Bassel Jradi er færdig i thailandske Bangkok United, som han har tørnet ud for de seneste to år.
Det bekræfter den 31-årige offensivspiller over for Tipsbladet.
Bassel Jradi har kontraktudløb ved udgangen af juni, og den bliver ikke forlænget. Dansk-lebaneseren har gjort en god figur i denne sæson, hvor Bangkok United sluttede på andenpladsen med sølle et point op til mestrene fra Buriram United, men økonomien tillader ikke en forlængelse af kontrakten.
Fra næste sæson kan klubberne i Thailand se frem til at have langt færre midler at rutte med. Landets fodboldforbund har tabt en sag om TV-rettigheder, som betyder, at de TV-penge, der udbetales til klubberne, bliver cirka halveret. Dermed er det ikke længere muligt som udenlandsk spiller at tjene den samme gode løn.
– Jeg modtog flere tilbud fra Thailand, men det var på et helt andet niveau. Hvis jeg skal være så langt væk hjemmefra, skal det selvfølgelig også give mening økonomisk, siger Bassel Jradi til Tipsbladet.
Han fastslår, at han bestemt ikke har manglet noget de seneste par år.
– Top seks-klubberne kan betale godt, og top tre-klubberne kan betale rigtig godt. Der er mange spillere, om hvem man tænker “hvad laver du her?”, men det er fordi, at lønnen er god. Vi havde en brasilianer i sidste sæson, Vander Luis, som er sindssygt god. Han har spillet i Brasiliens bedste liga, og han er helt ekstrem. Han kan spille mange steder, og det kan være svært at forstå, hvad han laver i Thailand, men når man så hører hans løn, giver det mening.

Har én hjerteklub i Danmark
Hvad fremtiden bringer, ved den tidligere Superliga-spiller for FC Nordsjælland ikke.
Han fastslår, at formen er god, og han er derfor vældig optimistisk.
– Jeg er i daglig kontakt med min agent og ved, hvad der sker. Jeg tror først, der sker noget i slutningen af maj eller slutningen af juni, siger han og fastslår, at han er åben for at vende hjem til Danmark.
– Jeg er åben for det meste – både Danmark og udlandet. Jeg har hørt om lidt interesse fra både danske og udenlandske klubber, men jeg afventer og har is i maven. Det har heller ikke været så konkret indtil videre.
Bassel Jradi lægger ikke skjul på, at der især er én klub i Danmark, der står hans hjerte nært.
– Helt klart min barndomsklub B.93, hvor jeg spillede i 11 år. Det er der, jeg har fået min fodboldopvækst, og jeg følger stadig klubben meget tæt. Jeg var på stadion så sent som i fredags mod Vendsyssel. Jeg kunne helt sikkert godt se mig spille i B.93 på et eller andet tidspunkt.
En sindssyg oplevelse
For nu er kapitlet i det solbeskinnede Thailand lukket, og Bassel Jradi ser tilbage på en tid, han ikke ville have været foruden.
– Det har været en sindssyg oplevelse. Det var ikke et sted, jeg havde forventet at spille, men sådan er det i fodbold. Man ved aldrig, hvad der sker, og pludselig ender man i Thailand og ved ikke, hvad man skal forvente, men det har kun været en fed oplevelse i en god og professionel klub, siger offensivspilleren og tilføjer:
– Niveauet har overrasket mig. Det er ikke som Superligaen, men de første 70 minutter af kampene er højt niveau, mens de sidste 20 er knap så højt på grund af varmen. Jeg vil tro, at top tre-holdene i Thailand kunne begå sig i Superligaen, mens resten ville ligge i bunden af 1. division.
Bassel Jradi noterede sig for 13 mål og ni assists i 54 kampe for Bangkok United. Han har tidligere tørnet ud for Lillestrøm, Strømsgodset, Apollon Limassol og Hajduk Split i udlandet.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
I svime over Højlund
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Choktransfer?
Medie peger på FC København
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
