Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Bassel Jradi forlader Thailand efter to gode år. De økonomiske vilkår i ligaen forringes kraftigt.



Bassel Jradi er færdig i thailandske Bangkok United, som han har tørnet ud for de seneste to år.

Det bekræfter den 31-årige offensivspiller over for Tipsbladet.

Bassel Jradi har kontraktudløb ved udgangen af juni, og den bliver ikke forlænget. Dansk-lebaneseren har gjort en god figur i denne sæson, hvor Bangkok United sluttede på andenpladsen med sølle et point op til mestrene fra Buriram United, men økonomien tillader ikke en forlængelse af kontrakten.

Fra næste sæson kan klubberne i Thailand se frem til at have langt færre midler at rutte med. Landets fodboldforbund har tabt en sag om TV-rettigheder, som betyder, at de TV-penge, der udbetales til klubberne, bliver cirka halveret. Dermed er det ikke længere muligt som udenlandsk spiller at tjene den samme gode løn.

– Jeg modtog flere tilbud fra Thailand, men det var på et helt andet niveau. Hvis jeg skal være så langt væk hjemmefra, skal det selvfølgelig også give mening økonomisk, siger Bassel Jradi til Tipsbladet.

Han fastslår, at han bestemt ikke har manglet noget de seneste par år.

– Top seks-klubberne kan betale godt, og top tre-klubberne kan betale rigtig godt. Der er mange spillere, om hvem man tænker “hvad laver du her?”, men det er fordi, at lønnen er god. Vi havde en brasilianer i sidste sæson, Vander Luis, som er sindssygt god. Han har spillet i Brasiliens bedste liga, og han er helt ekstrem. Han kan spille mange steder, og det kan være svært at forstå, hvad han laver i Thailand, men når man så hører hans løn, giver det mening.

Har én hjerteklub i Danmark

Hvad fremtiden bringer, ved den tidligere Superliga-spiller for FC Nordsjælland ikke.

Han fastslår, at formen er god, og han er derfor vældig optimistisk.

– Jeg er i daglig kontakt med min agent og ved, hvad der sker. Jeg tror først, der sker noget i slutningen af maj eller slutningen af juni, siger han og fastslår, at han er åben for at vende hjem til Danmark.

– Jeg er åben for det meste – både Danmark og udlandet. Jeg har hørt om lidt interesse fra både danske og udenlandske klubber, men jeg afventer og har is i maven. Det har heller ikke været så konkret indtil videre.

Bassel Jradi lægger ikke skjul på, at der især er én klub i Danmark, der står hans hjerte nært.

– Helt klart min barndomsklub B.93, hvor jeg spillede i 11 år. Det er der, jeg har fået min fodboldopvækst, og jeg følger stadig klubben meget tæt. Jeg var på stadion så sent som i fredags mod Vendsyssel. Jeg kunne helt sikkert godt se mig spille i B.93 på et eller andet tidspunkt.

En sindssyg oplevelse

For nu er kapitlet i det solbeskinnede Thailand lukket, og Bassel Jradi ser tilbage på en tid, han ikke ville have været foruden.

– Det har været en sindssyg oplevelse. Det var ikke et sted, jeg havde forventet at spille, men sådan er det i fodbold. Man ved aldrig, hvad der sker, og pludselig ender man i Thailand og ved ikke, hvad man skal forvente, men det har kun været en fed oplevelse i en god og professionel klub, siger offensivspilleren og tilføjer:

– Niveauet har overrasket mig. Det er ikke som Superligaen, men de første 70 minutter af kampene er højt niveau, mens de sidste 20 er knap så højt på grund af varmen. Jeg vil tro, at top tre-holdene i Thailand kunne begå sig i Superligaen, mens resten ville ligge i bunden af 1. division.

Bassel Jradi noterede sig for 13 mål og ni assists i 54 kampe for Bangkok United. Han har tidligere tørnet ud for Lillestrøm, Strømsgodset, Apollon Limassol og Hajduk Split i udlandet.





Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kevin Diks skriver historie

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Han stiller ultimative krav

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne