26-årige Arnor Smarason skal væk fra Helsingborgs IF. Det står klart, efter cheftræner Henrik ‘Henke’ Larsson har bekendtgjort, at Smarason er for dyr i drift i forhold til den rolle, som han i den kommende sæson kan forvente at få i Allsvenskan-klubben. Det har sendt midtbanespilleren på klubjagt for også i resten af 2015 at have en arbejdsgiver, og fremtiden kan ligge lige på den anden side af sundet mellem Sverige og Danmark.
Smarasons situation er nemlig også blevet noteret i Danmark, hvor flere klubber skulle have meldt deres interesse i den tidligere Esbjerg-spiller. Det fortæller Magnus Magnusson, der er Smarasons agent.
– Der har været henvendelser fra Danmark, men det er ikke helt afklaret, hvad han skal nu. Han var glad for Danmark sidste gang, så der skulle ikke være noget i vejen for, at han kunne komme til Danmark igen, siger Magnusson til tipsbladet.dk.
Esbjerg fB var hjemstedet for Arnor Smarason, da han sidst var i Danmark, og umiddelbart kunne det virke oplagt at genoptage samarbejdet, der udmøntede sig i en dansk pokaltriumf i 2013, hvor Smarason spillede 90 minutter i finalen mod Randers FC.
Men det er ikke noget, der ligger i kortene hos Esbjerg fB, siger Niels Erik Søndergård, der er en del af klubbens sportslige udvalg.
– Nej, han er ikke en spiller, der er på blokken her. Jeg har godt læst, at ’Henke’ har udtalt, at han var for dyr i forhold til det, de gerne ville bruge ham til i Helsingborg. Men jeg har set Helsingborg en del gange, mens Arnor har været der, og jeg har godt kunnet se, at han var lidt ude i periferien, fortæller Søndergård til tipsbladet.dk.
Esbjerg-manden husker dog tilbage på Smarasons ophold i den vestjyske klub med glæde.
– Han havde en god tid og et fantastisk halvt år til sidst, og vi var meget tilfredse med ham, men det er ikke en position, som vi leder efter nye spillere til, så det har slet ikke været oppe at vende, siger han videre.
Arnor Smarason har spillet 41 Allsvenskan-kampe for Helsingborgs IF.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Messi-statue fjernes
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
Kasper Schmeichel stopper karrieren
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TIPSBLADET SPECIAL
