Om under ti måneder udløber den danske forsvarsstjerne Andreas Christensens kontrakt med Chelsea, men ægteskabet mellem de to parter kan sagtens blive forlænget.
Efter en hård periode i klubben er danskeren nu klar til at forlænge sin kontrakt, fordi han indgår som en vigtig del af manager Thomas Tuchels planer. Det er en stor kontrast til tiden under eksmanager Frank Lampard, der ikke kiggede danskerens vej.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg havde en svær periode, inden Frank Lampard forlod klubben. Dengang så tingene anderledes ud. Men siden har vi vundet Champions League og den europæiske Super Cup, og de dygtigste spillere er kommet til Premier League, så jeg føler, at jeg er det rigtige sted.
– Jeg er glad for at være i Chelsea, for vi vinder trofæer, og jeg spiller en stor rolle. Det er super fedt at spille en stor rolle og være inde i varmen. Men det kan gå hurtigt, har jeg oplevet. Pludselig er der nogle andre, som præsterer eller får chancen, og så kan jeg havne ude i kulden igen, siger danskeren.
Det var i slutningen af januar, at tyske Thomas Tuchel overtog managerjobbet fra klubikonet Frank Lampard.
Andreas Christensen lader sit bagland om at stå for kontraktforhandlinger med Chelsea, og snakken er i gang.
– Det er svært at sige, hvad det ender med. Der bliver snakket en hel masse. Jeg vil ikke sige for meget, men jeg synes, at det ser godt ud. Jeg er glad for at være i Chelsea, siger den 25-årige dansker.
Fra nytår, når der er under seks måneder til kontraktudløb, kan han frit snakke med andre klubber om en kontrakt gældende fra 1. juli.
Aktuelt er han samlet med det danske fodboldlandshold, hvor han også er fast mand. Han forventes at starte inde tirsdag aften, når Danmark møder Israel i en topkamp i VM-kvalifikationen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Stor profil ude af Frankrig-brag
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
