Dansker blev smidt af holdet sammen med anføreren

Dansk-libaneseren Bassel Jradi havde en god tid i kroatiske Hajduk Split, som dog sluttede med, at han blev smidt på reserveholdet.



Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Bassel Jradi er denne sommer skiftet til Apollon Limassol på Cypern efter at have tilbragt de seneste tre år i den kroatiske storklub Hajduk Split.

Danskeren opnåede 81 kampe for kroaterne, hvor han længe var en vigtig brik på holdet, men i sin sidste tid slet ikke var i nærheden af førsteholdet. End ikke på træningsbanen.

Sammen med klubbens anfører Mijo Caktas blev Bassel Jradi fra den ene dag til den anden smidt ned på reserveholdet.

– Hverken jeg eller anføreren kunne nå til enighed med klubben om en ny kontrakt, og så blev vi smidt ned på andetholdet, hvor vi trænede i fire måneder. Klubben ville rydde op og have fokus på næste sæson, så dem, som ikke skulle med videre, røg ned i B-truppen, forklarer Bassel Jradi til tipsbladet.dk.

Han fastslår, at han alt i alt havde en både god og lærerig tid i Hajduk Split, men han blev forbavset over klubbens ageren, da det stod klart, at den danske offensivspiller ikke ville forlænge sin kontrakt.

– Min mening er, at det er en usædvanlig måde at agere på, men sådan ser man ikke på det i Kroatien. Der er en anden mentalitet. Jeg havde spillet næsten 100 kampe for Hajduk, og anføreren var noteret for omkring 200, så jeg kunne godt have håbet på lidt mere respekt. Kunne vi ikke bare have nøjes med måske at sidde på tribunen til kampene? At vi skulle ned på B-holdet var lidt voldsomt, synes jeg.

– Det første, jeg gjorde, var at ringe til min fysiske træner. Jeg følte ikke, at niveauet på B-holdet var så passende, så jeg ville gerne gøre en ekstra indsats for at holde mig skarp til en ny klub, siger Bassel Jradi.

28-årige Bassel Jradi er ikke et særlig kendt navn i dansk fodbold.

I 2014 tog han til Norge og Strømsgodset, og lige siden har han været i udlandet. Han er desuden landsholdsspiller for Libanon, som han har valgt at spille for qua sine forældres ophav.

Han håber imidlertid, at han engang i fremtiden kan vende retur til Danmark.

– Jeg har det rigtig godt i udlandet, men planen er, at jeg gerne vil slutte min karriere i Danmark, siger Bassel Jradi til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg tog til udlandet i en meget ung alder, og jeg spillede kun fem kampe for FC Nordsjælland. Det er nok meget naturligt, at folk ikke rigtigt kender mig i Danmark, men jeg har spillet på alle danske ungdomslandshold. Man bliver måske lidt glemt, når man tager til udlandet tidligt, og det ikke lige er Bundesligaen eller Serie A, man tager til.

Bassel Jradi har fået en forrygende start på opholdet i Apollon Limassol, hvor han trænes af Alexander Zorniger – læs mere her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Aston Villa – Nottingham Forest

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’