Dansker drømmer om at spille for Valencia

Silkeborg-spilleren Oskar Boesen er født og opvokset i Spanien. Hans store drøm er at spille for Valencia en dag.



Han er ukendt for de fleste i Danmark, men ikke mange danske fodboldspillere har oplevet at lave et stort interview med det spanske medie AS.

19-årige Oskar Boesen spiller til dagligt for Silkeborg IF, men hans historie har i den grad rødder i det spanske.

Midtbanespilleren er født og opvokset i Valencia, og derfor har han et godt kendskab til spansk fodbold, inden Danmarks opgør mod Spanien fredag aften.

Samtidig er opvæksten i Valencia et tema, da byen har været hårdt ramt af forfærdelige oversvømmelser og efterfølgende ødelæggelser de senere uger. Noget, som også fylder i artiklen fra Spanien.

– Jeg har oplevet tragedien med dyb sorg, meget smerte og hjælpeløshed over, at jeg ikke kunne være der for at hjælpe. Det er mit land, og jeg har venner og familie og minder der. At se folk lide ødelægger mig indeni i. 

– Til jul vil jeg returnere for at hjælpe på alle de måder, jeg kan, for jeg forestiller mig, at der stadig er meget at gøre, siger Oskar Boesen til AS om katastrofen i Valencia.

283911

Foto: Alamy

Midtbanespilleren fra Silkeborg boede de første 15 år af sit liv i Spanien, men han er kun dansk statsborger.

Alligevel er han diplomatisk, når det kommer til fredagens landskamp.

– Jeg er dansker, bor i Danmark og spiller på U19-landsholdet. Men jeg vil aldrig have, at Spanien taber. Helt ærligt, jeg ved ikke, hvem jeg tror vinder. Jeg tror, jeg satser på 1-1, siger Oskar Boesen.

På det personlige plan er han på førsteholdet i Silkeborg IF og kan se tilbage på ni førsteholdskampe i denne sæson. Hvis karrieren bliver stor, og Boesen rækker ud efter udlandet, er drømmen en klub i Spanien:

– Det er at spille på Mestalla en dag iført Valencia-trøjen, siger han om sin store drøm.

Oskar Boesen har kontrakt med Silkeborg IF frem til sommeren 2027. I første omgang skal han forsøge at bide sig fast på midtbanen hos Kent Nielsens mandskab.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpebud på 16-årig

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Laudrup stopper på TV 2

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller