David Nielsen: Det har jeg været dårlig til

AGF’s afgående cheftræner fortæller, hvad han ikke lykkedes med i AGF.



Der var i en lang periode været ild i øjnene på AGF-træner David Nielsen, der i starten af tiden i AGF leverede det ene overskudsagtige citat efter det andet, men efterhånden er ilden – hvis ikke slukket – så i hvert fald på et lavt blus.

Og nu tager David Nielsen og AGF så beslutnignen om at gå hver til sit.

David Nielsen har på et pressemøde netop nu fortalt lidt om, hvordan han ser sin tid i AGF. 

– Ser man på min tid, er der ting, jeg er lykkedes med, og ting, jeg ikke er lykkedes med, og noget af det, jeg ikke lykkedes med, var at spille mod rigtig dårlige hold. Det har jeg bare været så dårlig til, siger David Nielsen på et pressemøde.

Cheftræneren nåede næsten fem år som cheftræner for AGF. Han overtog fra Glen Riddersholm i starten af oktober 2017, og han nåede blandt andet at hente en tredjeplads og en fjerdeplads. Han endte med at tage sværdet op fra stenen, men så småt endte det også med, at det sværd nu er tilbage i stenen.

Så nu er det en ny cheftræner, der skal forsøge sig. David Nielsen fortæller, at han tror på, at AGF går en god tid i møde.

– Fremtiden er lys, den er lysere end nogensinde. Der er et nyt stadion på vej, og fansene venter på, at holdet begynder at spille ordentlig igen. Der er gode faciliteter, et akademi, og der er kommet spillere ind, der er klar til at tage et stort skridt næste år. Jeg er glad for, at jeg kan forlade det her i en tilstand, der var bedre, end dengang jeg kom, siger David Nielsen.

David Nielsen og AGF slutter sæsonen af på lørdag med et opgør mod FC Nordsjælland. Og så skal AGF altså ud og kigge efter en ny cheftræner.

Opdateret 13.41:
Tipsbladet har rettet lidt i teksten efterfølgende, da David Nielsen på pressemødet præciserede et citat, vi brugte.





Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Riemer lover: De får debut

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Premier League-dansker skal have ny manager

Bekræfter kæmpebud