David Nielsen: Det har jeg været dårlig til

AGF’s afgående cheftræner fortæller, hvad han ikke lykkedes med i AGF.



Der var i en lang periode været ild i øjnene på AGF-træner David Nielsen, der i starten af tiden i AGF leverede det ene overskudsagtige citat efter det andet, men efterhånden er ilden – hvis ikke slukket – så i hvert fald på et lavt blus.

Og nu tager David Nielsen og AGF så beslutnignen om at gå hver til sit.

David Nielsen har på et pressemøde netop nu fortalt lidt om, hvordan han ser sin tid i AGF. 

– Ser man på min tid, er der ting, jeg er lykkedes med, og ting, jeg ikke er lykkedes med, og noget af det, jeg ikke lykkedes med, var at spille mod rigtig dårlige hold. Det har jeg bare været så dårlig til, siger David Nielsen på et pressemøde.

Cheftræneren nåede næsten fem år som cheftræner for AGF. Han overtog fra Glen Riddersholm i starten af oktober 2017, og han nåede blandt andet at hente en tredjeplads og en fjerdeplads. Han endte med at tage sværdet op fra stenen, men så småt endte det også med, at det sværd nu er tilbage i stenen.

Så nu er det en ny cheftræner, der skal forsøge sig. David Nielsen fortæller, at han tror på, at AGF går en god tid i møde.

– Fremtiden er lys, den er lysere end nogensinde. Der er et nyt stadion på vej, og fansene venter på, at holdet begynder at spille ordentlig igen. Der er gode faciliteter, et akademi, og der er kommet spillere ind, der er klar til at tage et stort skridt næste år. Jeg er glad for, at jeg kan forlade det her i en tilstand, der var bedre, end dengang jeg kom, siger David Nielsen.

David Nielsen og AGF slutter sæsonen af på lørdag med et opgør mod FC Nordsjælland. Og så skal AGF altså ud og kigge efter en ny cheftræner.

Opdateret 13.41:
Tipsbladet har rettet lidt i teksten efterfølgende, da David Nielsen på pressemødet præciserede et citat, vi brugte.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jubler over store FC København-nyheder

Her kan du se AGF mod Sabah FK

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

OB vil have tidligere Superliga-profil

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Revser Alexander Zorniger

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Henter Mads Junker

FCM-transfer i fare