Det danske fodboldlandshold indleder senere på måneden jagten på en plads ved næste års VM i Qatar.
Men skulle det ende med en dansk kvalifikation til slutrunden, så bør landsholdet ikke vise sig, når VM skydes i gang om halvandet år i den lille ørkenstat.
Sådan lyder opfordringen fra en gruppe fodboldfans med Casper Fischer Raavig i spidsen.
– Det var en skandaløs beslutning at tildele VM til Qatar.
– Til trods for mange års forsøg fra dansk side på at skabe forandring i Qatar, er virkeligheden, at der ikke er sket særlig mange forbedringer.
– Derfor mener vi ikke, at landsholdet bør deltage, siger Casper Fischer Raavig.
I december var den inkarnerede FC København-tilhænger sammen med fem fans fra FCK, Brøndby og AaB med til at stille et borgerforslag til Folketinget om en boykot af VM.
En boykot kan potentielt føre til udelukkelser af Danmark fra fremtidige slutrunder og et stort indtægtstab for dansk fodbold.
– Vi mener, at det er en risiko, man må tage. I bund og grund handler det om at stå fast på de værdier, vi har.
– Vi håber, at ønsket om en boykot spreder sig, som vi ser i Norge, siger Casper Fischer Raavig.
Han henviser til, at flere norske topklubber den seneste uge har opfordret Norges fodboldforbund til en VM-boykot.
– Men står Danmark alene, så må det være sådan. Det er trods alt bare sport, og selv om jeg elsker fodbold af hele mit hjerte, så er det svært at argumentere for andet end en boykot.
– Der er en masse mennesker, der er døde som en direkte konsekvens af, at man skal spille fodbold i Qatar, siger han.
Siden Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) i 2010 tildelte VM til Qatar, er ørkenstaten blevet kritiseret for at behandle sine gæstearbejdere under slavelignende forhold.
I sidste uge opgjorde avisen The Guardian, at 6500 gæstearbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka har mistet livet under arbejdet med VM.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har fra start været uenig i beslutningen om at placere VM i Qatar, men i stedet for en boykot søger unionen gennem kritisk dialog at skabe forbedringer for arbejderne.
Presset fra især de nordiske lande har medvirket til, at Qatar har ændret flere love, men der er fortællinger fremme om, at implementeringen af lovændringerne går for langsomt.
Casper Fischer Raavig mener ikke, at det er lykkedes omverdenen at lægge pres nok på Qatar. Han har savnet, at større fodboldnationer end de nordiske er gået mere end i sagen.
– Vi er helt enige om, at man skal starte med dialogen, men når man indser, at det ikke virker, så savner vi nogle trusler.
– Der har manglet nogle deadlines for forandringerne. Enten har Qatar ikke nået de deadlines, ellers har de ikke været der. Der mangler noget gennemsigtighed, mener han.
– Hvad har man truet Qatar med? Hvilke målsætninger har man sat op? Hvad er succeskriterierne?
– Vi har været for alene i de nordiske lande til at presse Qatar. Det har ikke virket. Dialogen havde nok været stærkere, hvis eksempelvis en stor fodboldnation som England eller Uefa (Det Europæiske Fodboldforbund) havde været med, siger Casper Fischer Raavig.
DBU vil først overveje en VM-boykot, hvis der er flertal i Folketinget. Og Danmarks Idrætsforbund (DIF) kalder en boykot for symbolpolitik, hvis ikke den er “bred politisk, økonomisk og diplomatisk”.
Fra politisk side har kulturminister Joy Mogensen (S) sagt, at vurderingen om en VM-boykot må ligge hos idrætten, hvilket Casper Fischer Raavig tilslutter sig.
– Sporten er nødt til at tage ansvar for sportens beslutninger. Det er sporten, der har planlagt VM, så at man vil skubbe det over på politikerne og gøre det til et udenrigspolitisk spil, det skuffer mig. Det er søgt og ansvarsløst, mener han.
Det danske landshold indleder VM-kvalifikationen 25. marts på udebane mod Israel. Senere venter kampe mod Moldova, Østrig, Skotland og Færøerne.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Real Madrid taber
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Aston Villa og Chelsea smider point
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
FCK afværger historisk nederlag
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Neymar overvejer karrierestop
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
