Eriksen: Danmark er stemplet fodboldmæssigt ind

Danmark var bedre mod Frankrig end mod Tunesien, og det giver optimisme før gruppefinale, siger spillere.



Fornemmelsen er bedre hos de danske landsholdsspillere efter lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig ved fodbold-VM i Qatar, end den var efter tirsdagens målløse pointdeling i premierekampen mod Tunesien.

Spillernes fornemmelse er, at holdet fungerede bedre mod Frankrig og havde lettere ved at skabe chancer, selv om fremgangen ikke førte point med sig.

– Jeg synes bestemt, vi er kommet bedre ind i VM. Det er også den følelse, der hersker i truppen. Fodboldmæssigt er vi stemplet ind, nu mangler vi bare resultaterne. Vi skal bare til at score nogle flere mål, for ellers vinder vi ingen fodboldkampe.

– Vi fik flere chancer mod Frankrig end mod Tunesien, og fodboldmæssigt var vi bedre med. Får vi de samme chancer mod Australien, så skal vi nok få puttet boldene ind, siger Christian Eriksen.

Angriberen Andreas Cornelius spillede ikke sin bedste kamp mod Frankrig og blev skiftet ud i pausen efter at have flirtet med advarsel nummer to. På holdets vegne fornemmer han også fremgang efter Danmarks anden gruppekamp.

– Præstationen var helt klart et fremskridt i forhold til vores første kamp. Det var små marginaler, der gjorde, at vi ikke fik et bedre resultat. Vi skal tage præstationen med, og vi må ikke begynde at lade os stresse af vores situation, for det hjælper ikke noget, siger Cornelius.

Det var særligt Danmarks spil i anden halvleg, der skal tages med videre fra Frankrig-kampen. Her havde Danmark længere perioder på bolden og skabte tre store chancer, men kun Andreas Christensen formåede at få puttet bolden i mål.

– Vi er stadig optimistiske og tror på os selv. Hvis vi rammer samme niveau mod Australien, som vi gjorde i anden halvleg mod Frankrig, så skal vi nok tage sejren, og så må vi så krydse fingre for, at Frankrig tager point mod Tunesien, siger Jesper Lindstrøm.

Han henviser til, at Danmark skal vinde over Australien på onsdag for at kunne gå videre til ottendedelsfinalen ved VM.

En dansk sejr kan vise sig ikke at være nok til avancement, hvis Tunesien samtidig vinder med en større margin over Frankrig.

Christian Eriksen mener, at Danmark stadig har gode VM-kort på hånden.

– Vi har stadig skæbnen i vores egne hænder. Vi skal bare vinde, og det er et fint udgangspunkt, siger Christian Eriksen.

/ritzau/



Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Rygter om AC Horsens-legende

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Tauson er færdig i Brisbane

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester United overvejer ham

Vil have Jonas Wind til FC København

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Her er Superligaens bedste stadion

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner