Danske klubber lurer på Helsingborg-profil

Arnor Smarason skal væk fra Helsingborgs IF, og flere danske klubber har henvendt sig for erklære interesse for den islandske landsholdsspiller, fortæller Magnus Magnusson, der er agent for Smarason.



26-årige Arnor Smarason skal væk fra Helsingborgs IF. Det står klart, efter cheftræner Henrik ‘Henke’ Larsson har bekendtgjort, at Smarason er for dyr i drift i forhold til den rolle, som han i den kommende sæson kan forvente at få i Allsvenskan-klubben. Det har sendt midtbanespilleren på klubjagt for også i resten af 2015 at have en arbejdsgiver, og fremtiden kan ligge lige på den anden side af sundet mellem Sverige og Danmark.

Smarasons situation er nemlig også blevet noteret i Danmark, hvor flere klubber skulle have meldt deres interesse i den tidligere Esbjerg-spiller. Det fortæller Magnus Magnusson, der er Smarasons agent.

– Der har været henvendelser fra Danmark, men det er ikke helt afklaret, hvad han skal nu. Han var glad for Danmark sidste gang, så der skulle ikke være noget i vejen for, at han kunne komme til Danmark igen, siger Magnusson til tipsbladet.dk.

Esbjerg fB var hjemstedet for Arnor Smarason, da han sidst var i Danmark, og umiddelbart kunne det virke oplagt at genoptage samarbejdet, der udmøntede sig i en dansk pokaltriumf i 2013, hvor Smarason spillede 90 minutter i finalen mod Randers FC.

Men det er ikke noget, der ligger i kortene hos Esbjerg fB, siger Niels Erik Søndergård, der er en del af klubbens sportslige udvalg.

– Nej, han er ikke en spiller, der er på blokken her. Jeg har godt læst, at ’Henke’ har udtalt, at han var for dyr i forhold til det, de gerne ville bruge ham til i Helsingborg. Men jeg har set Helsingborg en del gange, mens Arnor har været der, og jeg har godt kunnet se, at han var lidt ude i periferien, fortæller Søndergård til tipsbladet.dk.

Esbjerg-manden husker dog tilbage på Smarasons ophold i den vestjyske klub med glæde.

– Han havde en god tid og et fantastisk halvt år til sidst, og vi var meget tilfredse med ham, men det er ikke en position, som vi leder efter nye spillere til, så det har slet ikke været oppe at vende, siger han videre.

Arnor Smarason har spillet 41 Allsvenskan-kampe for Helsingborgs IF.



Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Her kan du se Villarreal mod FC København

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

De vil hente Andreas Maxsø

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

Trist Kvistgaarden-melding

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

FCM-stjerne færdig for i år

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Lothar Matthaüs storroser dansker

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Rigtig dårlig melding

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK