Om under ti måneder udløber den danske forsvarsstjerne Andreas Christensens kontrakt med Chelsea, men ægteskabet mellem de to parter kan sagtens blive forlænget.
Efter en hård periode i klubben er danskeren nu klar til at forlænge sin kontrakt, fordi han indgår som en vigtig del af manager Thomas Tuchels planer. Det er en stor kontrast til tiden under eksmanager Frank Lampard, der ikke kiggede danskerens vej.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg havde en svær periode, inden Frank Lampard forlod klubben. Dengang så tingene anderledes ud. Men siden har vi vundet Champions League og den europæiske Super Cup, og de dygtigste spillere er kommet til Premier League, så jeg føler, at jeg er det rigtige sted.
– Jeg er glad for at være i Chelsea, for vi vinder trofæer, og jeg spiller en stor rolle. Det er super fedt at spille en stor rolle og være inde i varmen. Men det kan gå hurtigt, har jeg oplevet. Pludselig er der nogle andre, som præsterer eller får chancen, og så kan jeg havne ude i kulden igen, siger danskeren.
Det var i slutningen af januar, at tyske Thomas Tuchel overtog managerjobbet fra klubikonet Frank Lampard.
Andreas Christensen lader sit bagland om at stå for kontraktforhandlinger med Chelsea, og snakken er i gang.
– Det er svært at sige, hvad det ender med. Der bliver snakket en hel masse. Jeg vil ikke sige for meget, men jeg synes, at det ser godt ud. Jeg er glad for at være i Chelsea, siger den 25-årige dansker.
Fra nytår, når der er under seks måneder til kontraktudløb, kan han frit snakke med andre klubber om en kontrakt gældende fra 1. juli.
Aktuelt er han samlet med det danske fodboldlandshold, hvor han også er fast mand. Han forventes at starte inde tirsdag aften, når Danmark møder Israel i en topkamp i VM-kvalifikationen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
