Eriksen: Danmark er stemplet fodboldmæssigt ind

Danmark var bedre mod Frankrig end mod Tunesien, og det giver optimisme før gruppefinale, siger spillere.



Fornemmelsen er bedre hos de danske landsholdsspillere efter lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig ved fodbold-VM i Qatar, end den var efter tirsdagens målløse pointdeling i premierekampen mod Tunesien.

Spillernes fornemmelse er, at holdet fungerede bedre mod Frankrig og havde lettere ved at skabe chancer, selv om fremgangen ikke førte point med sig.

– Jeg synes bestemt, vi er kommet bedre ind i VM. Det er også den følelse, der hersker i truppen. Fodboldmæssigt er vi stemplet ind, nu mangler vi bare resultaterne. Vi skal bare til at score nogle flere mål, for ellers vinder vi ingen fodboldkampe.

– Vi fik flere chancer mod Frankrig end mod Tunesien, og fodboldmæssigt var vi bedre med. Får vi de samme chancer mod Australien, så skal vi nok få puttet boldene ind, siger Christian Eriksen.

Angriberen Andreas Cornelius spillede ikke sin bedste kamp mod Frankrig og blev skiftet ud i pausen efter at have flirtet med advarsel nummer to. På holdets vegne fornemmer han også fremgang efter Danmarks anden gruppekamp.

– Præstationen var helt klart et fremskridt i forhold til vores første kamp. Det var små marginaler, der gjorde, at vi ikke fik et bedre resultat. Vi skal tage præstationen med, og vi må ikke begynde at lade os stresse af vores situation, for det hjælper ikke noget, siger Cornelius.

Det var særligt Danmarks spil i anden halvleg, der skal tages med videre fra Frankrig-kampen. Her havde Danmark længere perioder på bolden og skabte tre store chancer, men kun Andreas Christensen formåede at få puttet bolden i mål.

– Vi er stadig optimistiske og tror på os selv. Hvis vi rammer samme niveau mod Australien, som vi gjorde i anden halvleg mod Frankrig, så skal vi nok tage sejren, og så må vi så krydse fingre for, at Frankrig tager point mod Tunesien, siger Jesper Lindstrøm.

Han henviser til, at Danmark skal vinde over Australien på onsdag for at kunne gå videre til ottendedelsfinalen ved VM.

En dansk sejr kan vise sig ikke at være nok til avancement, hvis Tunesien samtidig vinder med en større margin over Frankrig.

Christian Eriksen mener, at Danmark stadig har gode VM-kort på hånden.

– Vi har stadig skæbnen i vores egne hænder. Vi skal bare vinde, og det er et fint udgangspunkt, siger Christian Eriksen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Farzam: En gave for FC København

FC Fredericia – Randers FC

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ekspert i svime over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Brøndby i transfer-kovending?

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Tæt på at sende millioner til FC København

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay