Trivela Groups overtagelse af Silkeborg IF har mildt sagt fået en noget blandt modtagelse i Søhøjlandet.
Nu stiller to af klubbens mest berømte fans sig frem i direkte opposition til det amerikanske ejerskab i SIF.
Det drejer sig om skuespilleren Brian Lykke og multitalentet Simon Kvamm, som nu har valgt at sætte deres signatur på en underskriftsindsamling, der har til formål at skaffe støtte til at gå imod salget, som formelt skal stemmes igennem på en genralforsamling den 11. december.
Det oplyser duoen i et opslag på Instagram.
– Som livslange fans af Silkeborg IF er vi ikke blinde for, at penge betyder noget i fodbold, og at også SIF er et kommercielt foretagende, hvilket betyder indflydelse til det lokale og regionale erhvervsliv. Men for os går der en grænse, når man vil sælge aktiemajoriteten i klubben til en amerikansk investeringsfond. Så ryger man simpelthen FOR langt væk fra foreningsånden, lyder det fra Kvamm og Lykke, der fortsætter:
– "Hvis man vil ligge helt i toppen af dansk fodbold, må man gøre det nødvendige for at rejse kapital", lyder argumentet. Men for os er dette en misforståelse af præmissen for en klub som SIF og af os, der er kunder i den såkaldte butik. Vi venter gerne mange år (måske for evigt) på at vinde en titel, hvis det foregår på en præmis, der bibeholder en smule forbindelse til foreningstanken.
– Måske er det faktisk en principiel misforståelse af, hvordan mange af os, der elsker at se fodbold og følge vores hold, har det. For os er vækst ikke svaret på alting. Der må være grænser for, hvor meget man skal se alt i livet som investeringscases.
– I hvert fald skal man ikke tale om det, som om vi ikke har et valg. Der ER et valg, slutter de to Silkeborg-fans.
Artiklen fortsætter under billedet

Én anden, der nok heller ikke er helt begejstret over den aktuelle situation i Silkeborg IF, er Lars Lilholt.
Spillemanden ønsker desværre ikke at stille op til et interview, men han udtalte følgende til Tipsbladet tilbage i maj:
– Det vil ødelægge alt for mig, hvis Silkeborg kommer på udenlandske hænder. Jeg har selv lige købt nogle flere aktier i klubben. Den skal blive på lokale hænder – det tror jeg også, den gør.
Men Silkeborg IF er ved at blive solgt – og nu er der oprør i kendisland.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
City-ejer sælger klub
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
Forlænger med to Superliga-talenter
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG