Dansker drømmer om at spille for Valencia

Silkeborg-spilleren Oskar Boesen er født og opvokset i Spanien. Hans store drøm er at spille for Valencia en dag.



Han er ukendt for de fleste i Danmark, men ikke mange danske fodboldspillere har oplevet at lave et stort interview med det spanske medie AS.

19-årige Oskar Boesen spiller til dagligt for Silkeborg IF, men hans historie har i den grad rødder i det spanske.

Midtbanespilleren er født og opvokset i Valencia, og derfor har han et godt kendskab til spansk fodbold, inden Danmarks opgør mod Spanien fredag aften.

Samtidig er opvæksten i Valencia et tema, da byen har været hårdt ramt af forfærdelige oversvømmelser og efterfølgende ødelæggelser de senere uger. Noget, som også fylder i artiklen fra Spanien.

– Jeg har oplevet tragedien med dyb sorg, meget smerte og hjælpeløshed over, at jeg ikke kunne være der for at hjælpe. Det er mit land, og jeg har venner og familie og minder der. At se folk lide ødelægger mig indeni i. 

– Til jul vil jeg returnere for at hjælpe på alle de måder, jeg kan, for jeg forestiller mig, at der stadig er meget at gøre, siger Oskar Boesen til AS om katastrofen i Valencia.

283911

Foto: Alamy

Midtbanespilleren fra Silkeborg boede de første 15 år af sit liv i Spanien, men han er kun dansk statsborger.

Alligevel er han diplomatisk, når det kommer til fredagens landskamp.

– Jeg er dansker, bor i Danmark og spiller på U19-landsholdet. Men jeg vil aldrig have, at Spanien taber. Helt ærligt, jeg ved ikke, hvem jeg tror vinder. Jeg tror, jeg satser på 1-1, siger Oskar Boesen.

På det personlige plan er han på førsteholdet i Silkeborg IF og kan se tilbage på ni førsteholdskampe i denne sæson. Hvis karrieren bliver stor, og Boesen rækker ud efter udlandet, er drømmen en klub i Spanien:

– Det er at spille på Mestalla en dag iført Valencia-trøjen, siger han om sin store drøm.

Oskar Boesen har kontrakt med Silkeborg IF frem til sommeren 2027. I første omgang skal han forsøge at bide sig fast på midtbanen hos Kent Nielsens mandskab.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

‘Horsens var et helvede’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Thomas Frank: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Skamroses af Thomas Nørgaard

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

‘Det var verdens undergang’

Begejstret for Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Tuchel forsvarer sin taktik

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Derfor trækker FC København-transfer ud