IKAST (Tipsbladet): 29-årige Kevin Mbabu er fra den idyllisk beliggende by Genève i den sydvestlige krog af Schweiz.
Her er der på dage med klart vejr udsigt til Europas højeste bjerg Mont Blanc ovre på den franske side af grænsen, og FN-hovedkvarteret i byen skaber en international stemning med et væld af nationaliteter og restauranter.
Mbabu er som mange af sine landsmænd også lidt af en globetrotter med et skifte til Newcastle allerede som 17-årig, mens gennembruddet som seniorspiller for alvor kom efter en retur til Schweiz og topholdet Young Boys.
Den nye FCM-back har spillet Bundesliga-fodbold for Wolfsburg og Augsburg og i Premier League for Fulham, og FC Midtjylland har haft den erfaring i kikkerten, da de hentede den 29-årige schweizer i de sidste dage af transfervinduet.
– Jeg skylder Kristian Kjær [FC Midtjyllands tekniske direktør] en stor tak, for det var ham, der for alvor overbeviste mig. Den måde, han solgte klubbens projekt, de store ambitioner i klubben, det kunne jeg virkelig godt lide. Han forklarede mig klubbens filosofi, måden de arbejder med de unge og med førsteholdet, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.
Kontrasten mellem opvæksten og årene i Genevè, hvor Mbabu var et smut tilbage sidste år på leje i Servette, og de nye rammer i Ikast er, med al respekt for sidstnævnte destination, markant.
Men det har de også været i Folkevognsbyen Wolfsburg og i det nordøstlige England hos Newcastle, og det at være en af de erfarne spillere blandt relativt mange unge spillere tiltaler den ny FCM-back.
– Det er noget af det, FC Midtjylland var på udkig efter. De ville have en erfaren spiller fra udlandet, og de vil gerne have mig til at spille en rolle både på og uden for banen, hvor jeg skal dele ud af mine erfaringer som spiller og af det, jeg har prøvet i min karriere. Det er noget, jeg glæder mig meget til, jeg vil rigtig gerne hjælpe de unge til at blive den bedste version af dem selv og de detaljer, der kan hjælpe dem, siger Kevin Mbabu.
Bud fra Bundesligaen
At arbejde med danskere er ikke noget helt nyt for Kevin Mbabu.
Han var i sidste sæson i Augsburg på leje fra Fulham, og backen kan fortælle, at tyskerne og deres danske cheftræner Jess Thorup, der har en fortid som cheftræner i FC Midtjylland, også gerne ville fortsætte samarbejdet i denne sæson.

– Jeg tror, jeg talte med ham fire-fem dage før, jeg skiftede hertil. Jeg vidste, at Augsburg gerne ville have mig, men det var ikke det, der ville komme til at ske. Så jeg fortalte Jess, at jeg ville skifte her til FC Midtjylland. Han var rigtig glad på mine vegne, og han havde kun gode ting at sige om FC Midtjylland, siger Mbabu.
– Jess fortalte, at klubben har spurgt, om ikke han vil komme forbi og hilse på, og så sagde han, at nu havde han en ekstra god grund til det. Så jeg forventer da, han kigger forbi en af de kommende måneder. Han er en virkelig god træner, og vi havde det rigtig godt sammen i de otte-ni måneder, vi arbejdede i Augsburg. Jeg ønsker ham alt det bedste og glæder mig til forhåbentlig snart at se ham igen, siger Kevin Mbabu.
Forholdet til danske trænere strækker sig også til blandt andre den nuværende, midlertidige landstræner Lars Knudsen, som Kevin Mbabu ligesom Jess Thorup kender fra sidste sæson i Augsburg.
– Vi mødtes faktisk allerede tilbage i marts i København, da vi var på besøg for at spille mod Danmark. Han er en god fyr, og vi har brugt meget tid sammen på at finde ud af, hvor vi præcist skulle lægge mine lange indkast. Jeg havde også et godt samarbejde med Jacob Friis, jeg har kun godt at sige om det danske sjak i Augsburg, siger Kevin Mbabu, der ikke var med i truppen i sidste uges hektiske kamp i Parken mellem Danmark og Schweiz.
Kevin Mbabu har spillet 24 landskampe for Schweiz og blev sorteret fra til den endelige trup ved EM-slutrunden i Tyskland i sommer, hvor Schweiz røg ud i kvartfinalen mod England efter straffesparkskonkurrence.
Mbabu kan få debut for FC Midtjylland på lørdag, hvor FCM møder FC København på MCH Arena i Herning til en topkamp, hvor FCM som eneste ubesejrede hold i rækken efter syv runder forsøger at forsvare førstepladsen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
OPTAKT