Dansker drømmer om at spille for Valencia

Silkeborg-spilleren Oskar Boesen er født og opvokset i Spanien. Hans store drøm er at spille for Valencia en dag.



Han er ukendt for de fleste i Danmark, men ikke mange danske fodboldspillere har oplevet at lave et stort interview med det spanske medie AS.

19-årige Oskar Boesen spiller til dagligt for Silkeborg IF, men hans historie har i den grad rødder i det spanske.

Midtbanespilleren er født og opvokset i Valencia, og derfor har han et godt kendskab til spansk fodbold, inden Danmarks opgør mod Spanien fredag aften.

Samtidig er opvæksten i Valencia et tema, da byen har været hårdt ramt af forfærdelige oversvømmelser og efterfølgende ødelæggelser de senere uger. Noget, som også fylder i artiklen fra Spanien.

– Jeg har oplevet tragedien med dyb sorg, meget smerte og hjælpeløshed over, at jeg ikke kunne være der for at hjælpe. Det er mit land, og jeg har venner og familie og minder der. At se folk lide ødelægger mig indeni i. 

– Til jul vil jeg returnere for at hjælpe på alle de måder, jeg kan, for jeg forestiller mig, at der stadig er meget at gøre, siger Oskar Boesen til AS om katastrofen i Valencia.

283911

Foto: Alamy

Midtbanespilleren fra Silkeborg boede de første 15 år af sit liv i Spanien, men han er kun dansk statsborger.

Alligevel er han diplomatisk, når det kommer til fredagens landskamp.

– Jeg er dansker, bor i Danmark og spiller på U19-landsholdet. Men jeg vil aldrig have, at Spanien taber. Helt ærligt, jeg ved ikke, hvem jeg tror vinder. Jeg tror, jeg satser på 1-1, siger Oskar Boesen.

På det personlige plan er han på førsteholdet i Silkeborg IF og kan se tilbage på ni førsteholdskampe i denne sæson. Hvis karrieren bliver stor, og Boesen rækker ud efter udlandet, er drømmen en klub i Spanien:

– Det er at spille på Mestalla en dag iført Valencia-trøjen, siger han om sin store drøm.

Oskar Boesen har kontrakt med Silkeborg IF frem til sommeren 2027. I første omgang skal han forsøge at bide sig fast på midtbanen hos Kent Nielsens mandskab.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

FC København – Lyngby BK

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen