David Nielsen: Du får ikke ilt nok til hjernen

Den tidligere Superliga-træner tager Mads Bech Sørensen i forsvar, efter at der er blevet rettet kritik af forsvarsspillerens attitude i kampen mod Viborg.



Det går ikke godt for FC Midtjylland for tiden.

Holdet er inde i en historisk dårlig stime med fem udebanenederlag i træk, efter at de søndag tabte til ærkerivalerne fra Viborg.

Mens nederlaget lurede, kom frustrationerne også til udtryk på banen, hvor FC Midtjyllands anfører, Mads Bech Sørensen, i løbet af kampens anden halvleg begik to hårde frispark på kort tid, hvorefter han i begge tilfælde brokkede sig til kampens dommer, Sandi Putros, over, at der blev fløjtet frispark i situationerne.

Udbruddene fra Mads Bech Sørensen blev taget op i denne uges afsnit af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play. Her mener programmets vært, Carsten Werge, og den ene ekspert, Dan Hammer, at det var en irriterende attitude at se på og et helt forkert sted at lægge sine kræfter under en fodboldkamp, når man er bagud.

Herefter spørger Carsten Werge David Nielsen: Er mit blodtryk kommet for højt op?

– Dit blodtryk er det ikke, men der kommer ikke ilt nok til din hjerne, svarede David Nielsen tørt, inden han uddyber sin pointe.

– Først beder vi dem om at blive dygtige nok til at komme ind på nogle akademier rundt omkring. Så skal de blive dygtige nok til at komme på ungdomslandshold, derefter skal de blive dygtige nok til at spille på et Superligahold, og når de kommer dertil, får de at vide, at hvis de ikke vinder hver gang, så ryger de ud på bænken. Derefter får man et anførerbind.

– Hvis I tror, at det bare er så nemt at løbe rundt derinde, og at man bare kan tænke over, hvordan man opfører sig, så tager I fejl. Det gælder om én ting, at vinde. For at vinde skal man have nogle kendelser med sig, og alle de kendelser, der er tvivl om, forsøger du med hele din krop at få over på din side, fordi man skal vinde. Det er det, klubben vil, det er det, man er ansat for, og det er, hvad din karriere er bundet op på.

Du kan se højdepunkter fra kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland i videoen øverst i artiklen.





Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen