David Nielsen i svime: Derfor han er et ikon!

David Nielsen og Peter Graulund er dybt imponeret over Patrick Mortensen, som de anerkender som en af de bedste angribere i AGF's historie.



Det var ikke nogen køn kamp, der blev spillet mellem AGF og Lyngby søndag eftermiddag.

Selvom opgøret manglede kvalitet, kom der stort drama i overtiden, hvor AGF i de døende sekunder sikrede sig sejren med en scoring af Patrick Mortensen.

Og netop det mål bragte sindene i kog hos Lyngby, der i flere situationer op til scoringen ville have haft frispark. Det kom ikke, så målet blev kampafgørende, men det var ikke kun AGFs anfører, der imponerede i forbindelse med den afgørende scoring.

– Vi er nødt til at rose unge Jacob Andersen, der kommer ind over på højresiden for at slå det her vanvittige indlæg, det er det første. Lyngby ved godt, hvor bolden kan risikere at komme hen, og Patrick Mortensen finder så det her rum, hvor han hopper op og header den ind. Det er klassisk, og derfor at Patrick blevet et ikon i Aarhus, siger David Nielsen i nedtakten til kampen på TV 2 Sport X, inden han fortsætter.

– Vi kan godt finde fejl i Patricks spil ude på banen og manglende fart, og alt det her, men du kan ikke gøre noget ved den her spidskompetence, han har.

AGF-angriberen har ellers ikke været inde i den bedste målstime på det seneste, hvor det kun er blevet til en enkelt scoring siden august. Alligevel blev David Nielsen og Peter Graulund spurgt, om Mortensen 'er den bedste 9'er i AGF's historie?'

Og her var eksperterne ikke helt enige.

– Åh, hvor er du tarvelig! Han er i hvert fald én af de bedste, svarede en grinende Peter Graulund, inden David Nielsen tog bladet for munden.

– Det kan der ikke være to meninger om, konstaterede David Nielsen tørt.

Den sene scoring betyder, at AGF aktuelt ligger på andenpladsen i Superligaen, hvor de er et enkelt point foran FC København, der i morgen møder Silkeborg IF i Parken.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Roy Keane slagter dansk stjerne