Han er ukendt for de fleste i Danmark, men ikke mange danske fodboldspillere har oplevet at lave et stort interview med det spanske medie AS.
19-årige Oskar Boesen spiller til dagligt for Silkeborg IF, men hans historie har i den grad rødder i det spanske.
Midtbanespilleren er født og opvokset i Valencia, og derfor har han et godt kendskab til spansk fodbold, inden Danmarks opgør mod Spanien fredag aften.
Samtidig er opvæksten i Valencia et tema, da byen har været hårdt ramt af forfærdelige oversvømmelser og efterfølgende ødelæggelser de senere uger. Noget, som også fylder i artiklen fra Spanien.
– Jeg har oplevet tragedien med dyb sorg, meget smerte og hjælpeløshed over, at jeg ikke kunne være der for at hjælpe. Det er mit land, og jeg har venner og familie og minder der. At se folk lide ødelægger mig indeni i.
– Til jul vil jeg returnere for at hjælpe på alle de måder, jeg kan, for jeg forestiller mig, at der stadig er meget at gøre, siger Oskar Boesen til AS om katastrofen i Valencia.

Midtbanespilleren fra Silkeborg boede de første 15 år af sit liv i Spanien, men han er kun dansk statsborger.
Alligevel er han diplomatisk, når det kommer til fredagens landskamp.
– Jeg er dansker, bor i Danmark og spiller på U19-landsholdet. Men jeg vil aldrig have, at Spanien taber. Helt ærligt, jeg ved ikke, hvem jeg tror vinder. Jeg tror, jeg satser på 1-1, siger Oskar Boesen.
På det personlige plan er han på førsteholdet i Silkeborg IF og kan se tilbage på ni førsteholdskampe i denne sæson. Hvis karrieren bliver stor, og Boesen rækker ud efter udlandet, er drømmen en klub i Spanien:
– Det er at spille på Mestalla en dag iført Valencia-trøjen, siger han om sin store drøm.
Oskar Boesen har kontrakt med Silkeborg IF frem til sommeren 2027. I første omgang skal han forsøge at bide sig fast på midtbanen hos Kent Nielsens mandskab.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER