Det går ikke godt for FC Midtjylland for tiden.
Holdet er inde i en historisk dårlig stime med fem udebanenederlag i træk, efter at de søndag tabte til ærkerivalerne fra Viborg.
Mens nederlaget lurede, kom frustrationerne også til udtryk på banen, hvor FC Midtjyllands anfører, Mads Bech Sørensen, i løbet af kampens anden halvleg begik to hårde frispark på kort tid, hvorefter han i begge tilfælde brokkede sig til kampens dommer, Sandi Putros, over, at der blev fløjtet frispark i situationerne.
Udbruddene fra Mads Bech Sørensen blev taget op i denne uges afsnit af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play. Her mener programmets vært, Carsten Werge, og den ene ekspert, Dan Hammer, at det var en irriterende attitude at se på og et helt forkert sted at lægge sine kræfter under en fodboldkamp, når man er bagud.
Herefter spørger Carsten Werge David Nielsen: Er mit blodtryk kommet for højt op?
– Dit blodtryk er det ikke, men der kommer ikke ilt nok til din hjerne, svarede David Nielsen tørt, inden han uddyber sin pointe.
– Først beder vi dem om at blive dygtige nok til at komme ind på nogle akademier rundt omkring. Så skal de blive dygtige nok til at komme på ungdomslandshold, derefter skal de blive dygtige nok til at spille på et Superligahold, og når de kommer dertil, får de at vide, at hvis de ikke vinder hver gang, så ryger de ud på bænken. Derefter får man et anførerbind.
– Hvis I tror, at det bare er så nemt at løbe rundt derinde, og at man bare kan tænke over, hvordan man opfører sig, så tager I fejl. Det gælder om én ting, at vinde. For at vinde skal man have nogle kendelser med sig, og alle de kendelser, der er tvivl om, forsøger du med hele din krop at få over på din side, fordi man skal vinde. Det er det, klubben vil, det er det, man er ansat for, og det er, hvad din karriere er bundet op på.
Du kan se højdepunkter fra kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland i videoen øverst i artiklen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
Magiske Messi slår til igen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
NYHEDER