Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Bassel Jradi er denne sommer skiftet til Apollon Limassol på Cypern efter at have tilbragt de seneste tre år i den kroatiske storklub Hajduk Split.
Danskeren opnåede 81 kampe for kroaterne, hvor han længe var en vigtig brik på holdet, men i sin sidste tid slet ikke var i nærheden af førsteholdet. End ikke på træningsbanen.
Sammen med klubbens anfører Mijo Caktas blev Bassel Jradi fra den ene dag til den anden smidt ned på reserveholdet.
– Hverken jeg eller anføreren kunne nå til enighed med klubben om en ny kontrakt, og så blev vi smidt ned på andetholdet, hvor vi trænede i fire måneder. Klubben ville rydde op og have fokus på næste sæson, så dem, som ikke skulle med videre, røg ned i B-truppen, forklarer Bassel Jradi til tipsbladet.dk.
Han fastslår, at han alt i alt havde en både god og lærerig tid i Hajduk Split, men han blev forbavset over klubbens ageren, da det stod klart, at den danske offensivspiller ikke ville forlænge sin kontrakt.
– Min mening er, at det er en usædvanlig måde at agere på, men sådan ser man ikke på det i Kroatien. Der er en anden mentalitet. Jeg havde spillet næsten 100 kampe for Hajduk, og anføreren var noteret for omkring 200, så jeg kunne godt have håbet på lidt mere respekt. Kunne vi ikke bare have nøjes med måske at sidde på tribunen til kampene? At vi skulle ned på B-holdet var lidt voldsomt, synes jeg.
– Det første, jeg gjorde, var at ringe til min fysiske træner. Jeg følte ikke, at niveauet på B-holdet var så passende, så jeg ville gerne gøre en ekstra indsats for at holde mig skarp til en ny klub, siger Bassel Jradi.
28-årige Bassel Jradi er ikke et særlig kendt navn i dansk fodbold.
I 2014 tog han til Norge og Strømsgodset, og lige siden har han været i udlandet. Han er desuden landsholdsspiller for Libanon, som han har valgt at spille for qua sine forældres ophav.
Han håber imidlertid, at han engang i fremtiden kan vende retur til Danmark.
– Jeg har det rigtig godt i udlandet, men planen er, at jeg gerne vil slutte min karriere i Danmark, siger Bassel Jradi til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg tog til udlandet i en meget ung alder, og jeg spillede kun fem kampe for FC Nordsjælland. Det er nok meget naturligt, at folk ikke rigtigt kender mig i Danmark, men jeg har spillet på alle danske ungdomslandshold. Man bliver måske lidt glemt, når man tager til udlandet tidligt, og det ikke lige er Bundesligaen eller Serie A, man tager til.
Bassel Jradi har fået en forrygende start på opholdet i Apollon Limassol, hvor han trænes af Alexander Zorniger – læs mere her.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW
