Fornemmelsen er bedre hos de danske landsholdsspillere efter lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig ved fodbold-VM i Qatar, end den var efter tirsdagens målløse pointdeling i premierekampen mod Tunesien.
Spillernes fornemmelse er, at holdet fungerede bedre mod Frankrig og havde lettere ved at skabe chancer, selv om fremgangen ikke førte point med sig.
– Jeg synes bestemt, vi er kommet bedre ind i VM. Det er også den følelse, der hersker i truppen. Fodboldmæssigt er vi stemplet ind, nu mangler vi bare resultaterne. Vi skal bare til at score nogle flere mål, for ellers vinder vi ingen fodboldkampe.
– Vi fik flere chancer mod Frankrig end mod Tunesien, og fodboldmæssigt var vi bedre med. Får vi de samme chancer mod Australien, så skal vi nok få puttet boldene ind, siger Christian Eriksen.
Angriberen Andreas Cornelius spillede ikke sin bedste kamp mod Frankrig og blev skiftet ud i pausen efter at have flirtet med advarsel nummer to. På holdets vegne fornemmer han også fremgang efter Danmarks anden gruppekamp.
– Præstationen var helt klart et fremskridt i forhold til vores første kamp. Det var små marginaler, der gjorde, at vi ikke fik et bedre resultat. Vi skal tage præstationen med, og vi må ikke begynde at lade os stresse af vores situation, for det hjælper ikke noget, siger Cornelius.
Det var særligt Danmarks spil i anden halvleg, der skal tages med videre fra Frankrig-kampen. Her havde Danmark længere perioder på bolden og skabte tre store chancer, men kun Andreas Christensen formåede at få puttet bolden i mål.
– Vi er stadig optimistiske og tror på os selv. Hvis vi rammer samme niveau mod Australien, som vi gjorde i anden halvleg mod Frankrig, så skal vi nok tage sejren, og så må vi så krydse fingre for, at Frankrig tager point mod Tunesien, siger Jesper Lindstrøm.
Han henviser til, at Danmark skal vinde over Australien på onsdag for at kunne gå videre til ottendedelsfinalen ved VM.
En dansk sejr kan vise sig ikke at være nok til avancement, hvis Tunesien samtidig vinder med en større margin over Frankrig.
Christian Eriksen mener, at Danmark stadig har gode VM-kort på hånden.
– Vi har stadig skæbnen i vores egne hænder. Vi skal bare vinde, og det er et fint udgangspunkt, siger Christian Eriksen.
/ritzau/
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
MEDIE
Skidt melding
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Afvist
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
