Der var ganske vist “kun” tale om en venskabskamp, men Sverige leverede et decideret flovt resultat for et par uger siden, da holdet tabte 0-1 til Luxembourg.
Resultatet efterlod den svenske landstræner Jon Dahl Tomasson med røde ører, men på samme stadion gik en anden – og straks mere ukendt – dansker rundt med et kæmpe smil på læben.
Mathias Olesen, der er født i København af danske forældre, spiller til dagligt på Luxembourgs landshold, og han var med i 73 minutter mod Sverige – hans landskamp nummer 29 for lilleputnationen.
– Det var rigtig fedt at slå Sverige. Vi har lige været igennem en ret træls Nations League med skuffende resultater, som kom på bagkant af en EM-kvalifikation, hvor vi gjorde det rigtig godt og var tæt på komme til EM. Så det var fedt at komme tilbage på sporet med sejren over Sverige, siger Mathias Olesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi spillede en god kamp og kunne have vundet både 2-0 og 3-0 efter min mening. Sverige havde et par store chancer i starten, men vi var gode på kontraer og dødbolde. Det var en god kamp fra vores side, og vi kan virkelig bruge den positivt inden VM-kvalen.
At det lykkedes at få skovlen under Jon Dahl Tomasson bragte stor glæde i familien Olesen.
– Jeg er lige ung nok til at kunne huske ham sådan rigtigt som spiller, men min far har fortalt en helt masse om ham, og han syntes da, det var fedt, at jeg var med til at slå en dansk legende som Jon Dahl Tomasson, lyder det fra landsholdsspilleren fra Luxembourg.
Den 24-årige midtbanespiller var tre dage efter triumfen mod Sverige med til at tabe 1-3 til Schweiz, så træerne vokser trods alt ikke ind i himlen i Luxembourg, men der er god grund til at holde øje med holdet de kommende år, fastslår Mathias Olesen.
– Der har været en vild udvikling, og alene de seneste fem år er det gået rigtig stærkt. Vi er stadig et relativt ung hold, og der bliver ved med at komme dygtige, unge spillere op, så fremtiden tegner meget lys for luxembourgsk fodbold, vil jeg sige.
I fremtiden håber Mathias Olesen, der flyttede fra Danmark til Luxembourg som seks-årig, at han får mulighed for at spille en kamp mod det danske landshold i Parken.
– Det kunne være rigtigt sjovt at møde Danmark. Luxembourg mødte Danmark for nogle år siden (I 2019, red.), men da var jeg kun 18 år og desværre ikke udtaget til landsholdet. Forhåbentlig får jeg chancen på et tidspunkt, siger han.
Mathias Olesen tørner til dagligt ud for tyske FC Köln.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
Horsens kæmpede sig til point mod FCN
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT