Danske kendisser underskriver Silkeborg-protest

Silkeborg-fansene Simon Kvamm og Brian Lykke støtter nu offentligt en underskriftsindsamling, der har til formål at stoppe salget af Superliga-klubben til amerikanske Trivela Group.



Trivela Groups overtagelse af Silkeborg IF har mildt sagt fået en noget blandt modtagelse i Søhøjlandet.

Nu stiller to af klubbens mest berømte fans sig frem i direkte opposition til det amerikanske ejerskab i SIF.

Det drejer sig om skuespilleren Brian Lykke og multitalentet Simon Kvamm, som nu har valgt at sætte deres signatur på en underskriftsindsamling, der har til formål at skaffe støtte til at gå imod salget, som formelt skal stemmes igennem på en genralforsamling den 11. december.

Det oplyser duoen i et opslag på Instagram.

– Som livslange fans af Silkeborg IF er vi ikke blinde for, at penge betyder noget i fodbold, og at også SIF er et kommercielt foretagende, hvilket betyder indflydelse til det lokale og regionale erhvervsliv. Men for os går der en grænse, når man vil sælge aktiemajoriteten i klubben til en amerikansk investeringsfond. Så ryger man simpelthen FOR langt væk fra foreningsånden, lyder det fra Kvamm og Lykke, der fortsætter:

– "Hvis man vil ligge helt i toppen af dansk fodbold, må man gøre det nødvendige for at rejse kapital", lyder argumentet. Men for os er dette en misforståelse af præmissen for en klub som SIF og af os, der er kunder i den såkaldte butik. Vi venter gerne mange år (måske for evigt) på at vinde en titel, hvis det foregår på en præmis, der bibeholder en smule forbindelse til foreningstanken.

– Måske er det faktisk en principiel misforståelse af, hvordan mange af os, der elsker at se fodbold og følge vores hold, har det. For os er vækst ikke svaret på alting. Der må være grænser for, hvor meget man skal se alt i livet som investeringscases.

– I hvert fald skal man ikke tale om det, som om vi ikke har et valg. Der ER et valg, slutter de to Silkeborg-fans. 

Artiklen fortsætter under billedet

Kvamm

Foto: Screenshot

Én anden, der nok heller ikke er helt begejstret over den aktuelle situation i Silkeborg IF, er Lars Lilholt.

Spillemanden ønsker desværre ikke at stille op til et interview, men han udtalte følgende til Tipsbladet tilbage i maj:

– Det vil ødelægge alt for mig, hvis Silkeborg kommer på udenlandske hænder. Jeg har selv lige købt nogle flere aktier i klubben. Den skal blive på lokale hænder – det tror jeg også, den gør.

Men Silkeborg IF er ved at blive solgt – og nu er der oprør i kendisland. 





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Til tider virkede han modløs og opgivende

‘Det virker fuldstændig gakket!’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Tæt på utrolig kamprekord

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Brøndby IF – Randers FC

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut