Dansker blev smidt af holdet sammen med anføreren

Dansk-libaneseren Bassel Jradi havde en god tid i kroatiske Hajduk Split, som dog sluttede med, at han blev smidt på reserveholdet.



Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Bassel Jradi er denne sommer skiftet til Apollon Limassol på Cypern efter at have tilbragt de seneste tre år i den kroatiske storklub Hajduk Split.

Danskeren opnåede 81 kampe for kroaterne, hvor han længe var en vigtig brik på holdet, men i sin sidste tid slet ikke var i nærheden af førsteholdet. End ikke på træningsbanen.

Sammen med klubbens anfører Mijo Caktas blev Bassel Jradi fra den ene dag til den anden smidt ned på reserveholdet.

– Hverken jeg eller anføreren kunne nå til enighed med klubben om en ny kontrakt, og så blev vi smidt ned på andetholdet, hvor vi trænede i fire måneder. Klubben ville rydde op og have fokus på næste sæson, så dem, som ikke skulle med videre, røg ned i B-truppen, forklarer Bassel Jradi til tipsbladet.dk.

Han fastslår, at han alt i alt havde en både god og lærerig tid i Hajduk Split, men han blev forbavset over klubbens ageren, da det stod klart, at den danske offensivspiller ikke ville forlænge sin kontrakt.

– Min mening er, at det er en usædvanlig måde at agere på, men sådan ser man ikke på det i Kroatien. Der er en anden mentalitet. Jeg havde spillet næsten 100 kampe for Hajduk, og anføreren var noteret for omkring 200, så jeg kunne godt have håbet på lidt mere respekt. Kunne vi ikke bare have nøjes med måske at sidde på tribunen til kampene? At vi skulle ned på B-holdet var lidt voldsomt, synes jeg.

– Det første, jeg gjorde, var at ringe til min fysiske træner. Jeg følte ikke, at niveauet på B-holdet var så passende, så jeg ville gerne gøre en ekstra indsats for at holde mig skarp til en ny klub, siger Bassel Jradi.

28-årige Bassel Jradi er ikke et særlig kendt navn i dansk fodbold.

I 2014 tog han til Norge og Strømsgodset, og lige siden har han været i udlandet. Han er desuden landsholdsspiller for Libanon, som han har valgt at spille for qua sine forældres ophav.

Han håber imidlertid, at han engang i fremtiden kan vende retur til Danmark.

– Jeg har det rigtig godt i udlandet, men planen er, at jeg gerne vil slutte min karriere i Danmark, siger Bassel Jradi til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg tog til udlandet i en meget ung alder, og jeg spillede kun fem kampe for FC Nordsjælland. Det er nok meget naturligt, at folk ikke rigtigt kender mig i Danmark, men jeg har spillet på alle danske ungdomslandshold. Man bliver måske lidt glemt, når man tager til udlandet tidligt, og det ikke lige er Bundesligaen eller Serie A, man tager til.

Bassel Jradi har fået en forrygende start på opholdet i Apollon Limassol, hvor han trænes af Alexander Zorniger – læs mere her.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Kæmpe Superliga-comeback

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Stemningen i FCK er håbløs!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Tidligere FCK-talent skifter

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

OB – FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Cooper afslører: Han starter inde

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

AGF-profil overvejer karrierestop



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

– Pinligt for rigtig mange at se

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

UEFA med ny stor FC København-straf

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Vejle får fredagstæv i Farum

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’