Der var i en lang periode været ild i øjnene på AGF-træner David Nielsen, der i starten af tiden i AGF leverede det ene overskudsagtige citat efter det andet, men efterhånden er ilden – hvis ikke slukket – så i hvert fald på et lavt blus.
Og nu tager David Nielsen og AGF så beslutnignen om at gå hver til sit.
David Nielsen har på et pressemøde netop nu fortalt lidt om, hvordan han ser sin tid i AGF.
– Ser man på min tid, er der ting, jeg er lykkedes med, og ting, jeg ikke er lykkedes med, og noget af det, jeg ikke lykkedes med, var at spille mod rigtig dårlige hold. Det har jeg bare været så dårlig til, siger David Nielsen på et pressemøde.
Cheftræneren nåede næsten fem år som cheftræner for AGF. Han overtog fra Glen Riddersholm i starten af oktober 2017, og han nåede blandt andet at hente en tredjeplads og en fjerdeplads. Han endte med at tage sværdet op fra stenen, men så småt endte det også med, at det sværd nu er tilbage i stenen.
Så nu er det en ny cheftræner, der skal forsøge sig. David Nielsen fortæller, at han tror på, at AGF går en god tid i møde.
– Fremtiden er lys, den er lysere end nogensinde. Der er et nyt stadion på vej, og fansene venter på, at holdet begynder at spille ordentlig igen. Der er gode faciliteter, et akademi, og der er kommet spillere ind, der er klar til at tage et stort skridt næste år. Jeg er glad for, at jeg kan forlade det her i en tilstand, der var bedre, end dengang jeg kom, siger David Nielsen.
David Nielsen og AGF slutter sæsonen af på lørdag med et opgør mod FC Nordsjælland. Og så skal AGF altså ud og kigge efter en ny cheftræner.
Opdateret 13.41:
Tipsbladet har rettet lidt i teksten efterfølgende, da David Nielsen på pressemødet præciserede et citat, vi brugte.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
