Der var ganske vist “kun” tale om en venskabskamp, men Sverige leverede et decideret flovt resultat for et par uger siden, da holdet tabte 0-1 til Luxembourg.
Resultatet efterlod den svenske landstræner Jon Dahl Tomasson med røde ører, men på samme stadion gik en anden – og straks mere ukendt – dansker rundt med et kæmpe smil på læben.
Mathias Olesen, der er født i København af danske forældre, spiller til dagligt på Luxembourgs landshold, og han var med i 73 minutter mod Sverige – hans landskamp nummer 29 for lilleputnationen.
– Det var rigtig fedt at slå Sverige. Vi har lige været igennem en ret træls Nations League med skuffende resultater, som kom på bagkant af en EM-kvalifikation, hvor vi gjorde det rigtig godt og var tæt på komme til EM. Så det var fedt at komme tilbage på sporet med sejren over Sverige, siger Mathias Olesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi spillede en god kamp og kunne have vundet både 2-0 og 3-0 efter min mening. Sverige havde et par store chancer i starten, men vi var gode på kontraer og dødbolde. Det var en god kamp fra vores side, og vi kan virkelig bruge den positivt inden VM-kvalen.
At det lykkedes at få skovlen under Jon Dahl Tomasson bragte stor glæde i familien Olesen.
– Jeg er lige ung nok til at kunne huske ham sådan rigtigt som spiller, men min far har fortalt en helt masse om ham, og han syntes da, det var fedt, at jeg var med til at slå en dansk legende som Jon Dahl Tomasson, lyder det fra landsholdsspilleren fra Luxembourg.
Den 24-årige midtbanespiller var tre dage efter triumfen mod Sverige med til at tabe 1-3 til Schweiz, så træerne vokser trods alt ikke ind i himlen i Luxembourg, men der er god grund til at holde øje med holdet de kommende år, fastslår Mathias Olesen.
– Der har været en vild udvikling, og alene de seneste fem år er det gået rigtig stærkt. Vi er stadig et relativt ung hold, og der bliver ved med at komme dygtige, unge spillere op, så fremtiden tegner meget lys for luxembourgsk fodbold, vil jeg sige.
I fremtiden håber Mathias Olesen, der flyttede fra Danmark til Luxembourg som seks-årig, at han får mulighed for at spille en kamp mod det danske landshold i Parken.
– Det kunne være rigtigt sjovt at møde Danmark. Luxembourg mødte Danmark for nogle år siden (I 2019, red.), men da var jeg kun 18 år og desværre ikke udtaget til landsholdet. Forhåbentlig får jeg chancen på et tidspunkt, siger han.
Mathias Olesen tørner til dagligt ud for tyske FC Köln.
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
Landstræner uenig med Ronaldo
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
