David Nielsen afviser: ‘Vil ikke have det job’

David Nielsen er interesseret i at overtage det ledige trænersæde i norsk topklub. Han udpeger i stedet, hvem der burde.



Eirik Horneland har i denne uge kvittet sit job som cheftræner i SK Brann, hvor han ellers har haft kæmpe succes. 49-årige Horneland overtog styringen i klubben i 2021, da holdet lå i Norges næstbedste række, og han efterlader et Brann-mandskab, der netop er blevet nummer to i Eliteserien. I sidste sæson vandt klubben tilmed pokalturneringen.

Det er altså et par store sko, der skal efterfølges i Brann, og lige nu spekulerer norske medier naturligvis en del i, hvem der bliver Eirik Hornelands afløser.

I den forbindelse er David Nielsens navn dukket op. Som aktiv tilbragte han et år i SK Brann, så han kender klubben og byen.

Men ny cheftræner i SK Brann bliver han ikke.

– Det bliver nok ikke mig i denne omgang. Jeg elsker Brann og Bergen, men jeg ser på andre ting. Jeg nyder tilværelsen lige nu. Brann er ikke nogen nem klub at træne. Det arbejde, Eirik Horneland har udført, har været helt utroligt, siger David Nielsen til norsk TV 2.

Han vil imidlertid gerne give SK Brann-ledelsen et godt råd i trænerjagten.

– Jeg håber, de går efter Alexander Straus. Han vil passe perfekt, og han er klar til jobbet. Brann vælger rigtigt, hvis de vælger Alexander, lyder det fra David Nielsen.

Alexander Straus er til dagligt cheftræner for kvindeholdet i Bayern München, hvor han blandt andet står i spidsen for den danske stjernespiller Pernille Harder.

Hvad angår David Nielsen er han lige nu beskæftiget som fodboldekspert på TV 2. Han havde tidligere på efteråret et kort ophold som cheftræner i Lillestrøm.





TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Vind et gavekort til Unisport

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Uventet skifte?

De vil have Rashford

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Riemer lover: De får debut

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Jagter tidligere AGF’er

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Vender tilbage til skærmen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby