Danskerne har en kartoffel i halsen

SønderjyskE’s Sölvi Ottesen føler sig godt tilpas i Danmark, men på ét punkt har han store kvaler. Dansk lyder simpelthen for mærkeligt.



De nordiske lande har meget til fælles. Flagene er ens bygget op, samfundene minder om hinanden og sprogene er beslægtede – skulle man måske tro. Sölvi Ottesen fra SønderjyskE har spillet i såvel Danmark som Sverige, og når man kommer fra Island, er der én ting, som gør Danmark til et svært tilgængeligt land.

– Der er ikke store forskelle på Danmark og Island, og jeg føler mig hjemme her, hvor jeg synes, at den svenske kultur er en smule anderledes. Sproget er dog svært, for I har noget siddende fast i halsen, siger den sønderjyske anfører til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Det må man vende sig til, og jeg synes, dansk er et sjovt sprog. Vi havde det i nogle år i skolen, men alle syntes dengang, at det var kedeligt. Specielt fordi I har den kartoffel i halsen, så det er svært at forstå. Jeg er blevet meget bedre nu, og ser det som en udfordring at lære et nyt sprog, fortæller Ottesen.

Han har klaret kommunikationen med holdkammeraterne ganske glimrende i denne sæson. Inden sæsonens sidste kamp ligger SønderjyskE over nedrykningsstregen og med et point søndag mod Esbjerg, spiller sønderjyderne også i SAS Ligaen næste år.

Få et kæmpe interview med den islandske stålmand i Tipsbladet Indsigt i morgen, hvor han blandt andet løfter sløret for sine fremtidsplaner.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Grønbæk hylder dansker

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’