Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Nu fortæller VIaplay om den tomme fodbolddirektør-stol i Brøndby.



Det har været en hård sæson at være Brøndby-sympatisør.

Bortset fra et enkelt øjeblik i det sene efterår, hvor man kunne drømme om at blande sig i mesterskabskampen, har der ikke været meget at hænge sin optimisme på på Vestegnen.

Trods store investeringer og markante tilføjelser til truppen var det først med hiv og sving i søndagens sejr over FC Midtjylland, at sæsonen lige akkurat kan godkendes, hvis Brøndby vinder derbyet torsdag i Europa-playoffen.

I øjeblikket leder Brøndby-ledelsen efter den næste mand, der skal tage over efter Benjamin Schmedes, som tiltræder en stor stilling i det tyske fodboldforbund til sommer.

Viaplays Søren Frederiksen kunne tirsdag fortælle, at Brøndby ifølge mediets kilder har sat en tidsramme for, hvornår klubbens nye fodbolddirektør skal være på plads.

– Ifølge Viaplays oplysninger, så nærmer Brøndby sig kraftigt en ny sportsdirektør. Hvornår Brøndby er på plads med det er stadigt et godt spørgsmål. Efter kampen på torsdag går spillerne på ferie, og de møder ind midt i juni, når transfervinduet åbner. Som vi forstår det her på Viaplay, vil der til den tid være en ny fodbolddirektør på plads, som også vil være startet i sit job til den tid.

– Mon ikke vi snart er klogere. Inden det her transfervindue åbner 15. juni, der er jeg ret overbevist om, at der er en ny fodbolddirektør herude, der er i gang med sit arbejde, siger han.

I samme ombæring kommer de også ind på de kandidater, der er i spil til at blive den næste Brøndby-boss.

Søren Frederiksen kan dog afkræfte, at Søren Pedersen, som tidligere har været nævnt i forbindelse med jobbet, skulle være kandidat.

Samtidig kan han ikke pege på en decideret favorit, men ét navn florerer stadig.

– Nej og ja (til, at der er en decideret favorit). Vi ved, at der har været en intern kandidat i form af Julius Ohnesorge, og han har også været den eneste interne kandidat, om han staidgt er kandidat, det ved vi simpelthen ikke. Han har været en af favoritterne til at overtage for Benjamin Schmedes. En ung mand, de selv er rigtig glade for, og som har en en stor stjerne i Brøndby. Hvorvidt om han har klaret cuttet og er en af favoritterne til at lande jobbet, det ved vi ikke.

– Det eneste navn, vi har ved, der har været på listen, og måske stadigt er det, er Julius Ohnesorge, siger Viaplay-reporteren.

Torsdagens derby spilles klokken 18.30 på Brøndby Stadion.

Du kan se hele Søren Frederiksens rapport fra Brøndby Stadion i videoen øverst i artiklen.





Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCK-spiller har revet skulderen af led



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-flop i chokskifte

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Historisk transfer – FC København tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Stort medie: Blev Norge snydt?

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Sur Zorniger med opsang til Ejdum