Dansker drømmer om at spille for Valencia

Silkeborg-spilleren Oskar Boesen er født og opvokset i Spanien. Hans store drøm er at spille for Valencia en dag.



Han er ukendt for de fleste i Danmark, men ikke mange danske fodboldspillere har oplevet at lave et stort interview med det spanske medie AS.

19-årige Oskar Boesen spiller til dagligt for Silkeborg IF, men hans historie har i den grad rødder i det spanske.

Midtbanespilleren er født og opvokset i Valencia, og derfor har han et godt kendskab til spansk fodbold, inden Danmarks opgør mod Spanien fredag aften.

Samtidig er opvæksten i Valencia et tema, da byen har været hårdt ramt af forfærdelige oversvømmelser og efterfølgende ødelæggelser de senere uger. Noget, som også fylder i artiklen fra Spanien.

– Jeg har oplevet tragedien med dyb sorg, meget smerte og hjælpeløshed over, at jeg ikke kunne være der for at hjælpe. Det er mit land, og jeg har venner og familie og minder der. At se folk lide ødelægger mig indeni i. 

– Til jul vil jeg returnere for at hjælpe på alle de måder, jeg kan, for jeg forestiller mig, at der stadig er meget at gøre, siger Oskar Boesen til AS om katastrofen i Valencia.

283911

Foto: Alamy

Midtbanespilleren fra Silkeborg boede de første 15 år af sit liv i Spanien, men han er kun dansk statsborger.

Alligevel er han diplomatisk, når det kommer til fredagens landskamp.

– Jeg er dansker, bor i Danmark og spiller på U19-landsholdet. Men jeg vil aldrig have, at Spanien taber. Helt ærligt, jeg ved ikke, hvem jeg tror vinder. Jeg tror, jeg satser på 1-1, siger Oskar Boesen.

På det personlige plan er han på førsteholdet i Silkeborg IF og kan se tilbage på ni førsteholdskampe i denne sæson. Hvis karrieren bliver stor, og Boesen rækker ud efter udlandet, er drømmen en klub i Spanien:

– Det er at spille på Mestalla en dag iført Valencia-trøjen, siger han om sin store drøm.

Oskar Boesen har kontrakt med Silkeborg IF frem til sommeren 2027. I første omgang skal han forsøge at bide sig fast på midtbanen hos Kent Nielsens mandskab.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Tjekkiet – Mexico

Åbner op for sommertransfer

Marokko – Haiti

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ny bejler til dansk guldfugl

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion