David Nielsen afviser: ‘Vil ikke have det job’

David Nielsen er interesseret i at overtage det ledige trænersæde i norsk topklub. Han udpeger i stedet, hvem der burde.



Eirik Horneland har i denne uge kvittet sit job som cheftræner i SK Brann, hvor han ellers har haft kæmpe succes. 49-årige Horneland overtog styringen i klubben i 2021, da holdet lå i Norges næstbedste række, og han efterlader et Brann-mandskab, der netop er blevet nummer to i Eliteserien. I sidste sæson vandt klubben tilmed pokalturneringen.

Det er altså et par store sko, der skal efterfølges i Brann, og lige nu spekulerer norske medier naturligvis en del i, hvem der bliver Eirik Hornelands afløser.

I den forbindelse er David Nielsens navn dukket op. Som aktiv tilbragte han et år i SK Brann, så han kender klubben og byen.

Men ny cheftræner i SK Brann bliver han ikke.

– Det bliver nok ikke mig i denne omgang. Jeg elsker Brann og Bergen, men jeg ser på andre ting. Jeg nyder tilværelsen lige nu. Brann er ikke nogen nem klub at træne. Det arbejde, Eirik Horneland har udført, har været helt utroligt, siger David Nielsen til norsk TV 2.

Han vil imidlertid gerne give SK Brann-ledelsen et godt råd i trænerjagten.

– Jeg håber, de går efter Alexander Straus. Han vil passe perfekt, og han er klar til jobbet. Brann vælger rigtigt, hvis de vælger Alexander, lyder det fra David Nielsen.

Alexander Straus er til dagligt cheftræner for kvindeholdet i Bayern München, hvor han blandt andet står i spidsen for den danske stjernespiller Pernille Harder.

Hvad angår David Nielsen er han lige nu beskæftiget som fodboldekspert på TV 2. Han havde tidligere på efteråret et kort ophold som cheftræner i Lillestrøm.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Klar besked om AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Silkeborg IF – FC København

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob