FC Midtjylland har vundet alle tre kampe mod Brøndby IF i denne sæson, og med fire points forspring til FCM er det tydeligt, hvor meget de ni point fra tre etmåls-sejre betyder for FC Midtjyllands nuværende førsteplads.
– Det er flot arbejde af “CV” og Niels Frederiksen, og det er flot af de mange unge spillere, at de har fået det til at klikke, nok også hurtigere end de selv havde forventet, sagde FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein til tipsbladet.dk tidligere på ugen.
Men i de indbyrdes kampe har FC Midtjylland altså haft overtaget i denne sæson, og præcist hvor tæt kampene egentlig har været, og hvor lidt held Brøndby IF har haft med sig, ses også i dataene fra de tre kampe.
Kampene
24. oktober 2020 (6. runde)
Brøndby IF-FC Midtjylland 2-3 (1-0)
1-0 16′ Andreas Bruus
2-0 51′ Jesper Lindstrøm
2-1 62′ Anders Dreyer
2-2 73′ Pione Sisto
2-3 ’94 Selvmål
Boldbesiddelse: 43,5-56,5
xG: 1,7-0,9
28. februar 2021 (18. runde)
FC Midtjylland-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 65′ Gustav Isaksen
Boldbesiddelse: 52-48
xG: 0,8-2,3
5. april 2021 (23. runde)
FC Midtjylland-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 19′ Sory Kaba
Boldbesiddelse: 50-50
xG: 1,5-1,2
Ufortjent
Som man kan se på opgørelserne over Expected Goals, xG, har Brøndby ikke spillet til nul point i tre kampe.
Opgørelsen over Expected Goals, som er en analyse af kampenes chancer (i dette tilfælde OPTA’s via Superliga.dk) og sandsynligheden for, at de ville føre til en scoring, er i Brøndbys favør.
Det samme er chancefordelingen, marginalt, og ikke mindst forløbene af kampene, når man husker tilbage på dem.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
Brøndby sad på FC Midtjylland i klubbernes første opgør i oktober, hvor FCM’s spillere så ud til at have rigeligt i de Champions League-kampe, både dem man havde spillet og havde udsigt til i ugerne efter.
Men med et flot og heldigt comeback vendte FCM 0-2 til 3-2 i den sidste halve time, og det skulle ikke være den eneste gang.
Også i kampen i februar i Herning var Brøndby bedst over 90 minutter, og denne gang var den reelle spilovervægt på mange måder endnu større end i første kamp, hvor Brøndby nåede at komme foran 2-0.
Brøndby sled og slæbte mod et FC Midtjylland-hold, der var nede i en bølgedal og ikke skabte ret meget, men en skidt returbold fra Marvin Schwäbe på et Evander-langskud faldt for fødderne af Gustav Isaksen, og så vandt FCM nok en gang.
Tredje kamp var lige og bød på et tidligt FC Midtjylland-mål af Sory Kaba efter et frisparksindlæg, og så brændte Brøndby flere store chancer, der minimum skulle have givet Brøndby et point, inklusiv et skud på overliggeren af Andreas Maxsø et kvarter før tid og en bred Sigurd Rosted-inderside på overliggeren med 15 sekunder tilbage af de fem minutters tillægstid.
Spillernes statistik
I den individuelle statistik kan man se, at ellers så målfarlige Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm kun har scoret et mål på 12 afslutninger, hvilket er langt fra den træfsikkerhed, de ellers har udvist i sæsonen, for Lindstrøms vedkommende i efteråret og Uhre i foråret.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
Hos FC Midtjylland er det usædvanligt, at Sory Kaba ikke er kommet til flere afslutninger i kampene mod Brøndby – han er en af de spillere i Superligaen, der afslutter mest og rammer målet oftest set i forhold til spilletid.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
NYHEDER
Neestrup: Snoren er kortere her
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
NYHEDER
Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
Tadej Pogacar får superhjælper
NYHEDER
Godt nyt for FCK
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
EKSKLUSIVT
– Han får en stor stemme i FC København
Danskere får bronze på efterbevilling
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
INTERVIEW
Overvejede at sige op
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
HELT VILDT
I svime over dansker
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
OPTAKT
OB – Brøndby IF
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
TIPSBLADETS DOM
De kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
Skuffer fælt igen!
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
FC Midtjylland buldrer videre med storsejr
Bizar De Bruyne-sekvens
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Moreira
NYHEDER
‘Det blev et hundeslagsmål’
NYHEDER
Roony tabte sit første El Clásico
Dansk stjerne vinder finale
Randers FC og Sønderjyske deler
Arsenal nyt førerhold i Premier League
Vejle-krisen fortsætter
NYHEDER
Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’
NYHEDER
Melder ud om Daramy
OPTAKT
FC København – Viborg FF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
