Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Bassel Jradi forlader Thailand efter to gode år. De økonomiske vilkår i ligaen forringes kraftigt.



Bassel Jradi er færdig i thailandske Bangkok United, som han har tørnet ud for de seneste to år.

Det bekræfter den 31-årige offensivspiller over for Tipsbladet.

Bassel Jradi har kontraktudløb ved udgangen af juni, og den bliver ikke forlænget. Dansk-lebaneseren har gjort en god figur i denne sæson, hvor Bangkok United sluttede på andenpladsen med sølle et point op til mestrene fra Buriram United, men økonomien tillader ikke en forlængelse af kontrakten.

Fra næste sæson kan klubberne i Thailand se frem til at have langt færre midler at rutte med. Landets fodboldforbund har tabt en sag om TV-rettigheder, som betyder, at de TV-penge, der udbetales til klubberne, bliver cirka halveret. Dermed er det ikke længere muligt som udenlandsk spiller at tjene den samme gode løn.

– Jeg modtog flere tilbud fra Thailand, men det var på et helt andet niveau. Hvis jeg skal være så langt væk hjemmefra, skal det selvfølgelig også give mening økonomisk, siger Bassel Jradi til Tipsbladet.

Han fastslår, at han bestemt ikke har manglet noget de seneste par år.

– Top seks-klubberne kan betale godt, og top tre-klubberne kan betale rigtig godt. Der er mange spillere, om hvem man tænker “hvad laver du her?”, men det er fordi, at lønnen er god. Vi havde en brasilianer i sidste sæson, Vander Luis, som er sindssygt god. Han har spillet i Brasiliens bedste liga, og han er helt ekstrem. Han kan spille mange steder, og det kan være svært at forstå, hvad han laver i Thailand, men når man så hører hans løn, giver det mening.

Har én hjerteklub i Danmark

Hvad fremtiden bringer, ved den tidligere Superliga-spiller for FC Nordsjælland ikke.

Han fastslår, at formen er god, og han er derfor vældig optimistisk.

– Jeg er i daglig kontakt med min agent og ved, hvad der sker. Jeg tror først, der sker noget i slutningen af maj eller slutningen af juni, siger han og fastslår, at han er åben for at vende hjem til Danmark.

– Jeg er åben for det meste – både Danmark og udlandet. Jeg har hørt om lidt interesse fra både danske og udenlandske klubber, men jeg afventer og har is i maven. Det har heller ikke været så konkret indtil videre.

Bassel Jradi lægger ikke skjul på, at der især er én klub i Danmark, der står hans hjerte nært.

– Helt klart min barndomsklub B.93, hvor jeg spillede i 11 år. Det er der, jeg har fået min fodboldopvækst, og jeg følger stadig klubben meget tæt. Jeg var på stadion så sent som i fredags mod Vendsyssel. Jeg kunne helt sikkert godt se mig spille i B.93 på et eller andet tidspunkt.

En sindssyg oplevelse

For nu er kapitlet i det solbeskinnede Thailand lukket, og Bassel Jradi ser tilbage på en tid, han ikke ville have været foruden.

– Det har været en sindssyg oplevelse. Det var ikke et sted, jeg havde forventet at spille, men sådan er det i fodbold. Man ved aldrig, hvad der sker, og pludselig ender man i Thailand og ved ikke, hvad man skal forvente, men det har kun været en fed oplevelse i en god og professionel klub, siger offensivspilleren og tilføjer:

– Niveauet har overrasket mig. Det er ikke som Superligaen, men de første 70 minutter af kampene er højt niveau, mens de sidste 20 er knap så højt på grund af varmen. Jeg vil tro, at top tre-holdene i Thailand kunne begå sig i Superligaen, mens resten ville ligge i bunden af 1. division.

Bassel Jradi noterede sig for 13 mål og ni assists i 54 kampe for Bangkok United. Han har tidligere tørnet ud for Lillestrøm, Strømsgodset, Apollon Limassol og Hajduk Split i udlandet.



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Lothar Matthaüs storroser dansker

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dommerekspert: Det giver ingen mening

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Thomas Frank afviser at tale om det

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Tænker ikke på Danmarks landshold

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Det var fuldstændig galimatias!

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou