Danske kendisser underskriver Silkeborg-protest

Silkeborg-fansene Simon Kvamm og Brian Lykke støtter nu offentligt en underskriftsindsamling, der har til formål at stoppe salget af Superliga-klubben til amerikanske Trivela Group.



Trivela Groups overtagelse af Silkeborg IF har mildt sagt fået en noget blandt modtagelse i Søhøjlandet.

Nu stiller to af klubbens mest berømte fans sig frem i direkte opposition til det amerikanske ejerskab i SIF.

Det drejer sig om skuespilleren Brian Lykke og multitalentet Simon Kvamm, som nu har valgt at sætte deres signatur på en underskriftsindsamling, der har til formål at skaffe støtte til at gå imod salget, som formelt skal stemmes igennem på en genralforsamling den 11. december.

Det oplyser duoen i et opslag på Instagram.

– Som livslange fans af Silkeborg IF er vi ikke blinde for, at penge betyder noget i fodbold, og at også SIF er et kommercielt foretagende, hvilket betyder indflydelse til det lokale og regionale erhvervsliv. Men for os går der en grænse, når man vil sælge aktiemajoriteten i klubben til en amerikansk investeringsfond. Så ryger man simpelthen FOR langt væk fra foreningsånden, lyder det fra Kvamm og Lykke, der fortsætter:

– "Hvis man vil ligge helt i toppen af dansk fodbold, må man gøre det nødvendige for at rejse kapital", lyder argumentet. Men for os er dette en misforståelse af præmissen for en klub som SIF og af os, der er kunder i den såkaldte butik. Vi venter gerne mange år (måske for evigt) på at vinde en titel, hvis det foregår på en præmis, der bibeholder en smule forbindelse til foreningstanken.

– Måske er det faktisk en principiel misforståelse af, hvordan mange af os, der elsker at se fodbold og følge vores hold, har det. For os er vækst ikke svaret på alting. Der må være grænser for, hvor meget man skal se alt i livet som investeringscases.

– I hvert fald skal man ikke tale om det, som om vi ikke har et valg. Der ER et valg, slutter de to Silkeborg-fans. 

Artiklen fortsætter under billedet

Kvamm

Foto: Screenshot

Én anden, der nok heller ikke er helt begejstret over den aktuelle situation i Silkeborg IF, er Lars Lilholt.

Spillemanden ønsker desværre ikke at stille op til et interview, men han udtalte følgende til Tipsbladet tilbage i maj:

– Det vil ødelægge alt for mig, hvis Silkeborg kommer på udenlandske hænder. Jeg har selv lige købt nogle flere aktier i klubben. Den skal blive på lokale hænder – det tror jeg også, den gør.

Men Silkeborg IF er ved at blive solgt – og nu er der oprør i kendisland. 






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tuchel føler “den største smerte af alle”

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England

Smadrer transferrekord

Spanien har et ekstra øje på Messi

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham