‘Dansker’ i choksejr over Jon Dahl: Far var glad

Danskfødte Mathias Olesen var for et par uger siden med til at sikre Luxembourg en sensationel sejr over Sverige og Jon Dahl Tomasson.



Der var ganske vist “kun” tale om en venskabskamp, men Sverige leverede et decideret flovt resultat for et par uger siden, da holdet tabte 0-1 til Luxembourg.

Resultatet efterlod den svenske landstræner Jon Dahl Tomasson med røde ører, men på samme stadion gik en anden – og straks mere ukendt – dansker rundt med et kæmpe smil på læben.

Mathias Olesen, der er født i København af danske forældre, spiller til dagligt på Luxembourgs landshold, og han var med i 73 minutter mod Sverige – hans landskamp nummer 29 for lilleputnationen.

– Det var rigtig fedt at slå Sverige. Vi har lige været igennem en ret træls Nations League med skuffende resultater, som kom på bagkant af en EM-kvalifikation, hvor vi gjorde det rigtig godt og var tæt på komme til EM. Så det var fedt at komme tilbage på sporet med sejren over Sverige, siger Mathias Olesen til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi spillede en god kamp og kunne have vundet både 2-0 og 3-0 efter min mening. Sverige havde et par store chancer i starten, men vi var gode på kontraer og dødbolde. Det var en god kamp fra vores side, og vi kan virkelig bruge den positivt inden VM-kvalen.

At det lykkedes at få skovlen under Jon Dahl Tomasson bragte stor glæde i familien Olesen.

– Jeg er lige ung nok til at kunne huske ham sådan rigtigt som spiller, men min far har fortalt en helt masse om ham, og han syntes da, det var fedt, at jeg var med til at slå en dansk legende som Jon Dahl Tomasson, lyder det fra landsholdsspilleren fra Luxembourg.

Den 24-årige midtbanespiller var tre dage efter triumfen mod Sverige med til at tabe 1-3 til Schweiz, så træerne vokser trods alt ikke ind i himlen i Luxembourg, men der er god grund til at holde øje med holdet de kommende år, fastslår Mathias Olesen.

– Der har været en vild udvikling, og alene de seneste fem år er det gået rigtig stærkt. Vi er stadig et relativt ung hold, og der bliver ved med at komme dygtige, unge spillere op, så fremtiden tegner meget lys for luxembourgsk fodbold, vil jeg sige.

I fremtiden håber Mathias Olesen, der flyttede fra Danmark til Luxembourg som seks-årig, at han får mulighed for at spille en kamp mod det danske landshold i Parken.

– Det kunne være rigtigt sjovt at møde Danmark. Luxembourg mødte Danmark for nogle år siden (I 2019, red.), men da var jeg kun 18 år og desværre ikke udtaget til landsholdet. Forhåbentlig får jeg chancen på et tidspunkt, siger han.

Mathias Olesen tørner til dagligt ud for tyske FC Köln.







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Remis i Basel

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘FC København var en mulighed’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

‘Derfra moser vi dem’

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Helt på røven over Victor Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF