Danskerne har en kartoffel i halsen

SønderjyskE’s Sölvi Ottesen føler sig godt tilpas i Danmark, men på ét punkt har han store kvaler. Dansk lyder simpelthen for mærkeligt.



De nordiske lande har meget til fælles. Flagene er ens bygget op, samfundene minder om hinanden og sprogene er beslægtede – skulle man måske tro. Sölvi Ottesen fra SønderjyskE har spillet i såvel Danmark som Sverige, og når man kommer fra Island, er der én ting, som gør Danmark til et svært tilgængeligt land.

– Der er ikke store forskelle på Danmark og Island, og jeg føler mig hjemme her, hvor jeg synes, at den svenske kultur er en smule anderledes. Sproget er dog svært, for I har noget siddende fast i halsen, siger den sønderjyske anfører til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Det må man vende sig til, og jeg synes, dansk er et sjovt sprog. Vi havde det i nogle år i skolen, men alle syntes dengang, at det var kedeligt. Specielt fordi I har den kartoffel i halsen, så det er svært at forstå. Jeg er blevet meget bedre nu, og ser det som en udfordring at lære et nyt sprog, fortæller Ottesen.

Han har klaret kommunikationen med holdkammeraterne ganske glimrende i denne sæson. Inden sæsonens sidste kamp ligger SønderjyskE over nedrykningsstregen og med et point søndag mod Esbjerg, spiller sønderjyderne også i SAS Ligaen næste år.

Få et kæmpe interview med den islandske stålmand i Tipsbladet Indsigt i morgen, hvor han blandt andet løfter sløret for sine fremtidsplaner.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!