Dansker hjælper norsk tophold videre i EL-kvalifikationen

Philip Zinckernagel var med to mål med til at sende Bodø/Glimt videre i Europa League-kvalifikationen.



Philip Zinckernagel fortsatte torsdag sin gode målform for norske Bodø/Glimt.

Den tidligere Sønderjyske-spiller scorede således to gange i sit holds overbevisende 6-1-sejr over Kauno Zalgiris fra Litauen i Europa League-kvalifikationens første runde.

Zinckernagel er nu oppe på 11 mål i 16 kampe i denne sæson, hvor han også har lavet imponerende 15 assister.

Danskeren åbnede målscoringen cirka midtvejs i første halvleg og fulgte op ved også at gøre det til 2-0 lidt efter. Han lod sig udskifte med cirka et kvarter tilbage af den ordinære spilletid.

Zinckernagels landsmand Kasper Junker så kampen fra udskiftningsbænken. Sammy Skytte, der også spiller for Bodø/Glimt, var ikke med i kamptruppen.

Torsdagens sejr sender Bodø/Glimt videre til anden kvalifikationsrunde til Europa League-gruppespillet, som holdet skal vinde tre kampe mere for at nå.

Det blev altså til endnu en storsejr for Bodø/Glimt. Det har langt fra været en sjældenhed i denne sæson for nordmændene, der har fået en flyvende start på den bedste norske fodboldrække, Eliteserien.

Her er det blevet til 13 sejre i 15 kampe. Holdet har endnu ikke tabt og ligger på en komfortabel førsteplads med syv point ned til nærmeste efterfølger.

Bodø/Glimt har i de 15 ligakampe scoret hele 53 mål, et gennemsnit på cirka 3,5 per kamp. Kasper Junker og Philip Zinckernagel har scoret henholdsvis 11 og 9 gange i ligaen.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Snart kan det give rødt kort

Afvist – Brøndby undrer sig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’