Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Bassel Jradi er denne sommer skiftet til Apollon Limassol på Cypern efter at have tilbragt de seneste tre år i den kroatiske storklub Hajduk Split.
Danskeren opnåede 81 kampe for kroaterne, hvor han længe var en vigtig brik på holdet, men i sin sidste tid slet ikke var i nærheden af førsteholdet. End ikke på træningsbanen.
Sammen med klubbens anfører Mijo Caktas blev Bassel Jradi fra den ene dag til den anden smidt ned på reserveholdet.
– Hverken jeg eller anføreren kunne nå til enighed med klubben om en ny kontrakt, og så blev vi smidt ned på andetholdet, hvor vi trænede i fire måneder. Klubben ville rydde op og have fokus på næste sæson, så dem, som ikke skulle med videre, røg ned i B-truppen, forklarer Bassel Jradi til tipsbladet.dk.
Han fastslår, at han alt i alt havde en både god og lærerig tid i Hajduk Split, men han blev forbavset over klubbens ageren, da det stod klart, at den danske offensivspiller ikke ville forlænge sin kontrakt.
– Min mening er, at det er en usædvanlig måde at agere på, men sådan ser man ikke på det i Kroatien. Der er en anden mentalitet. Jeg havde spillet næsten 100 kampe for Hajduk, og anføreren var noteret for omkring 200, så jeg kunne godt have håbet på lidt mere respekt. Kunne vi ikke bare have nøjes med måske at sidde på tribunen til kampene? At vi skulle ned på B-holdet var lidt voldsomt, synes jeg.
– Det første, jeg gjorde, var at ringe til min fysiske træner. Jeg følte ikke, at niveauet på B-holdet var så passende, så jeg ville gerne gøre en ekstra indsats for at holde mig skarp til en ny klub, siger Bassel Jradi.
28-årige Bassel Jradi er ikke et særlig kendt navn i dansk fodbold.
I 2014 tog han til Norge og Strømsgodset, og lige siden har han været i udlandet. Han er desuden landsholdsspiller for Libanon, som han har valgt at spille for qua sine forældres ophav.
Han håber imidlertid, at han engang i fremtiden kan vende retur til Danmark.
– Jeg har det rigtig godt i udlandet, men planen er, at jeg gerne vil slutte min karriere i Danmark, siger Bassel Jradi til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg tog til udlandet i en meget ung alder, og jeg spillede kun fem kampe for FC Nordsjælland. Det er nok meget naturligt, at folk ikke rigtigt kender mig i Danmark, men jeg har spillet på alle danske ungdomslandshold. Man bliver måske lidt glemt, når man tager til udlandet tidligt, og det ikke lige er Bundesligaen eller Serie A, man tager til.
Bassel Jradi har fået en forrygende start på opholdet i Apollon Limassol, hvor han trænes af Alexander Zorniger – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS
