Der var ganske vist “kun” tale om en venskabskamp, men Sverige leverede et decideret flovt resultat for et par uger siden, da holdet tabte 0-1 til Luxembourg.
Resultatet efterlod den svenske landstræner Jon Dahl Tomasson med røde ører, men på samme stadion gik en anden – og straks mere ukendt – dansker rundt med et kæmpe smil på læben.
Mathias Olesen, der er født i København af danske forældre, spiller til dagligt på Luxembourgs landshold, og han var med i 73 minutter mod Sverige – hans landskamp nummer 29 for lilleputnationen.
– Det var rigtig fedt at slå Sverige. Vi har lige været igennem en ret træls Nations League med skuffende resultater, som kom på bagkant af en EM-kvalifikation, hvor vi gjorde det rigtig godt og var tæt på komme til EM. Så det var fedt at komme tilbage på sporet med sejren over Sverige, siger Mathias Olesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi spillede en god kamp og kunne have vundet både 2-0 og 3-0 efter min mening. Sverige havde et par store chancer i starten, men vi var gode på kontraer og dødbolde. Det var en god kamp fra vores side, og vi kan virkelig bruge den positivt inden VM-kvalen.
At det lykkedes at få skovlen under Jon Dahl Tomasson bragte stor glæde i familien Olesen.
– Jeg er lige ung nok til at kunne huske ham sådan rigtigt som spiller, men min far har fortalt en helt masse om ham, og han syntes da, det var fedt, at jeg var med til at slå en dansk legende som Jon Dahl Tomasson, lyder det fra landsholdsspilleren fra Luxembourg.
Den 24-årige midtbanespiller var tre dage efter triumfen mod Sverige med til at tabe 1-3 til Schweiz, så træerne vokser trods alt ikke ind i himlen i Luxembourg, men der er god grund til at holde øje med holdet de kommende år, fastslår Mathias Olesen.
– Der har været en vild udvikling, og alene de seneste fem år er det gået rigtig stærkt. Vi er stadig et relativt ung hold, og der bliver ved med at komme dygtige, unge spillere op, så fremtiden tegner meget lys for luxembourgsk fodbold, vil jeg sige.
I fremtiden håber Mathias Olesen, der flyttede fra Danmark til Luxembourg som seks-årig, at han får mulighed for at spille en kamp mod det danske landshold i Parken.
– Det kunne være rigtigt sjovt at møde Danmark. Luxembourg mødte Danmark for nogle år siden (I 2019, red.), men da var jeg kun 18 år og desværre ikke udtaget til landsholdet. Forhåbentlig får jeg chancen på et tidspunkt, siger han.
Mathias Olesen tørner til dagligt ud for tyske FC Köln.
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
Her er Danmarks VM-gruppe
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
