Den danske teenager Patrick Dorgu fik ikke verdens bedste optakt til en mulig landsholdsdebut.
Lørdag aften blev 19-årige Dorgu, der til daglig spiller for Lecce i den italienske Serie A, sendt tidligt i bad i ligakampen mod Cagliari som følge af en overilet tackling.
Kort før pausen forsøgte danskeren at erobre bolden, men endte med at træde hårdt ned på Cagliari-spilleren Matteo Pratis vrist.
Modstanderen vred om på foden og rullede sig efterfølgende i græsset i smerte, inden han senere måtte udskiftes.
Dorgu blev i første omgang tildelt et gult kort for forseelsen.
Men efter at have set hændelsen igennem på video omstødte dommeren sin beslutning og fremviste i stedet det røde kort for Dorgu, som måtte forlade banen i skuffelse.
Lecce har tabt de to første ligakampe i sæsonen, men var forinden udvisningen kommet foran 1-0 i hjemmebaneopgøret, og den stilling holdt i hele anden halvleg trods en mand mindre på banen.
Patrick Dorgu er en blandt fem mulige debutanter i den trup, som den midlertidige trænerduo, Lars Knudsen og Daniel Agger, har udtaget til Danmarks kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.
Gustav Isaksen, der også er en del af den danske landsholdstrup, var i aktion for Lazio senere lørdag aften, da Rom-klubben spillede 2-2 hjemme mod AC Milan.
Fra anden halvlegs start kom Isaksen på banen, og den danske kantspiller var med til at vende 0-1 til en 2-1-føring efter scoringer af Lazio-angriberne Taty Castellanos og Boulaye Dia.
Milans indskiftede stjernespiller Rafael Leão sørgede for udligningen til slutresultatet 2-2 efter 72 minutter.
Drama var der i Napoli, som balancerede på randen af nederlag mod oprykkerne fra Parma indtil tillægstiden. Parma var længe foran 1-0, men så slog hjemmeholdet til to gange til slut og vandt.
Den indskiftede og nyindkøbte Napoli-angriber Romelu Lukaku udlignede til 1-1 to minutter inde i tillægstiden, inden Frank Anguissa blev matchvinder fire minutter senere for Antonio Contes tropper.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL