Bassel Jradi er færdig i thailandske Bangkok United, som han har tørnet ud for de seneste to år.
Det bekræfter den 31-årige offensivspiller over for Tipsbladet.
Bassel Jradi har kontraktudløb ved udgangen af juni, og den bliver ikke forlænget. Dansk-lebaneseren har gjort en god figur i denne sæson, hvor Bangkok United sluttede på andenpladsen med sølle et point op til mestrene fra Buriram United, men økonomien tillader ikke en forlængelse af kontrakten.
Fra næste sæson kan klubberne i Thailand se frem til at have langt færre midler at rutte med. Landets fodboldforbund har tabt en sag om TV-rettigheder, som betyder, at de TV-penge, der udbetales til klubberne, bliver cirka halveret. Dermed er det ikke længere muligt som udenlandsk spiller at tjene den samme gode løn.
– Jeg modtog flere tilbud fra Thailand, men det var på et helt andet niveau. Hvis jeg skal være så langt væk hjemmefra, skal det selvfølgelig også give mening økonomisk, siger Bassel Jradi til Tipsbladet.
Han fastslår, at han bestemt ikke har manglet noget de seneste par år.
– Top seks-klubberne kan betale godt, og top tre-klubberne kan betale rigtig godt. Der er mange spillere, om hvem man tænker “hvad laver du her?”, men det er fordi, at lønnen er god. Vi havde en brasilianer i sidste sæson, Vander Luis, som er sindssygt god. Han har spillet i Brasiliens bedste liga, og han er helt ekstrem. Han kan spille mange steder, og det kan være svært at forstå, hvad han laver i Thailand, men når man så hører hans løn, giver det mening.

Har én hjerteklub i Danmark
Hvad fremtiden bringer, ved den tidligere Superliga-spiller for FC Nordsjælland ikke.
Han fastslår, at formen er god, og han er derfor vældig optimistisk.
– Jeg er i daglig kontakt med min agent og ved, hvad der sker. Jeg tror først, der sker noget i slutningen af maj eller slutningen af juni, siger han og fastslår, at han er åben for at vende hjem til Danmark.
– Jeg er åben for det meste – både Danmark og udlandet. Jeg har hørt om lidt interesse fra både danske og udenlandske klubber, men jeg afventer og har is i maven. Det har heller ikke været så konkret indtil videre.
Bassel Jradi lægger ikke skjul på, at der især er én klub i Danmark, der står hans hjerte nært.
– Helt klart min barndomsklub B.93, hvor jeg spillede i 11 år. Det er der, jeg har fået min fodboldopvækst, og jeg følger stadig klubben meget tæt. Jeg var på stadion så sent som i fredags mod Vendsyssel. Jeg kunne helt sikkert godt se mig spille i B.93 på et eller andet tidspunkt.
En sindssyg oplevelse
For nu er kapitlet i det solbeskinnede Thailand lukket, og Bassel Jradi ser tilbage på en tid, han ikke ville have været foruden.
– Det har været en sindssyg oplevelse. Det var ikke et sted, jeg havde forventet at spille, men sådan er det i fodbold. Man ved aldrig, hvad der sker, og pludselig ender man i Thailand og ved ikke, hvad man skal forvente, men det har kun været en fed oplevelse i en god og professionel klub, siger offensivspilleren og tilføjer:
– Niveauet har overrasket mig. Det er ikke som Superligaen, men de første 70 minutter af kampene er højt niveau, mens de sidste 20 er knap så højt på grund af varmen. Jeg vil tro, at top tre-holdene i Thailand kunne begå sig i Superligaen, mens resten ville ligge i bunden af 1. division.
Bassel Jradi noterede sig for 13 mål og ni assists i 54 kampe for Bangkok United. Han har tidligere tørnet ud for Lillestrøm, Strømsgodset, Apollon Limassol og Hajduk Split i udlandet.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
England – Argentina
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT