Fornemmelsen er bedre hos de danske landsholdsspillere efter lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig ved fodbold-VM i Qatar, end den var efter tirsdagens målløse pointdeling i premierekampen mod Tunesien.
Spillernes fornemmelse er, at holdet fungerede bedre mod Frankrig og havde lettere ved at skabe chancer, selv om fremgangen ikke førte point med sig.
– Jeg synes bestemt, vi er kommet bedre ind i VM. Det er også den følelse, der hersker i truppen. Fodboldmæssigt er vi stemplet ind, nu mangler vi bare resultaterne. Vi skal bare til at score nogle flere mål, for ellers vinder vi ingen fodboldkampe.
– Vi fik flere chancer mod Frankrig end mod Tunesien, og fodboldmæssigt var vi bedre med. Får vi de samme chancer mod Australien, så skal vi nok få puttet boldene ind, siger Christian Eriksen.
Angriberen Andreas Cornelius spillede ikke sin bedste kamp mod Frankrig og blev skiftet ud i pausen efter at have flirtet med advarsel nummer to. På holdets vegne fornemmer han også fremgang efter Danmarks anden gruppekamp.
– Præstationen var helt klart et fremskridt i forhold til vores første kamp. Det var små marginaler, der gjorde, at vi ikke fik et bedre resultat. Vi skal tage præstationen med, og vi må ikke begynde at lade os stresse af vores situation, for det hjælper ikke noget, siger Cornelius.
Det var særligt Danmarks spil i anden halvleg, der skal tages med videre fra Frankrig-kampen. Her havde Danmark længere perioder på bolden og skabte tre store chancer, men kun Andreas Christensen formåede at få puttet bolden i mål.
– Vi er stadig optimistiske og tror på os selv. Hvis vi rammer samme niveau mod Australien, som vi gjorde i anden halvleg mod Frankrig, så skal vi nok tage sejren, og så må vi så krydse fingre for, at Frankrig tager point mod Tunesien, siger Jesper Lindstrøm.
Han henviser til, at Danmark skal vinde over Australien på onsdag for at kunne gå videre til ottendedelsfinalen ved VM.
En dansk sejr kan vise sig ikke at være nok til avancement, hvis Tunesien samtidig vinder med en større margin over Frankrig.
Christian Eriksen mener, at Danmark stadig har gode VM-kort på hånden.
– Vi har stadig skæbnen i vores egne hænder. Vi skal bare vinde, og det er et fint udgangspunkt, siger Christian Eriksen.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Real Madrid taber
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
