Danske klubber lurer på Helsingborg-profil

Arnor Smarason skal væk fra Helsingborgs IF, og flere danske klubber har henvendt sig for erklære interesse for den islandske landsholdsspiller, fortæller Magnus Magnusson, der er agent for Smarason.



26-årige Arnor Smarason skal væk fra Helsingborgs IF. Det står klart, efter cheftræner Henrik ‘Henke’ Larsson har bekendtgjort, at Smarason er for dyr i drift i forhold til den rolle, som han i den kommende sæson kan forvente at få i Allsvenskan-klubben. Det har sendt midtbanespilleren på klubjagt for også i resten af 2015 at have en arbejdsgiver, og fremtiden kan ligge lige på den anden side af sundet mellem Sverige og Danmark.

Smarasons situation er nemlig også blevet noteret i Danmark, hvor flere klubber skulle have meldt deres interesse i den tidligere Esbjerg-spiller. Det fortæller Magnus Magnusson, der er Smarasons agent.

– Der har været henvendelser fra Danmark, men det er ikke helt afklaret, hvad han skal nu. Han var glad for Danmark sidste gang, så der skulle ikke være noget i vejen for, at han kunne komme til Danmark igen, siger Magnusson til tipsbladet.dk.

Esbjerg fB var hjemstedet for Arnor Smarason, da han sidst var i Danmark, og umiddelbart kunne det virke oplagt at genoptage samarbejdet, der udmøntede sig i en dansk pokaltriumf i 2013, hvor Smarason spillede 90 minutter i finalen mod Randers FC.

Men det er ikke noget, der ligger i kortene hos Esbjerg fB, siger Niels Erik Søndergård, der er en del af klubbens sportslige udvalg.

– Nej, han er ikke en spiller, der er på blokken her. Jeg har godt læst, at ’Henke’ har udtalt, at han var for dyr i forhold til det, de gerne ville bruge ham til i Helsingborg. Men jeg har set Helsingborg en del gange, mens Arnor har været der, og jeg har godt kunnet se, at han var lidt ude i periferien, fortæller Søndergård til tipsbladet.dk.

Esbjerg-manden husker dog tilbage på Smarasons ophold i den vestjyske klub med glæde.

– Han havde en god tid og et fantastisk halvt år til sidst, og vi var meget tilfredse med ham, men det er ikke en position, som vi leder efter nye spillere til, så det har slet ikke været oppe at vende, siger han videre.

Arnor Smarason har spillet 41 Allsvenskan-kampe for Helsingborgs IF.





Viborg FF – Vejle Boldklub

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

I svime over German Onugkha

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

– Jeg vil være den bedste

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

AGF tilbage på førstepladsen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

– Agger og Kahlenberg var specielt

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Lyngby går alene i front

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Eintracht tæmmer Gedebukke

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren