IKAST (Tipsbladet): 29-årige Kevin Mbabu er fra den idyllisk beliggende by Genève i den sydvestlige krog af Schweiz.
Her er der på dage med klart vejr udsigt til Europas højeste bjerg Mont Blanc ovre på den franske side af grænsen, og FN-hovedkvarteret i byen skaber en international stemning med et væld af nationaliteter og restauranter.
Mbabu er som mange af sine landsmænd også lidt af en globetrotter med et skifte til Newcastle allerede som 17-årig, mens gennembruddet som seniorspiller for alvor kom efter en retur til Schweiz og topholdet Young Boys.
Den nye FCM-back har spillet Bundesliga-fodbold for Wolfsburg og Augsburg og i Premier League for Fulham, og FC Midtjylland har haft den erfaring i kikkerten, da de hentede den 29-årige schweizer i de sidste dage af transfervinduet.
– Jeg skylder Kristian Kjær [FC Midtjyllands tekniske direktør] en stor tak, for det var ham, der for alvor overbeviste mig. Den måde, han solgte klubbens projekt, de store ambitioner i klubben, det kunne jeg virkelig godt lide. Han forklarede mig klubbens filosofi, måden de arbejder med de unge og med førsteholdet, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.
Kontrasten mellem opvæksten og årene i Genevè, hvor Mbabu var et smut tilbage sidste år på leje i Servette, og de nye rammer i Ikast er, med al respekt for sidstnævnte destination, markant.
Men det har de også været i Folkevognsbyen Wolfsburg og i det nordøstlige England hos Newcastle, og det at være en af de erfarne spillere blandt relativt mange unge spillere tiltaler den ny FCM-back.
– Det er noget af det, FC Midtjylland var på udkig efter. De ville have en erfaren spiller fra udlandet, og de vil gerne have mig til at spille en rolle både på og uden for banen, hvor jeg skal dele ud af mine erfaringer som spiller og af det, jeg har prøvet i min karriere. Det er noget, jeg glæder mig meget til, jeg vil rigtig gerne hjælpe de unge til at blive den bedste version af dem selv og de detaljer, der kan hjælpe dem, siger Kevin Mbabu.
Bud fra Bundesligaen
At arbejde med danskere er ikke noget helt nyt for Kevin Mbabu.
Han var i sidste sæson i Augsburg på leje fra Fulham, og backen kan fortælle, at tyskerne og deres danske cheftræner Jess Thorup, der har en fortid som cheftræner i FC Midtjylland, også gerne ville fortsætte samarbejdet i denne sæson.
– Jeg tror, jeg talte med ham fire-fem dage før, jeg skiftede hertil. Jeg vidste, at Augsburg gerne ville have mig, men det var ikke det, der ville komme til at ske. Så jeg fortalte Jess, at jeg ville skifte her til FC Midtjylland. Han var rigtig glad på mine vegne, og han havde kun gode ting at sige om FC Midtjylland, siger Mbabu.
– Jess fortalte, at klubben har spurgt, om ikke han vil komme forbi og hilse på, og så sagde han, at nu havde han en ekstra god grund til det. Så jeg forventer da, han kigger forbi en af de kommende måneder. Han er en virkelig god træner, og vi havde det rigtig godt sammen i de otte-ni måneder, vi arbejdede i Augsburg. Jeg ønsker ham alt det bedste og glæder mig til forhåbentlig snart at se ham igen, siger Kevin Mbabu.
Forholdet til danske trænere strækker sig også til blandt andre den nuværende, midlertidige landstræner Lars Knudsen, som Kevin Mbabu ligesom Jess Thorup kender fra sidste sæson i Augsburg.
– Vi mødtes faktisk allerede tilbage i marts i København, da vi var på besøg for at spille mod Danmark. Han er en god fyr, og vi har brugt meget tid sammen på at finde ud af, hvor vi præcist skulle lægge mine lange indkast. Jeg havde også et godt samarbejde med Jacob Friis, jeg har kun godt at sige om det danske sjak i Augsburg, siger Kevin Mbabu, der ikke var med i truppen i sidste uges hektiske kamp i Parken mellem Danmark og Schweiz.
Kevin Mbabu har spillet 24 landskampe for Schweiz og blev sorteret fra til den endelige trup ved EM-slutrunden i Tyskland i sommer, hvor Schweiz røg ud i kvartfinalen mod England efter straffesparkskonkurrence.
Mbabu kan få debut for FC Midtjylland på lørdag, hvor FCM møder FC København på MCH Arena i Herning til en topkamp, hvor FCM som eneste ubesejrede hold i rækken efter syv runder forsøger at forsvare førstepladsen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

Afslører – i dialog med danske klubber

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Tæt på ny klub

FC København-handel er gået i hårdknude

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Brøndby-duo skal væk

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

‘En dyr fejl’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Det kan ende helt galt

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afvist af United

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Giver grønt lys til stor transfer

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

FCK-retur droppet

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Vil af med Sory Kaba

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Henter Emil Riis

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU