IKAST (Tipsbladet): 29-årige Kevin Mbabu er fra den idyllisk beliggende by Genève i den sydvestlige krog af Schweiz.
Her er der på dage med klart vejr udsigt til Europas højeste bjerg Mont Blanc ovre på den franske side af grænsen, og FN-hovedkvarteret i byen skaber en international stemning med et væld af nationaliteter og restauranter.
Mbabu er som mange af sine landsmænd også lidt af en globetrotter med et skifte til Newcastle allerede som 17-årig, mens gennembruddet som seniorspiller for alvor kom efter en retur til Schweiz og topholdet Young Boys.
Den nye FCM-back har spillet Bundesliga-fodbold for Wolfsburg og Augsburg og i Premier League for Fulham, og FC Midtjylland har haft den erfaring i kikkerten, da de hentede den 29-årige schweizer i de sidste dage af transfervinduet.
– Jeg skylder Kristian Kjær [FC Midtjyllands tekniske direktør] en stor tak, for det var ham, der for alvor overbeviste mig. Den måde, han solgte klubbens projekt, de store ambitioner i klubben, det kunne jeg virkelig godt lide. Han forklarede mig klubbens filosofi, måden de arbejder med de unge og med førsteholdet, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.
Kontrasten mellem opvæksten og årene i Genevè, hvor Mbabu var et smut tilbage sidste år på leje i Servette, og de nye rammer i Ikast er, med al respekt for sidstnævnte destination, markant.
Men det har de også været i Folkevognsbyen Wolfsburg og i det nordøstlige England hos Newcastle, og det at være en af de erfarne spillere blandt relativt mange unge spillere tiltaler den ny FCM-back.
– Det er noget af det, FC Midtjylland var på udkig efter. De ville have en erfaren spiller fra udlandet, og de vil gerne have mig til at spille en rolle både på og uden for banen, hvor jeg skal dele ud af mine erfaringer som spiller og af det, jeg har prøvet i min karriere. Det er noget, jeg glæder mig meget til, jeg vil rigtig gerne hjælpe de unge til at blive den bedste version af dem selv og de detaljer, der kan hjælpe dem, siger Kevin Mbabu.
Bud fra Bundesligaen
At arbejde med danskere er ikke noget helt nyt for Kevin Mbabu.
Han var i sidste sæson i Augsburg på leje fra Fulham, og backen kan fortælle, at tyskerne og deres danske cheftræner Jess Thorup, der har en fortid som cheftræner i FC Midtjylland, også gerne ville fortsætte samarbejdet i denne sæson.

– Jeg tror, jeg talte med ham fire-fem dage før, jeg skiftede hertil. Jeg vidste, at Augsburg gerne ville have mig, men det var ikke det, der ville komme til at ske. Så jeg fortalte Jess, at jeg ville skifte her til FC Midtjylland. Han var rigtig glad på mine vegne, og han havde kun gode ting at sige om FC Midtjylland, siger Mbabu.
– Jess fortalte, at klubben har spurgt, om ikke han vil komme forbi og hilse på, og så sagde han, at nu havde han en ekstra god grund til det. Så jeg forventer da, han kigger forbi en af de kommende måneder. Han er en virkelig god træner, og vi havde det rigtig godt sammen i de otte-ni måneder, vi arbejdede i Augsburg. Jeg ønsker ham alt det bedste og glæder mig til forhåbentlig snart at se ham igen, siger Kevin Mbabu.
Forholdet til danske trænere strækker sig også til blandt andre den nuværende, midlertidige landstræner Lars Knudsen, som Kevin Mbabu ligesom Jess Thorup kender fra sidste sæson i Augsburg.
– Vi mødtes faktisk allerede tilbage i marts i København, da vi var på besøg for at spille mod Danmark. Han er en god fyr, og vi har brugt meget tid sammen på at finde ud af, hvor vi præcist skulle lægge mine lange indkast. Jeg havde også et godt samarbejde med Jacob Friis, jeg har kun godt at sige om det danske sjak i Augsburg, siger Kevin Mbabu, der ikke var med i truppen i sidste uges hektiske kamp i Parken mellem Danmark og Schweiz.
Kevin Mbabu har spillet 24 landskampe for Schweiz og blev sorteret fra til den endelige trup ved EM-slutrunden i Tyskland i sommer, hvor Schweiz røg ud i kvartfinalen mod England efter straffesparkskonkurrence.
Mbabu kan få debut for FC Midtjylland på lørdag, hvor FCM møder FC København på MCH Arena i Herning til en topkamp, hvor FCM som eneste ubesejrede hold i rækken efter syv runder forsøger at forsvare førstepladsen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
OPTAKT
OB – FC Fredericia
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Jakob Poulsen med dyster melding
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER