FC Midtjylland har vundet alle tre kampe mod Brøndby IF i denne sæson, og med fire points forspring til FCM er det tydeligt, hvor meget de ni point fra tre etmåls-sejre betyder for FC Midtjyllands nuværende førsteplads.
– Det er flot arbejde af “CV” og Niels Frederiksen, og det er flot af de mange unge spillere, at de har fået det til at klikke, nok også hurtigere end de selv havde forventet, sagde FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein til tipsbladet.dk tidligere på ugen.
Men i de indbyrdes kampe har FC Midtjylland altså haft overtaget i denne sæson, og præcist hvor tæt kampene egentlig har været, og hvor lidt held Brøndby IF har haft med sig, ses også i dataene fra de tre kampe.
Kampene
24. oktober 2020 (6. runde)
Brøndby IF-FC Midtjylland 2-3 (1-0)
1-0 16′ Andreas Bruus
2-0 51′ Jesper Lindstrøm
2-1 62′ Anders Dreyer
2-2 73′ Pione Sisto
2-3 ’94 Selvmål
Boldbesiddelse: 43,5-56,5
xG: 1,7-0,9
28. februar 2021 (18. runde)
FC Midtjylland-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 65′ Gustav Isaksen
Boldbesiddelse: 52-48
xG: 0,8-2,3
5. april 2021 (23. runde)
FC Midtjylland-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 19′ Sory Kaba
Boldbesiddelse: 50-50
xG: 1,5-1,2
Ufortjent
Som man kan se på opgørelserne over Expected Goals, xG, har Brøndby ikke spillet til nul point i tre kampe.
Opgørelsen over Expected Goals, som er en analyse af kampenes chancer (i dette tilfælde OPTA’s via Superliga.dk) og sandsynligheden for, at de ville føre til en scoring, er i Brøndbys favør.
Det samme er chancefordelingen, marginalt, og ikke mindst forløbene af kampene, når man husker tilbage på dem.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
Brøndby sad på FC Midtjylland i klubbernes første opgør i oktober, hvor FCM’s spillere så ud til at have rigeligt i de Champions League-kampe, både dem man havde spillet og havde udsigt til i ugerne efter.
Men med et flot og heldigt comeback vendte FCM 0-2 til 3-2 i den sidste halve time, og det skulle ikke være den eneste gang.
Også i kampen i februar i Herning var Brøndby bedst over 90 minutter, og denne gang var den reelle spilovervægt på mange måder endnu større end i første kamp, hvor Brøndby nåede at komme foran 2-0.
Brøndby sled og slæbte mod et FC Midtjylland-hold, der var nede i en bølgedal og ikke skabte ret meget, men en skidt returbold fra Marvin Schwäbe på et Evander-langskud faldt for fødderne af Gustav Isaksen, og så vandt FCM nok en gang.
Tredje kamp var lige og bød på et tidligt FC Midtjylland-mål af Sory Kaba efter et frisparksindlæg, og så brændte Brøndby flere store chancer, der minimum skulle have givet Brøndby et point, inklusiv et skud på overliggeren af Andreas Maxsø et kvarter før tid og en bred Sigurd Rosted-inderside på overliggeren med 15 sekunder tilbage af de fem minutters tillægstid.
Spillernes statistik
I den individuelle statistik kan man se, at ellers så målfarlige Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm kun har scoret et mål på 12 afslutninger, hvilket er langt fra den træfsikkerhed, de ellers har udvist i sæsonen, for Lindstrøms vedkommende i efteråret og Uhre i foråret.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
Hos FC Midtjylland er det usædvanligt, at Sory Kaba ikke er kommet til flere afslutninger i kampene mod Brøndby – han er en af de spillere i Superligaen, der afslutter mest og rammer målet oftest set i forhold til spilletid.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Jubler over ny Brøndby-chef
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Presset træner vil rotere mod FCM
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
