Der var ganske vist “kun” tale om en venskabskamp, men Sverige leverede et decideret flovt resultat for et par uger siden, da holdet tabte 0-1 til Luxembourg.
Resultatet efterlod den svenske landstræner Jon Dahl Tomasson med røde ører, men på samme stadion gik en anden – og straks mere ukendt – dansker rundt med et kæmpe smil på læben.
Mathias Olesen, der er født i København af danske forældre, spiller til dagligt på Luxembourgs landshold, og han var med i 73 minutter mod Sverige – hans landskamp nummer 29 for lilleputnationen.
– Det var rigtig fedt at slå Sverige. Vi har lige været igennem en ret træls Nations League med skuffende resultater, som kom på bagkant af en EM-kvalifikation, hvor vi gjorde det rigtig godt og var tæt på komme til EM. Så det var fedt at komme tilbage på sporet med sejren over Sverige, siger Mathias Olesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi spillede en god kamp og kunne have vundet både 2-0 og 3-0 efter min mening. Sverige havde et par store chancer i starten, men vi var gode på kontraer og dødbolde. Det var en god kamp fra vores side, og vi kan virkelig bruge den positivt inden VM-kvalen.
At det lykkedes at få skovlen under Jon Dahl Tomasson bragte stor glæde i familien Olesen.
– Jeg er lige ung nok til at kunne huske ham sådan rigtigt som spiller, men min far har fortalt en helt masse om ham, og han syntes da, det var fedt, at jeg var med til at slå en dansk legende som Jon Dahl Tomasson, lyder det fra landsholdsspilleren fra Luxembourg.
Den 24-årige midtbanespiller var tre dage efter triumfen mod Sverige med til at tabe 1-3 til Schweiz, så træerne vokser trods alt ikke ind i himlen i Luxembourg, men der er god grund til at holde øje med holdet de kommende år, fastslår Mathias Olesen.
– Der har været en vild udvikling, og alene de seneste fem år er det gået rigtig stærkt. Vi er stadig et relativt ung hold, og der bliver ved med at komme dygtige, unge spillere op, så fremtiden tegner meget lys for luxembourgsk fodbold, vil jeg sige.
I fremtiden håber Mathias Olesen, der flyttede fra Danmark til Luxembourg som seks-årig, at han får mulighed for at spille en kamp mod det danske landshold i Parken.
– Det kunne være rigtigt sjovt at møde Danmark. Luxembourg mødte Danmark for nogle år siden (I 2019, red.), men da var jeg kun 18 år og desværre ikke udtaget til landsholdet. Forhåbentlig får jeg chancen på et tidspunkt, siger han.
Mathias Olesen tørner til dagligt ud for tyske FC Köln.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT