Danske kendisser underskriver Silkeborg-protest

Silkeborg-fansene Simon Kvamm og Brian Lykke støtter nu offentligt en underskriftsindsamling, der har til formål at stoppe salget af Superliga-klubben til amerikanske Trivela Group.



Trivela Groups overtagelse af Silkeborg IF har mildt sagt fået en noget blandt modtagelse i Søhøjlandet.

Nu stiller to af klubbens mest berømte fans sig frem i direkte opposition til det amerikanske ejerskab i SIF.

Det drejer sig om skuespilleren Brian Lykke og multitalentet Simon Kvamm, som nu har valgt at sætte deres signatur på en underskriftsindsamling, der har til formål at skaffe støtte til at gå imod salget, som formelt skal stemmes igennem på en genralforsamling den 11. december.

Det oplyser duoen i et opslag på Instagram.

– Som livslange fans af Silkeborg IF er vi ikke blinde for, at penge betyder noget i fodbold, og at også SIF er et kommercielt foretagende, hvilket betyder indflydelse til det lokale og regionale erhvervsliv. Men for os går der en grænse, når man vil sælge aktiemajoriteten i klubben til en amerikansk investeringsfond. Så ryger man simpelthen FOR langt væk fra foreningsånden, lyder det fra Kvamm og Lykke, der fortsætter:

– "Hvis man vil ligge helt i toppen af dansk fodbold, må man gøre det nødvendige for at rejse kapital", lyder argumentet. Men for os er dette en misforståelse af præmissen for en klub som SIF og af os, der er kunder i den såkaldte butik. Vi venter gerne mange år (måske for evigt) på at vinde en titel, hvis det foregår på en præmis, der bibeholder en smule forbindelse til foreningstanken.

– Måske er det faktisk en principiel misforståelse af, hvordan mange af os, der elsker at se fodbold og følge vores hold, har det. For os er vækst ikke svaret på alting. Der må være grænser for, hvor meget man skal se alt i livet som investeringscases.

– I hvert fald skal man ikke tale om det, som om vi ikke har et valg. Der ER et valg, slutter de to Silkeborg-fans. 

Artiklen fortsætter under billedet

Kvamm

Foto: Screenshot

Én anden, der nok heller ikke er helt begejstret over den aktuelle situation i Silkeborg IF, er Lars Lilholt.

Spillemanden ønsker desværre ikke at stille op til et interview, men han udtalte følgende til Tipsbladet tilbage i maj:

– Det vil ødelægge alt for mig, hvis Silkeborg kommer på udenlandske hænder. Jeg har selv lige købt nogle flere aktier i klubben. Den skal blive på lokale hænder – det tror jeg også, den gør.

Men Silkeborg IF er ved at blive solgt – og nu er der oprør i kendisland. 





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

– Der får David at vide, at han er fyret

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

I svime over Filip Jørgensen

Mexico kommer med markant melding om VM

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Mourinho tog røven på Zeca

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Nu svarer David Nielsen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Bayern tromler sig videre

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Deler nyt om fremtiden

Skræmmende Chido Obi-scener

Tottenhams nedtur fortsætter

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Optakt: Newcastle – Manchester City

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet