FC Midtjylland har vundet alle tre kampe mod Brøndby IF i denne sæson, og med fire points forspring til FCM er det tydeligt, hvor meget de ni point fra tre etmåls-sejre betyder for FC Midtjyllands nuværende førsteplads.
– Det er flot arbejde af “CV” og Niels Frederiksen, og det er flot af de mange unge spillere, at de har fået det til at klikke, nok også hurtigere end de selv havde forventet, sagde FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein til tipsbladet.dk tidligere på ugen.
Men i de indbyrdes kampe har FC Midtjylland altså haft overtaget i denne sæson, og præcist hvor tæt kampene egentlig har været, og hvor lidt held Brøndby IF har haft med sig, ses også i dataene fra de tre kampe.
Kampene
24. oktober 2020 (6. runde)
Brøndby IF-FC Midtjylland 2-3 (1-0)
1-0 16′ Andreas Bruus
2-0 51′ Jesper Lindstrøm
2-1 62′ Anders Dreyer
2-2 73′ Pione Sisto
2-3 ’94 Selvmål
Boldbesiddelse: 43,5-56,5
xG: 1,7-0,9
28. februar 2021 (18. runde)
FC Midtjylland-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 65′ Gustav Isaksen
Boldbesiddelse: 52-48
xG: 0,8-2,3
5. april 2021 (23. runde)
FC Midtjylland-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 19′ Sory Kaba
Boldbesiddelse: 50-50
xG: 1,5-1,2
Ufortjent
Som man kan se på opgørelserne over Expected Goals, xG, har Brøndby ikke spillet til nul point i tre kampe.
Opgørelsen over Expected Goals, som er en analyse af kampenes chancer (i dette tilfælde OPTA’s via Superliga.dk) og sandsynligheden for, at de ville føre til en scoring, er i Brøndbys favør.
Det samme er chancefordelingen, marginalt, og ikke mindst forløbene af kampene, når man husker tilbage på dem.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
Brøndby sad på FC Midtjylland i klubbernes første opgør i oktober, hvor FCM’s spillere så ud til at have rigeligt i de Champions League-kampe, både dem man havde spillet og havde udsigt til i ugerne efter.
Men med et flot og heldigt comeback vendte FCM 0-2 til 3-2 i den sidste halve time, og det skulle ikke være den eneste gang.
Også i kampen i februar i Herning var Brøndby bedst over 90 minutter, og denne gang var den reelle spilovervægt på mange måder endnu større end i første kamp, hvor Brøndby nåede at komme foran 2-0.
Brøndby sled og slæbte mod et FC Midtjylland-hold, der var nede i en bølgedal og ikke skabte ret meget, men en skidt returbold fra Marvin Schwäbe på et Evander-langskud faldt for fødderne af Gustav Isaksen, og så vandt FCM nok en gang.
Tredje kamp var lige og bød på et tidligt FC Midtjylland-mål af Sory Kaba efter et frisparksindlæg, og så brændte Brøndby flere store chancer, der minimum skulle have givet Brøndby et point, inklusiv et skud på overliggeren af Andreas Maxsø et kvarter før tid og en bred Sigurd Rosted-inderside på overliggeren med 15 sekunder tilbage af de fem minutters tillægstid.
Spillernes statistik
I den individuelle statistik kan man se, at ellers så målfarlige Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm kun har scoret et mål på 12 afslutninger, hvilket er langt fra den træfsikkerhed, de ellers har udvist i sæsonen, for Lindstrøms vedkommende i efteråret og Uhre i foråret.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
Hos FC Midtjylland er det usædvanligt, at Sory Kaba ikke er kommet til flere afslutninger i kampene mod Brøndby – han er en af de spillere i Superligaen, der afslutter mest og rammer målet oftest set i forhold til spilletid.
(Dataene stammer fra Statsbomb via statistikmediet FBref.com)
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
