Danske topklubber kæmper om Fall

Lige nu er det OB, der har Djiby Fall. Men det kan meget vel ændre sig efter nytår. Andre danske – og udenlandske klubber – ligger på lur.



Snart to måneder efter ankomsten til OB, har Djiby Fall endnu ikke indfundet sig på sin vante plads i toppen af Superligaens topscorerliste. Den senegalesiske angriber har fået begrænset spilletid i den stribede spilledragt, da han fortsat mangler et stykke, inden han når sit absolutte topniveau. Det ændrer et mål imod hollandske Twente og to scoringer på bare 161 Superliga-minutter ikke på.

OB har lejet Fall indtil nytår i den russiske storklub Lokomotiv Moskva. Russerne har kontrakt med angriberen indtil slutningen af februar, men allerede i januar vil klubben sende Fall videre i systemet til gengæld for en mindre salgssum. Spørgsmålet er blot, hvem der ender med at hente senegaleseren på en ny kontrakt i det nye års første måned?

– Førsteprioriteten er et salg i januar. Enten til en tysk Bundesliga-klub eller en dansk topklub. Alle danske topklubber er relevante, og et par af dem har også kontaktet os. Ligesom vi har en dialog med flere udenlandske klubber, fortæller Djiby Falls rådgiver, Nikolaj Sonne, til tipsbladet.dk.

– Der er allerede klubber, der har haft en dialog med Lokomotiv Moskva. Spørgsmålet er ikke om Djiby bliver solgt i januar, men hvem han bliver solgt til, fortsætter rådgiveren.

Nikolaj Sonne vil ikke fortælle, hvor realistisk en permanent overgang til Falls nuværende klub, OB, er. Men fynboerne er en af flere danske topklubber, der har interesse i den målfarlige senegaleser. Og viser angriberen sig ikke fra sin absolut bedste side i de kommende uger, kan en af disse topklubber meget vel løbe med en meget eftertragtet underskrift i januar måned.

– Hvis Djiby skal til Tyskland, skal han vise sig rigtig meget frem i de kommende uger. Ellers køber de ham ikke, bedyrer Nikolaj Sonne.

Det åbner døren på vid gab for de danske klubber, der kender Djiby Falls kvaliteter bedre end de tyske og derfor næppe vil tøve med et køb. Vinterens transfervindue tegner allerede nu meget interessant!





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

AGF køber dansk profil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Freiburg – Braga

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’