Der var i en lang periode været ild i øjnene på AGF-træner David Nielsen, der i starten af tiden i AGF leverede det ene overskudsagtige citat efter det andet, men efterhånden er ilden – hvis ikke slukket – så i hvert fald på et lavt blus.
Og nu tager David Nielsen og AGF så beslutnignen om at gå hver til sit.
David Nielsen har på et pressemøde netop nu fortalt lidt om, hvordan han ser sin tid i AGF.
– Ser man på min tid, er der ting, jeg er lykkedes med, og ting, jeg ikke er lykkedes med, og noget af det, jeg ikke lykkedes med, var at spille mod rigtig dårlige hold. Det har jeg bare været så dårlig til, siger David Nielsen på et pressemøde.
Cheftræneren nåede næsten fem år som cheftræner for AGF. Han overtog fra Glen Riddersholm i starten af oktober 2017, og han nåede blandt andet at hente en tredjeplads og en fjerdeplads. Han endte med at tage sværdet op fra stenen, men så småt endte det også med, at det sværd nu er tilbage i stenen.
Så nu er det en ny cheftræner, der skal forsøge sig. David Nielsen fortæller, at han tror på, at AGF går en god tid i møde.
– Fremtiden er lys, den er lysere end nogensinde. Der er et nyt stadion på vej, og fansene venter på, at holdet begynder at spille ordentlig igen. Der er gode faciliteter, et akademi, og der er kommet spillere ind, der er klar til at tage et stort skridt næste år. Jeg er glad for, at jeg kan forlade det her i en tilstand, der var bedre, end dengang jeg kom, siger David Nielsen.
David Nielsen og AGF slutter sæsonen af på lørdag med et opgør mod FC Nordsjælland. Og så skal AGF altså ud og kigge efter en ny cheftræner.
Opdateret 13.41:
Tipsbladet har rettet lidt i teksten efterfølgende, da David Nielsen på pressemødet præciserede et citat, vi brugte.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
