Ting kan ændre sig meget hurtigt i fodbold. Det har AGF fået at føle den sidste måneds tid.
For den 7. marts vandt holdet 1-0 på udebane over FC Midtjylland og blev herefter for alvor en del af guldkampen, da holdet så bare var tre point efter midtjyderne.
Siden da er AGF gået i stå, og det er ikke blevet til en sejr i de efterfølgende fire superligakampe, hvor det senest søndag blev til et ydmygende 1-4-nederlag på hjemmebane til netop FCM.
Aarhusianerne har blot fået to point siden sejren i Herning, mens FC Midtjylland har vundet alle kampe og dermed topper ligaen 11 point foran AGF på fjerdepladsen med otte kampe tilbage.
Det har indledt krisesnakken i det aarhusianske, og den erkender holdets træner, David Nielsen, at de hvide skal ud af i en fart.
– Det er klart, at vi er i en situation nu, hvor vi kalder det her en krise, da vi har startet det her mesterskabsspil med to nederlag og oveni et nederlag i pokalen til Randers.
– Vi tror på, at vi nok skal komme tilbage, men vi har ikke meget tid, og det ved spillerne også godt, siger AGF-træneren.
En del af forklaringen på AGF’s problemer kan tilskrives de mange skader i truppen, hvor normale stamspillere som Nicolai Poulsen og Frederik Tingager bare er nogle af de mange, som lige nu står på skadeslisten.
Nielsen siger, at han ikke har et overblik over, hvornår de skadede spillere er tilbage i kamp.
– Jeg ved ikke, hvornår de er tilbage. Lige nu spiller vi kamp nærmest hver tredje dag, så vi kan ikke tænke så meget over det, og det er bare sådan, det er, siger han.
AGF’ernes topscorer, Patrick Mortensen, mener, at de mange skader er uheldige, men ikke en undskyldning.
– Jeg kan jo ikke stå og bruge dem som undskyldning, men det er klart, at internt har vi jo været møghamrende uheldige i år siden januar.
– Det er ikke noget, jeg mindes at have oplevet før i en klub, at man har været så hårdt ramt af både sygdom og skader.
– Så det er klart, at vi ser frem til at få dem tilbage, for det er kvalitetsspillere, vi har siddende ude lige nu, siger angriberen.
AGF kan allerede torsdag få genrejsning, når holdet skal forsøge at vende 0-2 i første semifinaleopgør i pokalen til videre avancement mod Randers.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
‘Rødt kort er svært at vurdere’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
