Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Bassel Jradi er denne sommer skiftet til Apollon Limassol på Cypern efter at have tilbragt de seneste tre år i den kroatiske storklub Hajduk Split.
Danskeren opnåede 81 kampe for kroaterne, hvor han længe var en vigtig brik på holdet, men i sin sidste tid slet ikke var i nærheden af førsteholdet. End ikke på træningsbanen.
Sammen med klubbens anfører Mijo Caktas blev Bassel Jradi fra den ene dag til den anden smidt ned på reserveholdet.
– Hverken jeg eller anføreren kunne nå til enighed med klubben om en ny kontrakt, og så blev vi smidt ned på andetholdet, hvor vi trænede i fire måneder. Klubben ville rydde op og have fokus på næste sæson, så dem, som ikke skulle med videre, røg ned i B-truppen, forklarer Bassel Jradi til tipsbladet.dk.
Han fastslår, at han alt i alt havde en både god og lærerig tid i Hajduk Split, men han blev forbavset over klubbens ageren, da det stod klart, at den danske offensivspiller ikke ville forlænge sin kontrakt.
– Min mening er, at det er en usædvanlig måde at agere på, men sådan ser man ikke på det i Kroatien. Der er en anden mentalitet. Jeg havde spillet næsten 100 kampe for Hajduk, og anføreren var noteret for omkring 200, så jeg kunne godt have håbet på lidt mere respekt. Kunne vi ikke bare have nøjes med måske at sidde på tribunen til kampene? At vi skulle ned på B-holdet var lidt voldsomt, synes jeg.
– Det første, jeg gjorde, var at ringe til min fysiske træner. Jeg følte ikke, at niveauet på B-holdet var så passende, så jeg ville gerne gøre en ekstra indsats for at holde mig skarp til en ny klub, siger Bassel Jradi.
28-årige Bassel Jradi er ikke et særlig kendt navn i dansk fodbold.
I 2014 tog han til Norge og Strømsgodset, og lige siden har han været i udlandet. Han er desuden landsholdsspiller for Libanon, som han har valgt at spille for qua sine forældres ophav.
Han håber imidlertid, at han engang i fremtiden kan vende retur til Danmark.
– Jeg har det rigtig godt i udlandet, men planen er, at jeg gerne vil slutte min karriere i Danmark, siger Bassel Jradi til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg tog til udlandet i en meget ung alder, og jeg spillede kun fem kampe for FC Nordsjælland. Det er nok meget naturligt, at folk ikke rigtigt kender mig i Danmark, men jeg har spillet på alle danske ungdomslandshold. Man bliver måske lidt glemt, når man tager til udlandet tidligt, og det ikke lige er Bundesligaen eller Serie A, man tager til.
Bassel Jradi har fået en forrygende start på opholdet i Apollon Limassol, hvor han trænes af Alexander Zorniger – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
INTERVIEW
