Danskerklub bød på FCM-profil

Der var interesse fra flere lande, da schweiziske Kevin Mbabu skulle finde en ny klub.



IKAST (Tipsbladet): 29-årige Kevin Mbabu er fra den idyllisk beliggende by Genève i den sydvestlige krog af Schweiz.

Her er der på dage med klart vejr udsigt til Europas højeste bjerg Mont Blanc ovre på den franske side af grænsen, og FN-hovedkvarteret i byen skaber en international stemning med et væld af nationaliteter og restauranter.

Mbabu er som mange af sine landsmænd også lidt af en globetrotter med et skifte til Newcastle allerede som 17-årig, mens gennembruddet som seniorspiller for alvor kom efter en retur til Schweiz og topholdet Young Boys.

Den nye FCM-back har spillet Bundesliga-fodbold for Wolfsburg og Augsburg og i Premier League for Fulham, og FC Midtjylland har haft den erfaring i kikkerten, da de hentede den 29-årige schweizer i de sidste dage af transfervinduet.

– Jeg skylder Kristian Kjær [FC Midtjyllands tekniske direktør] en stor tak, for det var ham, der for alvor overbeviste mig. Den måde, han solgte klubbens projekt, de store ambitioner i klubben, det kunne jeg virkelig godt lide. Han forklarede mig klubbens filosofi, måden de arbejder med de unge og med førsteholdet, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.

Kontrasten mellem opvæksten og årene i Genevè, hvor Mbabu var et smut tilbage sidste år på leje i Servette, og de nye rammer i Ikast er, med al respekt for sidstnævnte destination, markant.

Men det har de også været i Folkevognsbyen Wolfsburg og i det nordøstlige England hos Newcastle, og det at være en af de erfarne spillere blandt relativt mange unge spillere tiltaler den ny FCM-back.

– Det er noget af det, FC Midtjylland var på udkig efter. De ville have en erfaren spiller fra udlandet, og de vil gerne have mig til at spille en rolle både på og uden for banen, hvor jeg skal dele ud af mine erfaringer som spiller og af det, jeg har prøvet i min karriere. Det er noget, jeg glæder mig meget til, jeg vil rigtig gerne hjælpe de unge til at blive den bedste version af dem selv og de detaljer, der kan hjælpe dem, siger Kevin Mbabu.

Bud fra Bundesligaen
At arbejde med danskere er ikke noget helt nyt for Kevin Mbabu.

Han var i sidste sæson i Augsburg på leje fra Fulham, og backen kan fortælle, at tyskerne og deres danske cheftræner Jess Thorup, der har en fortid som cheftræner i FC Midtjylland, også gerne ville fortsætte samarbejdet i denne sæson.

272910

Foto: Alamy

– Jeg tror, jeg talte med ham fire-fem dage før, jeg skiftede hertil. Jeg vidste, at Augsburg gerne ville have mig, men det var ikke det, der ville komme til at ske. Så jeg fortalte Jess, at jeg ville skifte her til FC Midtjylland. Han var rigtig glad på mine vegne, og han havde kun gode ting at sige om FC Midtjylland, siger Mbabu.

– Jess fortalte, at klubben har spurgt, om ikke han vil komme forbi og hilse på, og så sagde han, at nu havde han en ekstra god grund til det. Så jeg forventer da, han kigger forbi en af de kommende måneder. Han er en virkelig god træner, og vi havde det rigtig godt sammen i de otte-ni måneder, vi arbejdede i Augsburg. Jeg ønsker ham alt det bedste og glæder mig til forhåbentlig snart at se ham igen, siger Kevin Mbabu.

Forholdet til danske trænere strækker sig også til blandt andre den nuværende, midlertidige landstræner Lars Knudsen, som Kevin Mbabu ligesom Jess Thorup kender fra sidste sæson i Augsburg.

– Vi mødtes faktisk allerede tilbage i marts i København, da vi var på besøg for at spille mod Danmark. Han er en god fyr, og vi har brugt meget tid sammen på at finde ud af, hvor vi præcist skulle lægge mine lange indkast. Jeg havde også et godt samarbejde med Jacob Friis, jeg har kun godt at sige om det danske sjak i Augsburg, siger Kevin Mbabu, der ikke var med i truppen i sidste uges hektiske kamp i Parken mellem Danmark og Schweiz.

Kevin Mbabu har spillet 24 landskampe for Schweiz og blev sorteret fra til den endelige trup ved EM-slutrunden i Tyskland i sommer, hvor Schweiz røg ud i kvartfinalen mod England efter straffesparkskonkurrence.

Mbabu kan få debut for FC Midtjylland på lørdag, hvor FCM møder FC København på MCH Arena i Herning til en topkamp, hvor FCM som eneste ubesejrede hold i rækken efter syv runder forsøger at forsvare førstepladsen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.






Stjerne i helt vildt angreb på Conte




LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Nørgaard kommenterer exitrygte

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Medie: FC København nægter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

‘FCK er nødt til at lytte’

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Kræver fuldstændig vanvittig løn



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vil væk fra Brøndby

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Storklub har taget kontakt

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Transferudmelding fra Vallys

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Henter Kamil Wilczek

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

FC København er uden Andreas Cornelius

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op