Der var ganske vist “kun” tale om en venskabskamp, men Sverige leverede et decideret flovt resultat for et par uger siden, da holdet tabte 0-1 til Luxembourg.
Resultatet efterlod den svenske landstræner Jon Dahl Tomasson med røde ører, men på samme stadion gik en anden – og straks mere ukendt – dansker rundt med et kæmpe smil på læben.
Mathias Olesen, der er født i København af danske forældre, spiller til dagligt på Luxembourgs landshold, og han var med i 73 minutter mod Sverige – hans landskamp nummer 29 for lilleputnationen.
– Det var rigtig fedt at slå Sverige. Vi har lige været igennem en ret træls Nations League med skuffende resultater, som kom på bagkant af en EM-kvalifikation, hvor vi gjorde det rigtig godt og var tæt på komme til EM. Så det var fedt at komme tilbage på sporet med sejren over Sverige, siger Mathias Olesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi spillede en god kamp og kunne have vundet både 2-0 og 3-0 efter min mening. Sverige havde et par store chancer i starten, men vi var gode på kontraer og dødbolde. Det var en god kamp fra vores side, og vi kan virkelig bruge den positivt inden VM-kvalen.
At det lykkedes at få skovlen under Jon Dahl Tomasson bragte stor glæde i familien Olesen.
– Jeg er lige ung nok til at kunne huske ham sådan rigtigt som spiller, men min far har fortalt en helt masse om ham, og han syntes da, det var fedt, at jeg var med til at slå en dansk legende som Jon Dahl Tomasson, lyder det fra landsholdsspilleren fra Luxembourg.
Den 24-årige midtbanespiller var tre dage efter triumfen mod Sverige med til at tabe 1-3 til Schweiz, så træerne vokser trods alt ikke ind i himlen i Luxembourg, men der er god grund til at holde øje med holdet de kommende år, fastslår Mathias Olesen.
– Der har været en vild udvikling, og alene de seneste fem år er det gået rigtig stærkt. Vi er stadig et relativt ung hold, og der bliver ved med at komme dygtige, unge spillere op, så fremtiden tegner meget lys for luxembourgsk fodbold, vil jeg sige.
I fremtiden håber Mathias Olesen, der flyttede fra Danmark til Luxembourg som seks-årig, at han får mulighed for at spille en kamp mod det danske landshold i Parken.
– Det kunne være rigtigt sjovt at møde Danmark. Luxembourg mødte Danmark for nogle år siden (I 2019, red.), men da var jeg kun 18 år og desværre ikke udtaget til landsholdet. Forhåbentlig får jeg chancen på et tidspunkt, siger han.
Mathias Olesen tørner til dagligt ud for tyske FC Köln.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER