Danske kendisser underskriver Silkeborg-protest

Silkeborg-fansene Simon Kvamm og Brian Lykke støtter nu offentligt en underskriftsindsamling, der har til formål at stoppe salget af Superliga-klubben til amerikanske Trivela Group.



Trivela Groups overtagelse af Silkeborg IF har mildt sagt fået en noget blandt modtagelse i Søhøjlandet.

Nu stiller to af klubbens mest berømte fans sig frem i direkte opposition til det amerikanske ejerskab i SIF.

Det drejer sig om skuespilleren Brian Lykke og multitalentet Simon Kvamm, som nu har valgt at sætte deres signatur på en underskriftsindsamling, der har til formål at skaffe støtte til at gå imod salget, som formelt skal stemmes igennem på en genralforsamling den 11. december.

Det oplyser duoen i et opslag på Instagram.

– Som livslange fans af Silkeborg IF er vi ikke blinde for, at penge betyder noget i fodbold, og at også SIF er et kommercielt foretagende, hvilket betyder indflydelse til det lokale og regionale erhvervsliv. Men for os går der en grænse, når man vil sælge aktiemajoriteten i klubben til en amerikansk investeringsfond. Så ryger man simpelthen FOR langt væk fra foreningsånden, lyder det fra Kvamm og Lykke, der fortsætter:

– "Hvis man vil ligge helt i toppen af dansk fodbold, må man gøre det nødvendige for at rejse kapital", lyder argumentet. Men for os er dette en misforståelse af præmissen for en klub som SIF og af os, der er kunder i den såkaldte butik. Vi venter gerne mange år (måske for evigt) på at vinde en titel, hvis det foregår på en præmis, der bibeholder en smule forbindelse til foreningstanken.

– Måske er det faktisk en principiel misforståelse af, hvordan mange af os, der elsker at se fodbold og følge vores hold, har det. For os er vækst ikke svaret på alting. Der må være grænser for, hvor meget man skal se alt i livet som investeringscases.

– I hvert fald skal man ikke tale om det, som om vi ikke har et valg. Der ER et valg, slutter de to Silkeborg-fans. 

Artiklen fortsætter under billedet

Kvamm

Foto: Screenshot

Én anden, der nok heller ikke er helt begejstret over den aktuelle situation i Silkeborg IF, er Lars Lilholt.

Spillemanden ønsker desværre ikke at stille op til et interview, men han udtalte følgende til Tipsbladet tilbage i maj:

– Det vil ødelægge alt for mig, hvis Silkeborg kommer på udenlandske hænder. Jeg har selv lige købt nogle flere aktier i klubben. Den skal blive på lokale hænder – det tror jeg også, den gør.

Men Silkeborg IF er ved at blive solgt – og nu er der oprør i kendisland. 







LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Brøndby forhandler om stor transfer

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

– Det er forfærdeligt

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Brøndby-profil skadet

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok over Tottenham

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub lurer på Jonas Wind

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Legender med dyster melding

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud