Danske topklubber kæmper om Fall

Lige nu er det OB, der har Djiby Fall. Men det kan meget vel ændre sig efter nytår. Andre danske – og udenlandske klubber – ligger på lur.



Snart to måneder efter ankomsten til OB, har Djiby Fall endnu ikke indfundet sig på sin vante plads i toppen af Superligaens topscorerliste. Den senegalesiske angriber har fået begrænset spilletid i den stribede spilledragt, da han fortsat mangler et stykke, inden han når sit absolutte topniveau. Det ændrer et mål imod hollandske Twente og to scoringer på bare 161 Superliga-minutter ikke på.

OB har lejet Fall indtil nytår i den russiske storklub Lokomotiv Moskva. Russerne har kontrakt med angriberen indtil slutningen af februar, men allerede i januar vil klubben sende Fall videre i systemet til gengæld for en mindre salgssum. Spørgsmålet er blot, hvem der ender med at hente senegaleseren på en ny kontrakt i det nye års første måned?

– Førsteprioriteten er et salg i januar. Enten til en tysk Bundesliga-klub eller en dansk topklub. Alle danske topklubber er relevante, og et par af dem har også kontaktet os. Ligesom vi har en dialog med flere udenlandske klubber, fortæller Djiby Falls rådgiver, Nikolaj Sonne, til tipsbladet.dk.

– Der er allerede klubber, der har haft en dialog med Lokomotiv Moskva. Spørgsmålet er ikke om Djiby bliver solgt i januar, men hvem han bliver solgt til, fortsætter rådgiveren.

Nikolaj Sonne vil ikke fortælle, hvor realistisk en permanent overgang til Falls nuværende klub, OB, er. Men fynboerne er en af flere danske topklubber, der har interesse i den målfarlige senegaleser. Og viser angriberen sig ikke fra sin absolut bedste side i de kommende uger, kan en af disse topklubber meget vel løbe med en meget eftertragtet underskrift i januar måned.

– Hvis Djiby skal til Tyskland, skal han vise sig rigtig meget frem i de kommende uger. Ellers køber de ham ikke, bedyrer Nikolaj Sonne.

Det åbner døren på vid gab for de danske klubber, der kender Djiby Falls kvaliteter bedre end de tyske og derfor næppe vil tøve med et køb. Vinterens transfervindue tegner allerede nu meget interessant!







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Hold nu kæft, hvor er han god!

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Lewandowski forlader FC Barcelona

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads