
– Derfor mener vi ikke, at landsholdet bør deltage, siger Casper Fischer Raavig.
I december var den inkarnerede FC København-tilhænger sammen med fem fans fra FCK, Brøndby og AaB med til at stille et borgerforslag til Folketinget om en boykot af VM.
En boykot kan potentielt føre til udelukkelser af Danmark fra fremtidige slutrunder og et stort indtægtstab for dansk fodbold.
– Vi mener, at det er en risiko, man må tage. I bund og grund handler det om at stå fast på de værdier, vi har.
– Vi håber, at ønsket om en boykot spreder sig, som vi ser i Norge, siger Casper Fischer Raavig.
Han henviser til, at flere norske topklubber den seneste uge har opfordret Norges fodboldforbund til en VM-boykot.
– Men står Danmark alene, så må det være sådan. Det er trods alt bare sport, og selv om jeg elsker fodbold af hele mit hjerte, så er det svært at argumentere for andet end en boykot.
– Der er en masse mennesker, der er døde som en direkte konsekvens af, at man skal spille fodbold i Qatar, siger han.
Siden Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) i 2010 tildelte VM til Qatar, er ørkenstaten blevet kritiseret for at behandle sine gæstearbejdere under slavelignende forhold.
I sidste uge opgjorde avisen The Guardian, at 6500 gæstearbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka har mistet livet under arbejdet med VM.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har fra start været uenig i beslutningen om at placere VM i Qatar, men i stedet for en boykot søger unionen gennem kritisk dialog at skabe forbedringer for arbejderne.
Presset fra især de nordiske lande har medvirket til, at Qatar har ændret flere love, men der er fortællinger fremme om, at implementeringen af lovændringerne går for langsomt.
Casper Fischer Raavig mener ikke, at det er lykkedes omverdenen at lægge pres nok på Qatar. Han har savnet, at større fodboldnationer end de nordiske er gået mere end i sagen.
– Vi er helt enige om, at man skal starte med dialogen, men når man indser, at det ikke virker, så savner vi nogle trusler.
– Der har manglet nogle deadlines for forandringerne. Enten har Qatar ikke nået de deadlines, ellers har de ikke været der. Der mangler noget gennemsigtighed, mener han.
– Hvad har man truet Qatar med? Hvilke målsætninger har man sat op? Hvad er succeskriterierne?
– Vi har været for alene i de nordiske lande til at presse Qatar. Det har ikke virket. Dialogen havde nok været stærkere, hvis eksempelvis en stor fodboldnation som England eller Uefa (Det Europæiske Fodboldforbund) havde været med, siger Casper Fischer Raavig.
DBU vil først overveje en VM-boykot, hvis der er flertal i Folketinget. Og Danmarks Idrætsforbund (DIF) kalder en boykot for symbolpolitik, hvis ikke den er “bred politisk, økonomisk og diplomatisk”.
Fra politisk side har kulturminister Joy Mogensen (S) sagt, at vurderingen om en VM-boykot må ligge hos idrætten, hvilket Casper Fischer Raavig tilslutter sig.
– Sporten er nødt til at tage ansvar for sportens beslutninger. Det er sporten, der har planlagt VM, så at man vil skubbe det over på politikerne og gøre det til et udenrigspolitisk spil, det skuffer mig. Det er søgt og ansvarsløst, mener han.
Det danske landshold indleder VM-kvalifikationen 25. marts på udebane mod Israel. Senere venter kampe mod Moldova, Østrig, Skotland og Færøerne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
– Det vil være VM’s største overraskelse!
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
Vilde scener – 135 var mødt op
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
