Danskerklub bød på FCM-profil

Der var interesse fra flere lande, da schweiziske Kevin Mbabu skulle finde en ny klub.



IKAST (Tipsbladet): 29-årige Kevin Mbabu er fra den idyllisk beliggende by Genève i den sydvestlige krog af Schweiz.

Her er der på dage med klart vejr udsigt til Europas højeste bjerg Mont Blanc ovre på den franske side af grænsen, og FN-hovedkvarteret i byen skaber en international stemning med et væld af nationaliteter og restauranter.

Mbabu er som mange af sine landsmænd også lidt af en globetrotter med et skifte til Newcastle allerede som 17-årig, mens gennembruddet som seniorspiller for alvor kom efter en retur til Schweiz og topholdet Young Boys.

Den nye FCM-back har spillet Bundesliga-fodbold for Wolfsburg og Augsburg og i Premier League for Fulham, og FC Midtjylland har haft den erfaring i kikkerten, da de hentede den 29-årige schweizer i de sidste dage af transfervinduet.

– Jeg skylder Kristian Kjær [FC Midtjyllands tekniske direktør] en stor tak, for det var ham, der for alvor overbeviste mig. Den måde, han solgte klubbens projekt, de store ambitioner i klubben, det kunne jeg virkelig godt lide. Han forklarede mig klubbens filosofi, måden de arbejder med de unge og med førsteholdet, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.

Kontrasten mellem opvæksten og årene i Genevè, hvor Mbabu var et smut tilbage sidste år på leje i Servette, og de nye rammer i Ikast er, med al respekt for sidstnævnte destination, markant.

Men det har de også været i Folkevognsbyen Wolfsburg og i det nordøstlige England hos Newcastle, og det at være en af de erfarne spillere blandt relativt mange unge spillere tiltaler den ny FCM-back.

– Det er noget af det, FC Midtjylland var på udkig efter. De ville have en erfaren spiller fra udlandet, og de vil gerne have mig til at spille en rolle både på og uden for banen, hvor jeg skal dele ud af mine erfaringer som spiller og af det, jeg har prøvet i min karriere. Det er noget, jeg glæder mig meget til, jeg vil rigtig gerne hjælpe de unge til at blive den bedste version af dem selv og de detaljer, der kan hjælpe dem, siger Kevin Mbabu.

Bud fra Bundesligaen
At arbejde med danskere er ikke noget helt nyt for Kevin Mbabu.

Han var i sidste sæson i Augsburg på leje fra Fulham, og backen kan fortælle, at tyskerne og deres danske cheftræner Jess Thorup, der har en fortid som cheftræner i FC Midtjylland, også gerne ville fortsætte samarbejdet i denne sæson.

272910

Foto: Alamy

– Jeg tror, jeg talte med ham fire-fem dage før, jeg skiftede hertil. Jeg vidste, at Augsburg gerne ville have mig, men det var ikke det, der ville komme til at ske. Så jeg fortalte Jess, at jeg ville skifte her til FC Midtjylland. Han var rigtig glad på mine vegne, og han havde kun gode ting at sige om FC Midtjylland, siger Mbabu.

– Jess fortalte, at klubben har spurgt, om ikke han vil komme forbi og hilse på, og så sagde han, at nu havde han en ekstra god grund til det. Så jeg forventer da, han kigger forbi en af de kommende måneder. Han er en virkelig god træner, og vi havde det rigtig godt sammen i de otte-ni måneder, vi arbejdede i Augsburg. Jeg ønsker ham alt det bedste og glæder mig til forhåbentlig snart at se ham igen, siger Kevin Mbabu.

Forholdet til danske trænere strækker sig også til blandt andre den nuværende, midlertidige landstræner Lars Knudsen, som Kevin Mbabu ligesom Jess Thorup kender fra sidste sæson i Augsburg.

– Vi mødtes faktisk allerede tilbage i marts i København, da vi var på besøg for at spille mod Danmark. Han er en god fyr, og vi har brugt meget tid sammen på at finde ud af, hvor vi præcist skulle lægge mine lange indkast. Jeg havde også et godt samarbejde med Jacob Friis, jeg har kun godt at sige om det danske sjak i Augsburg, siger Kevin Mbabu, der ikke var med i truppen i sidste uges hektiske kamp i Parken mellem Danmark og Schweiz.

Kevin Mbabu har spillet 24 landskampe for Schweiz og blev sorteret fra til den endelige trup ved EM-slutrunden i Tyskland i sommer, hvor Schweiz røg ud i kvartfinalen mod England efter straffesparkskonkurrence.

Mbabu kan få debut for FC Midtjylland på lørdag, hvor FCM møder FC København på MCH Arena i Herning til en topkamp, hvor FCM som eneste ubesejrede hold i rækken efter syv runder forsøger at forsvare førstepladsen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tror på overraskelse i startopstilling



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Superliga-premiere aflyst

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

FC Midtjylland – FC København

Brøndby IF – Randers FC

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Priserne er eksploderet

Fælder bekymrende dom efter chok

De vil have Martin Braithwaite

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Medier fælder hård dom



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Superliga-profil skadet

Tottenham boykotter Viaplay

AGF – OB

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’