Snart to måneder efter ankomsten til OB, har Djiby Fall endnu ikke indfundet sig på sin vante plads i toppen af Superligaens topscorerliste. Den senegalesiske angriber har fået begrænset spilletid i den stribede spilledragt, da han fortsat mangler et stykke, inden han når sit absolutte topniveau. Det ændrer et mål imod hollandske Twente og to scoringer på bare 161 Superliga-minutter ikke på.
OB har lejet Fall indtil nytår i den russiske storklub Lokomotiv Moskva. Russerne har kontrakt med angriberen indtil slutningen af februar, men allerede i januar vil klubben sende Fall videre i systemet til gengæld for en mindre salgssum. Spørgsmålet er blot, hvem der ender med at hente senegaleseren på en ny kontrakt i det nye års første måned?
– Førsteprioriteten er et salg i januar. Enten til en tysk Bundesliga-klub eller en dansk topklub. Alle danske topklubber er relevante, og et par af dem har også kontaktet os. Ligesom vi har en dialog med flere udenlandske klubber, fortæller Djiby Falls rådgiver, Nikolaj Sonne, til tipsbladet.dk.
– Der er allerede klubber, der har haft en dialog med Lokomotiv Moskva. Spørgsmålet er ikke om Djiby bliver solgt i januar, men hvem han bliver solgt til, fortsætter rådgiveren.
Nikolaj Sonne vil ikke fortælle, hvor realistisk en permanent overgang til Falls nuværende klub, OB, er. Men fynboerne er en af flere danske topklubber, der har interesse i den målfarlige senegaleser. Og viser angriberen sig ikke fra sin absolut bedste side i de kommende uger, kan en af disse topklubber meget vel løbe med en meget eftertragtet underskrift i januar måned.
– Hvis Djiby skal til Tyskland, skal han vise sig rigtig meget frem i de kommende uger. Ellers køber de ham ikke, bedyrer Nikolaj Sonne.
Det åbner døren på vid gab for de danske klubber, der kender Djiby Falls kvaliteter bedre end de tyske og derfor næppe vil tøve med et køb. Vinterens transfervindue tegner allerede nu meget interessant!
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
OPTAKT
Freiburg – Braga
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
HELT VILDT