Atalanta-danskere holder fast i Serie A-toppen

Joakim Mæhle og Rasmus Højlund kom på banen efter pausen, da Atalanta hentede den sjette sejr i otte kampe.



Atalanta har aldrig vundet det italienske mesterskab, men der er en chance for, at det kan ske i denne sæson.

Søndag styrkede holdet fra Bergamo sit kandidatur med en 1-0-sejr på hjemmebane over Fiorentina i Serie A.

Dermed holder Atalanta fast i ligaens andenplads med samme pointantal som førerholdet fra Napoli. Begge hold har 20 point efter otte spillerunder.

Ademola Lookman blev matchvinder med en scoring efter en times spil. Her skulle nigerianeren blot sætte foden på et indlæg fra Luis Muriel, der var løbet til baglinjen.

Umiddelbart før scoringen var Joakim Mæhle kommet ind fra bænken, og danskeren var tæt på at fordoble Atalantas føring kort efter 1-0-målet.

Mæhle fik en friløber, men danskerens forsøg på at skyde bolden under Fiorentinas keeper blev læst, og målmanden fik blokeret skuddet.

Landsmanden Rasmus Højlund blev skiftet på banen med et kvarter tilbage af opgøret.

Også Højlund var tæt på at komme på måltavlen, da Mæhle fra baglinjen sendte bolden på tværs, men en Fiorentina-forsvarer fik klemt sig foran den unge angriber inde foran mål.

Kort efter slog Mæhle foden i en duel, men han kunne rejse sig igen. Efter nogle minutters humpen var han klar til at hjælpe holdkammeraterne med at kæmpe sejren hjem.

Atalanta har vundet seks kampe og spillet uafgjort to gange. Napoli og Atalanta, der er de eneste ubesejrede hold i Serie A, har tre point ned til Lazio og AC Milan på de næste pladser.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Premier League-klub går all-in

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Bayern – PSG