Dansker ser rødt før mulig landsholdsdebut

Forud for sin mulige landsholdsdebut blev Lecce-spilleren Patrick Dorgu udvist for en hård tackling i Serie A.



Den danske teenager Patrick Dorgu fik ikke verdens bedste optakt til en mulig landsholdsdebut.

Lørdag aften blev 19-årige Dorgu, der til daglig spiller for Lecce i den italienske Serie A, sendt tidligt i bad i ligakampen mod Cagliari som følge af en overilet tackling.

Kort før pausen forsøgte danskeren at erobre bolden, men endte med at træde hårdt ned på Cagliari-spilleren Matteo Pratis vrist.

Modstanderen vred om på foden og rullede sig efterfølgende i græsset i smerte, inden han senere måtte udskiftes.

Dorgu blev i første omgang tildelt et gult kort for forseelsen.

Men efter at have set hændelsen igennem på video omstødte dommeren sin beslutning og fremviste i stedet det røde kort for Dorgu, som måtte forlade banen i skuffelse.

Lecce har tabt de to første ligakampe i sæsonen, men var forinden udvisningen kommet foran 1-0 i hjemmebaneopgøret, og den stilling holdt i hele anden halvleg trods en mand mindre på banen.

Patrick Dorgu er en blandt fem mulige debutanter i den trup, som den midlertidige trænerduo, Lars Knudsen og Daniel Agger, har udtaget til Danmarks kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.

Gustav Isaksen, der også er en del af den danske landsholdstrup, var i aktion for Lazio senere lørdag aften, da Rom-klubben spillede 2-2 hjemme mod AC Milan.

Fra anden halvlegs start kom Isaksen på banen, og den danske kantspiller var med til at vende 0-1 til en 2-1-føring efter scoringer af Lazio-angriberne Taty Castellanos og Boulaye Dia.

Milans indskiftede stjernespiller Rafael Leão sørgede for udligningen til slutresultatet 2-2 efter 72 minutter.

Drama var der i Napoli, som balancerede på randen af nederlag mod oprykkerne fra Parma indtil tillægstiden. Parma var længe foran 1-0, men så slog hjemmeholdet til to gange til slut og vandt.

Den indskiftede og nyindkøbte Napoli-angriber Romelu Lukaku udlignede til 1-1 to minutter inde i tillægstiden, inden Frank Anguissa blev matchvinder fire minutter senere for Antonio Contes tropper.

/ritzau/



Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

– Det har man nok aldrig set før

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Her er alle VM-grupperne

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Her er alle VM-puljerne

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er Danmarks VM-gruppe

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Saver United-stjerne over

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

DBU giver fans fem års karantæne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB