David Nielsen i svime: Derfor han er et ikon!

David Nielsen og Peter Graulund er dybt imponeret over Patrick Mortensen, som de anerkender som en af de bedste angribere i AGF's historie.



Det var ikke nogen køn kamp, der blev spillet mellem AGF og Lyngby søndag eftermiddag.

Selvom opgøret manglede kvalitet, kom der stort drama i overtiden, hvor AGF i de døende sekunder sikrede sig sejren med en scoring af Patrick Mortensen.

Og netop det mål bragte sindene i kog hos Lyngby, der i flere situationer op til scoringen ville have haft frispark. Det kom ikke, så målet blev kampafgørende, men det var ikke kun AGFs anfører, der imponerede i forbindelse med den afgørende scoring.

– Vi er nødt til at rose unge Jacob Andersen, der kommer ind over på højresiden for at slå det her vanvittige indlæg, det er det første. Lyngby ved godt, hvor bolden kan risikere at komme hen, og Patrick Mortensen finder så det her rum, hvor han hopper op og header den ind. Det er klassisk, og derfor at Patrick blevet et ikon i Aarhus, siger David Nielsen i nedtakten til kampen på TV 2 Sport X, inden han fortsætter.

– Vi kan godt finde fejl i Patricks spil ude på banen og manglende fart, og alt det her, men du kan ikke gøre noget ved den her spidskompetence, han har.

AGF-angriberen har ellers ikke været inde i den bedste målstime på det seneste, hvor det kun er blevet til en enkelt scoring siden august. Alligevel blev David Nielsen og Peter Graulund spurgt, om Mortensen 'er den bedste 9'er i AGF's historie?'

Og her var eksperterne ikke helt enige.

– Åh, hvor er du tarvelig! Han er i hvert fald én af de bedste, svarede en grinende Peter Graulund, inden David Nielsen tog bladet for munden.

– Det kan der ikke være to meninger om, konstaterede David Nielsen tørt.

Den sene scoring betyder, at AGF aktuelt ligger på andenpladsen i Superligaen, hvor de er et enkelt point foran FC København, der i morgen møder Silkeborg IF i Parken.





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Giver transferopdatering

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Cristiano Ronaldo i optur

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Brighton – Manchester United