Danske topklubber kæmper om Fall

Lige nu er det OB, der har Djiby Fall. Men det kan meget vel ændre sig efter nytår. Andre danske – og udenlandske klubber – ligger på lur.



Snart to måneder efter ankomsten til OB, har Djiby Fall endnu ikke indfundet sig på sin vante plads i toppen af Superligaens topscorerliste. Den senegalesiske angriber har fået begrænset spilletid i den stribede spilledragt, da han fortsat mangler et stykke, inden han når sit absolutte topniveau. Det ændrer et mål imod hollandske Twente og to scoringer på bare 161 Superliga-minutter ikke på.

OB har lejet Fall indtil nytår i den russiske storklub Lokomotiv Moskva. Russerne har kontrakt med angriberen indtil slutningen af februar, men allerede i januar vil klubben sende Fall videre i systemet til gengæld for en mindre salgssum. Spørgsmålet er blot, hvem der ender med at hente senegaleseren på en ny kontrakt i det nye års første måned?

– Førsteprioriteten er et salg i januar. Enten til en tysk Bundesliga-klub eller en dansk topklub. Alle danske topklubber er relevante, og et par af dem har også kontaktet os. Ligesom vi har en dialog med flere udenlandske klubber, fortæller Djiby Falls rådgiver, Nikolaj Sonne, til tipsbladet.dk.

– Der er allerede klubber, der har haft en dialog med Lokomotiv Moskva. Spørgsmålet er ikke om Djiby bliver solgt i januar, men hvem han bliver solgt til, fortsætter rådgiveren.

Nikolaj Sonne vil ikke fortælle, hvor realistisk en permanent overgang til Falls nuværende klub, OB, er. Men fynboerne er en af flere danske topklubber, der har interesse i den målfarlige senegaleser. Og viser angriberen sig ikke fra sin absolut bedste side i de kommende uger, kan en af disse topklubber meget vel løbe med en meget eftertragtet underskrift i januar måned.

– Hvis Djiby skal til Tyskland, skal han vise sig rigtig meget frem i de kommende uger. Ellers køber de ham ikke, bedyrer Nikolaj Sonne.

Det åbner døren på vid gab for de danske klubber, der kender Djiby Falls kvaliteter bedre end de tyske og derfor næppe vil tøve med et køb. Vinterens transfervindue tegner allerede nu meget interessant!



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Millionregn over Ståle Solbakken

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

– En humørdræber

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK