Dansker blev smidt af holdet sammen med anføreren

Dansk-libaneseren Bassel Jradi havde en god tid i kroatiske Hajduk Split, som dog sluttede med, at han blev smidt på reserveholdet.



Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Bassel Jradi er denne sommer skiftet til Apollon Limassol på Cypern efter at have tilbragt de seneste tre år i den kroatiske storklub Hajduk Split.

Danskeren opnåede 81 kampe for kroaterne, hvor han længe var en vigtig brik på holdet, men i sin sidste tid slet ikke var i nærheden af førsteholdet. End ikke på træningsbanen.

Sammen med klubbens anfører Mijo Caktas blev Bassel Jradi fra den ene dag til den anden smidt ned på reserveholdet.

– Hverken jeg eller anføreren kunne nå til enighed med klubben om en ny kontrakt, og så blev vi smidt ned på andetholdet, hvor vi trænede i fire måneder. Klubben ville rydde op og have fokus på næste sæson, så dem, som ikke skulle med videre, røg ned i B-truppen, forklarer Bassel Jradi til tipsbladet.dk.

Han fastslår, at han alt i alt havde en både god og lærerig tid i Hajduk Split, men han blev forbavset over klubbens ageren, da det stod klart, at den danske offensivspiller ikke ville forlænge sin kontrakt.

– Min mening er, at det er en usædvanlig måde at agere på, men sådan ser man ikke på det i Kroatien. Der er en anden mentalitet. Jeg havde spillet næsten 100 kampe for Hajduk, og anføreren var noteret for omkring 200, så jeg kunne godt have håbet på lidt mere respekt. Kunne vi ikke bare have nøjes med måske at sidde på tribunen til kampene? At vi skulle ned på B-holdet var lidt voldsomt, synes jeg.

– Det første, jeg gjorde, var at ringe til min fysiske træner. Jeg følte ikke, at niveauet på B-holdet var så passende, så jeg ville gerne gøre en ekstra indsats for at holde mig skarp til en ny klub, siger Bassel Jradi.

28-årige Bassel Jradi er ikke et særlig kendt navn i dansk fodbold.

I 2014 tog han til Norge og Strømsgodset, og lige siden har han været i udlandet. Han er desuden landsholdsspiller for Libanon, som han har valgt at spille for qua sine forældres ophav.

Han håber imidlertid, at han engang i fremtiden kan vende retur til Danmark.

– Jeg har det rigtig godt i udlandet, men planen er, at jeg gerne vil slutte min karriere i Danmark, siger Bassel Jradi til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg tog til udlandet i en meget ung alder, og jeg spillede kun fem kampe for FC Nordsjælland. Det er nok meget naturligt, at folk ikke rigtigt kender mig i Danmark, men jeg har spillet på alle danske ungdomslandshold. Man bliver måske lidt glemt, når man tager til udlandet tidligt, og det ikke lige er Bundesligaen eller Serie A, man tager til.

Bassel Jradi har fået en forrygende start på opholdet i Apollon Limassol, hvor han trænes af Alexander Zorniger – læs mere her.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

LIVE: FCK smider sejren

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘FC København er Danmarks gigant’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FC København – Lyngby BK

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’