‘Dansker’ i choksejr over Jon Dahl: Far var glad

Danskfødte Mathias Olesen var for et par uger siden med til at sikre Luxembourg en sensationel sejr over Sverige og Jon Dahl Tomasson.



Der var ganske vist “kun” tale om en venskabskamp, men Sverige leverede et decideret flovt resultat for et par uger siden, da holdet tabte 0-1 til Luxembourg.

Resultatet efterlod den svenske landstræner Jon Dahl Tomasson med røde ører, men på samme stadion gik en anden – og straks mere ukendt – dansker rundt med et kæmpe smil på læben.

Mathias Olesen, der er født i København af danske forældre, spiller til dagligt på Luxembourgs landshold, og han var med i 73 minutter mod Sverige – hans landskamp nummer 29 for lilleputnationen.

– Det var rigtig fedt at slå Sverige. Vi har lige været igennem en ret træls Nations League med skuffende resultater, som kom på bagkant af en EM-kvalifikation, hvor vi gjorde det rigtig godt og var tæt på komme til EM. Så det var fedt at komme tilbage på sporet med sejren over Sverige, siger Mathias Olesen til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi spillede en god kamp og kunne have vundet både 2-0 og 3-0 efter min mening. Sverige havde et par store chancer i starten, men vi var gode på kontraer og dødbolde. Det var en god kamp fra vores side, og vi kan virkelig bruge den positivt inden VM-kvalen.

At det lykkedes at få skovlen under Jon Dahl Tomasson bragte stor glæde i familien Olesen.

– Jeg er lige ung nok til at kunne huske ham sådan rigtigt som spiller, men min far har fortalt en helt masse om ham, og han syntes da, det var fedt, at jeg var med til at slå en dansk legende som Jon Dahl Tomasson, lyder det fra landsholdsspilleren fra Luxembourg.

Den 24-årige midtbanespiller var tre dage efter triumfen mod Sverige med til at tabe 1-3 til Schweiz, så træerne vokser trods alt ikke ind i himlen i Luxembourg, men der er god grund til at holde øje med holdet de kommende år, fastslår Mathias Olesen.

– Der har været en vild udvikling, og alene de seneste fem år er det gået rigtig stærkt. Vi er stadig et relativt ung hold, og der bliver ved med at komme dygtige, unge spillere op, så fremtiden tegner meget lys for luxembourgsk fodbold, vil jeg sige.

I fremtiden håber Mathias Olesen, der flyttede fra Danmark til Luxembourg som seks-årig, at han får mulighed for at spille en kamp mod det danske landshold i Parken.

– Det kunne være rigtigt sjovt at møde Danmark. Luxembourg mødte Danmark for nogle år siden (I 2019, red.), men da var jeg kun 18 år og desværre ikke udtaget til landsholdet. Forhåbentlig får jeg chancen på et tidspunkt, siger han.

Mathias Olesen tørner til dagligt ud for tyske FC Köln.



Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Brendan Rodgers i chokskifte

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Målmand håber på Brøndby-transfer

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Hænger Chido Obi ud

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Lukas Lerager tæt på denne klub

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vildt skifte i Superligaen?

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow