Danske topklubber kæmper om Fall

Lige nu er det OB, der har Djiby Fall. Men det kan meget vel ændre sig efter nytår. Andre danske – og udenlandske klubber – ligger på lur.



Snart to måneder efter ankomsten til OB, har Djiby Fall endnu ikke indfundet sig på sin vante plads i toppen af Superligaens topscorerliste. Den senegalesiske angriber har fået begrænset spilletid i den stribede spilledragt, da han fortsat mangler et stykke, inden han når sit absolutte topniveau. Det ændrer et mål imod hollandske Twente og to scoringer på bare 161 Superliga-minutter ikke på.

OB har lejet Fall indtil nytår i den russiske storklub Lokomotiv Moskva. Russerne har kontrakt med angriberen indtil slutningen af februar, men allerede i januar vil klubben sende Fall videre i systemet til gengæld for en mindre salgssum. Spørgsmålet er blot, hvem der ender med at hente senegaleseren på en ny kontrakt i det nye års første måned?

– Førsteprioriteten er et salg i januar. Enten til en tysk Bundesliga-klub eller en dansk topklub. Alle danske topklubber er relevante, og et par af dem har også kontaktet os. Ligesom vi har en dialog med flere udenlandske klubber, fortæller Djiby Falls rådgiver, Nikolaj Sonne, til tipsbladet.dk.

– Der er allerede klubber, der har haft en dialog med Lokomotiv Moskva. Spørgsmålet er ikke om Djiby bliver solgt i januar, men hvem han bliver solgt til, fortsætter rådgiveren.

Nikolaj Sonne vil ikke fortælle, hvor realistisk en permanent overgang til Falls nuværende klub, OB, er. Men fynboerne er en af flere danske topklubber, der har interesse i den målfarlige senegaleser. Og viser angriberen sig ikke fra sin absolut bedste side i de kommende uger, kan en af disse topklubber meget vel løbe med en meget eftertragtet underskrift i januar måned.

– Hvis Djiby skal til Tyskland, skal han vise sig rigtig meget frem i de kommende uger. Ellers køber de ham ikke, bedyrer Nikolaj Sonne.

Det åbner døren på vid gab for de danske klubber, der kender Djiby Falls kvaliteter bedre end de tyske og derfor næppe vil tøve med et køb. Vinterens transfervindue tegner allerede nu meget interessant!





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort