Fornemmelsen er bedre hos de danske landsholdsspillere efter lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig ved fodbold-VM i Qatar, end den var efter tirsdagens målløse pointdeling i premierekampen mod Tunesien.
Spillernes fornemmelse er, at holdet fungerede bedre mod Frankrig og havde lettere ved at skabe chancer, selv om fremgangen ikke førte point med sig.
– Jeg synes bestemt, vi er kommet bedre ind i VM. Det er også den følelse, der hersker i truppen. Fodboldmæssigt er vi stemplet ind, nu mangler vi bare resultaterne. Vi skal bare til at score nogle flere mål, for ellers vinder vi ingen fodboldkampe.
– Vi fik flere chancer mod Frankrig end mod Tunesien, og fodboldmæssigt var vi bedre med. Får vi de samme chancer mod Australien, så skal vi nok få puttet boldene ind, siger Christian Eriksen.
Angriberen Andreas Cornelius spillede ikke sin bedste kamp mod Frankrig og blev skiftet ud i pausen efter at have flirtet med advarsel nummer to. På holdets vegne fornemmer han også fremgang efter Danmarks anden gruppekamp.
– Præstationen var helt klart et fremskridt i forhold til vores første kamp. Det var små marginaler, der gjorde, at vi ikke fik et bedre resultat. Vi skal tage præstationen med, og vi må ikke begynde at lade os stresse af vores situation, for det hjælper ikke noget, siger Cornelius.
Det var særligt Danmarks spil i anden halvleg, der skal tages med videre fra Frankrig-kampen. Her havde Danmark længere perioder på bolden og skabte tre store chancer, men kun Andreas Christensen formåede at få puttet bolden i mål.
– Vi er stadig optimistiske og tror på os selv. Hvis vi rammer samme niveau mod Australien, som vi gjorde i anden halvleg mod Frankrig, så skal vi nok tage sejren, og så må vi så krydse fingre for, at Frankrig tager point mod Tunesien, siger Jesper Lindstrøm.
Han henviser til, at Danmark skal vinde over Australien på onsdag for at kunne gå videre til ottendedelsfinalen ved VM.
En dansk sejr kan vise sig ikke at være nok til avancement, hvis Tunesien samtidig vinder med en større margin over Frankrig.
Christian Eriksen mener, at Danmark stadig har gode VM-kort på hånden.
– Vi har stadig skæbnen i vores egne hænder. Vi skal bare vinde, og det er et fint udgangspunkt, siger Christian Eriksen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Fyrer landstræner to måneder før VM
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
