Fornemmelsen er bedre hos de danske landsholdsspillere efter lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig ved fodbold-VM i Qatar, end den var efter tirsdagens målløse pointdeling i premierekampen mod Tunesien.
Spillernes fornemmelse er, at holdet fungerede bedre mod Frankrig og havde lettere ved at skabe chancer, selv om fremgangen ikke førte point med sig.
– Jeg synes bestemt, vi er kommet bedre ind i VM. Det er også den følelse, der hersker i truppen. Fodboldmæssigt er vi stemplet ind, nu mangler vi bare resultaterne. Vi skal bare til at score nogle flere mål, for ellers vinder vi ingen fodboldkampe.
– Vi fik flere chancer mod Frankrig end mod Tunesien, og fodboldmæssigt var vi bedre med. Får vi de samme chancer mod Australien, så skal vi nok få puttet boldene ind, siger Christian Eriksen.
Angriberen Andreas Cornelius spillede ikke sin bedste kamp mod Frankrig og blev skiftet ud i pausen efter at have flirtet med advarsel nummer to. På holdets vegne fornemmer han også fremgang efter Danmarks anden gruppekamp.
– Præstationen var helt klart et fremskridt i forhold til vores første kamp. Det var små marginaler, der gjorde, at vi ikke fik et bedre resultat. Vi skal tage præstationen med, og vi må ikke begynde at lade os stresse af vores situation, for det hjælper ikke noget, siger Cornelius.
Det var særligt Danmarks spil i anden halvleg, der skal tages med videre fra Frankrig-kampen. Her havde Danmark længere perioder på bolden og skabte tre store chancer, men kun Andreas Christensen formåede at få puttet bolden i mål.
– Vi er stadig optimistiske og tror på os selv. Hvis vi rammer samme niveau mod Australien, som vi gjorde i anden halvleg mod Frankrig, så skal vi nok tage sejren, og så må vi så krydse fingre for, at Frankrig tager point mod Tunesien, siger Jesper Lindstrøm.
Han henviser til, at Danmark skal vinde over Australien på onsdag for at kunne gå videre til ottendedelsfinalen ved VM.
En dansk sejr kan vise sig ikke at være nok til avancement, hvis Tunesien samtidig vinder med en større margin over Frankrig.
Christian Eriksen mener, at Danmark stadig har gode VM-kort på hånden.
– Vi har stadig skæbnen i vores egne hænder. Vi skal bare vinde, og det er et fint udgangspunkt, siger Christian Eriksen.
/ritzau/
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
– Lidt af en bombe
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
