Der var ganske vist “kun” tale om en venskabskamp, men Sverige leverede et decideret flovt resultat for et par uger siden, da holdet tabte 0-1 til Luxembourg.
Resultatet efterlod den svenske landstræner Jon Dahl Tomasson med røde ører, men på samme stadion gik en anden – og straks mere ukendt – dansker rundt med et kæmpe smil på læben.
Mathias Olesen, der er født i København af danske forældre, spiller til dagligt på Luxembourgs landshold, og han var med i 73 minutter mod Sverige – hans landskamp nummer 29 for lilleputnationen.
– Det var rigtig fedt at slå Sverige. Vi har lige været igennem en ret træls Nations League med skuffende resultater, som kom på bagkant af en EM-kvalifikation, hvor vi gjorde det rigtig godt og var tæt på komme til EM. Så det var fedt at komme tilbage på sporet med sejren over Sverige, siger Mathias Olesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi spillede en god kamp og kunne have vundet både 2-0 og 3-0 efter min mening. Sverige havde et par store chancer i starten, men vi var gode på kontraer og dødbolde. Det var en god kamp fra vores side, og vi kan virkelig bruge den positivt inden VM-kvalen.
At det lykkedes at få skovlen under Jon Dahl Tomasson bragte stor glæde i familien Olesen.
– Jeg er lige ung nok til at kunne huske ham sådan rigtigt som spiller, men min far har fortalt en helt masse om ham, og han syntes da, det var fedt, at jeg var med til at slå en dansk legende som Jon Dahl Tomasson, lyder det fra landsholdsspilleren fra Luxembourg.
Den 24-årige midtbanespiller var tre dage efter triumfen mod Sverige med til at tabe 1-3 til Schweiz, så træerne vokser trods alt ikke ind i himlen i Luxembourg, men der er god grund til at holde øje med holdet de kommende år, fastslår Mathias Olesen.
– Der har været en vild udvikling, og alene de seneste fem år er det gået rigtig stærkt. Vi er stadig et relativt ung hold, og der bliver ved med at komme dygtige, unge spillere op, så fremtiden tegner meget lys for luxembourgsk fodbold, vil jeg sige.
I fremtiden håber Mathias Olesen, der flyttede fra Danmark til Luxembourg som seks-årig, at han får mulighed for at spille en kamp mod det danske landshold i Parken.
– Det kunne være rigtigt sjovt at møde Danmark. Luxembourg mødte Danmark for nogle år siden (I 2019, red.), men da var jeg kun 18 år og desværre ikke udtaget til landsholdet. Forhåbentlig får jeg chancen på et tidspunkt, siger han.
Mathias Olesen tørner til dagligt ud for tyske FC Köln.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Kæmpe nyhed i udlandet
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Riemer melder stjerne klar
Sigter 32 personer for matchfixing
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
I chok over Steve Cooper-historie
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT